امروز مصادف با سه شنبه, 21 اسد , 1399 , Tuesday, 11 August , 2020
کد مطلب : 10445 , ,
+
-

بحران مشروعیت؛ دامن گیر انتخابات آینده افغانستان

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 نوامبر , 2017 , بخش : مقاله

وزیرسابق انرژی وآب گفت: جنگ نامرئی در افغانستان تحمیل شده است و انتخابات آیندۀ کشور نمی‌تواند مشروعیت داشته باشد.
محمد اسماعیل خان در نشست مشترک با عطامحمد نور رییس اجراییه حزب جمعیت اسلامی در شهر هرات گفت مردم این سرزمین به خاطر آزادی بسیار تلاش کرده‌اند اما همواره مورد تهاجم خارجی قرار گرفته‌اند.
وی تصریح کرد اکنون نیز بیش از 48 کشور در افغانستان حضور دارد و جنگی بر ما تحمیل شده است که همه روزه از مردم قربانی می‌گیرد.
اسماعیل خان گفت دولت کنونی افغانستان توانایی تامین امنیت مردم را ندارد و باید استعفا دهد.
این شخصیت برجسته جهادی در غرب افغانستان ادامه داد که ناامنی به اوج رسیده و دست‌کم 57 فیصد از افغانستان تحت سلطه خارجی‌ها قرار دارد بنابراین انتخابات آینده از مشروعیت لازم برخوردار نیست.
وی با تمجید از تلاش‌های اپوزیسیون دولت افغانستان گفت فعالیت‌های شورای عالی راه نجات برای افغانستان خوب است اما کافی نیست.
والی سابق هرات تاکید کرد باید انتخابات زودهنگام در افغانستان برگزار شود و قبل از آن که کشور به سوی فاجعه برود باید کاری انجام داد.
اسماعیل خان از شخصیت‌ها و افراد بانفوذ کشور خواست که با ایجاد گردهمایی و نشست‌هایی راه حلی برا بحران جاری افغانستان بیابند.
وی پیش از این نیز در گردهمایی با مجاهدین مطرح غرب افغانستان گفته بود: حکومت وحدت ملی حضور مجاهدین را برای کمک به رفع مشکلات کشور، باید بپذیرد زیرا در غیر این‌صورت، برای جهاد از کسی اجازه نخواهیم گرفت و هر آنچه حکم خدا و قرآن باشد با مشورت مردم انجام خواهیم داد و از شهر خود دفاع خواهیم کرد.
وزیر سابق انرژی و آب افغانستان تأکید کرد: جنگ در افغانستان جنگ طالبان نیست، بلکه مرحله حساسی بین کشورهاست و برخی از کشورهای همسایه در آن دخیل هستند بنابراین در صورت ادامه ناامنی‌ها در آینده شاهد جنگ کلان منطقوی خواهیم شد.
وی اظهار داشت: شاید جامعه جهانی و دولت افغانستان مدعی پشتیبانی و کمک ملیاردی به کشور باشند اما باید توجه کنند که این سرزمین و مردم آن چه‌مقدار خسارت دیده‌اند، پناهجویانی که در کمپ‌ها سرگردانند و یا آنهایی که در این مسیر جان خود را از دست داده‌اند و شرایط ناگوار داخل افغانستان و دیگر مسایل خسارت‌های فراوانی بر پیکر این سرزمین هستند.
وی تصریح کرده بود که این خسارت‌ها بیش از کمک‌های خارجی‌ به افغانستان است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید