امروز مصادف با جمعه, 17 اسد , 1399 , Friday, 7 August , 2020
کد مطلب : 10550 , ,
+
-

گزارشی از نقض حقوق بشر در زندان های افغانستان

زمان انتشار : یکشنبه, 12 نوامبر , 2017 , بخش : مقاله

زندان‌های افغانستان مبدل شده به مراکز نقض حقوق بشر، مراکز شکنجه و ایجاد عقده‌ها…

دیدبان شفافیت افغانستان، گزارش تحقیقیِ را در مورد وضعیت زندان‌های پلچرخی، بغلان و میدان‌وردک منتشر کرد که بیانگر نقض حقوق بشری زندانیان، شکنجه‌شدن و عقده‌یی شدن آنان است.
سید اکرام افضلی، رییس اجرایی این اداره روز یکشنبه هنگام نشر این گزارش به رسانه‌ها گفت، معیارهای که در قوانین افغانستان برای زندان‌ها در نظر گرفته شده است، این معیارها در زندان‌ها عملی نمی‌شود و زنده گی زندانیان در برخی زندان‌ها با تهدیدهای جدی مواجه است.
او افزود: چیزی که بسیار واضح است در زندان‌های افغانستان، به جای این که زندان‌های افغانستان مراکز سلب آزادی باشد، اینها مبدل شده به مراکز نقض حقوق بشر، مراکز شکنجه و ایجاد عقده‌ها، متأسفانه که وضعیت زندان‌ها با وجود مصرف ملیون‌ها دالر، هنوز هم به شکل جدی به مشکلاتی مواجه است که واقعاً وضعیت زندان‌ها را غیرانسانی ساخته.
بر اساس این گزارش دیدبان شفافیت، بیش از یک هزار مورد شناسایی شده است که در جریان سال‌های گذشته هیچ توجهی به آنها نشده است.
تراکم بیش از حد زندانیان در یک اتاق، کافی‌نبودن مکان، نبود امکانات، ساختمان‌های معیاری و جای ملاقات اقارب زندانیان، آب کافی و برق، نقض حقوق بشری، موجودیت شکنجه از موارد عمدۀ یافته‌های این گزارش است.
آقای افضلی، با توجه به این مسایل گفت: بدترین مدیریت منابع است که در یک زندان بیشتر از دوبرابر زندانیان گذاشته می‌شود، و یک زندان دیگر اصلاً از ساختمان‌اش استفاده صورت نمی‌گیرد.
تفتیش مشترک از کارهای ساختمانی زندان‌ها، مشخص‌شدن بودجه برای حفظ و مراقبت، اصلاحات در زندان‌ها از لحاظ ایجاد سهولت و مدیریت، خواست‌های عمدۀ دیدبان شفافیت افغانستان از حکومت است که به صورت جدی بر آن تأکید کرده است.
همچنان رییس اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان، گفت که حکومت باید به خاطر جلوگیری از افزایش شمار زندانیان در زندان‌ها، در مواردی که امکان وجود دارد، به بدیل حبس (ارائه خدمات اجتماعی از سوی محکومین) غور کند.
حکومت هنوز در خصوص این گزارش تا اکنون واکنشی نشان نداده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید