امروز مصادف با سه شنبه, 14 اسد , 1399 , Tuesday, 4 August , 2020
کد مطلب : 10488 , ,
+
-

حکومت در قبال کشتار قوماندان حزب اسلامی حکمتیار خاموشی اختیار کرده است!

زمان انتشار : دوشنبه, 6 نوامبر , 2017 , بخش : مقاله

سکوت حکومت در قبال جنایت های قوماندان حزب اسلامی در وُلسوالی چاه آب ولایت تخار پرسش برانگیز است…
بشیرقانت قوماندان مشهور حزب اسلامی حکمتیار که پیش از این بارها با حمله به مساجد و مکاتب در وُلسوالی چاه آب ولایت تخار ملکیان را به خاک و خون کشیده‌ بود، بار دیگر با حمله به این وُلسوالی، تعدادی از ملکیان شامل زنان و اطفال را قتل عام کرده است.
در حالی که حکومت از جنایات این قوماندان حزب اسلامی در تخار چشم پوشی می‌کند همواره در واکنش به کشتار ملکیان توسط این قوماندان وابسته به حزب اسلامی به اعزام هیئت و گرفتن تعهد از بشیر قانت اکتفا کرده است.
این قوماندان حزب اسلامی که از معافیت حکومت وحدت ملی بهره می‌برد و عدم برخورد جدی حکومت به دلیل حمایت حزب اسلامی حکمتیار در افغانستان سبب گستاخی و جسارت عمل وی شده است.
بشیر قانت با نیروهای خود از سه روز گذشته تاکنون به مردم وُلسوالی چاه‌آب در ولایت تخار حمله کرده و ده‌ها فرد ملکی از جمله زنان و اطفال را به خاک و خون کشیده و درگیری‌ها هنوز ادامه دارد.
محمد افضل شامل نماینده ولایت تخار در مشرانوجرگه گفت: جنگجویان وابسته به بشیرقانت فاجعه انسانی را با حمله به وُلسوالی چاه آب رقم زده‌اند.
وی افزود از سه روز گذشته درگیری شدیدی بین مردم این وُلسوالی و جنگجویان بشیر قانت در چاه آب جریان دارد و جنگجویان وابسته به بشیرقانت زنان و اطفال را نیز هدف قرار می‌دهند.
این نماینده مشرانوجرگه تصریح کرد مردم وُلسوالی چاه آب در آتش جنگ می‌سوزند اما حکومت وحدت ملی از جنایات این قوماندان شبه نظامیان چشم پوشی می‌کند و برای نجات مردم هیچ اقدامی نکرده است.
شامل هشدار داد که در صورت عدم رسیده‌گی حکومت به این موضوع، مردم در این وُلسوالی به طالبان برای تامین امنیت خود خواهند پیوست.
فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه نیز اظهار داشت: عبدالله و اشرف غنی باید مصلحت گرایی را کنار گذاشته و به جای اعزام هیئت اقدام به بازداشت عاملان حمله به وُلسوالی چاه آب کنند.
روناترین نماینده کندهار و معاون کمسیون امنیت داخلی مشرانوجرگه تصریح کرد فاجعه انسانی در وُلسوالی چاه آب جریان دارد، زنان، اطفال و ریش سفیدان از سوی شبه نظامیان به قتل می‌رسند.
صفی‌الله هاشمی نماینده سمنگان و معاون کمسیون امور بین الملل مشرانوجرگه اظهار داشت: شبه نظامیان در وُلسوالی چاه آب مردم را قتل عام می‌کنند اما رییس اجراییه، رییس جمهور، و شورای امنیت افغانستان ساکت هستند.
ولایت تخار از ولایت‌های شمالی محسوب می‌شود که قوماندانان حزب اسلامی حکمتیار در این ولایت نفوذ گسترده‌ای دارند و جنگجویان این حزب هنوز هم به فعالیت‌های مسلحانه خود ادامه می‌دهند.
پیشتر نیز جنگجویان وابسته به بشیر قانت قوماندان حزب اسلامی در چاه‌آب به معلمان مکاتب این وُلسوالی هشدار داده بودند تا از رفتن به مکاتب خودداری کنند و با حمله به مسجد جامع ده‌ها نمازگزار را به شهادت رسانده بودند.
برخی از کارشناسان معتقدند که همسویی اشرف غنی با حکمتیار باعث شده است که با وجود امضای توافق‌نامه صلح و حضور قانونمند وی در پایتخت، حزب اسلامی با پشت پا زدن به مواد توافق‌نامه همچنین به فعالیت‌های نظامی خود در شمال افغانستان ادامه می‌دهد.
 

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید