امروز مصادف با سه شنبه, 14 اسد , 1399 , Tuesday, 4 August , 2020
کد مطلب : 10616 , ,
+
-

برکناری عطا محمد نور به نفع کیست؟

زمان انتشار : یکشنبه, 19 نوامبر , 2017 , بخش : مقاله

اخیرا برخی منابع از تلاش اشرف غنی برای برکناری والی بلخ خبر داده اند…
در حالی که مخالفان مسلح دولت مناطق بیشتری را تصرف کرده‌اند، اپوزیسیون دولت نیز برای نیرومندتر شدن تلاش می‌کند و اختلافات مقامات کابل نیز هنوز باقیست در نتیجه کمرنگ شدن یا از دور خارج شدن رقبا به نفع حکومت است.
رییس جمهور که بارها از سوی مخالفانش به انحصارگرایی متهم شده است، به نظر برخی رقبا احتمالا عطامحمد نور و حتی عبدالله عبدالله را سد راه احیای دولتی با محوریت تک قومیتی می‌بیند.
با فرض تلاش‌ها برای برکناری والی بلخ می‌توان گفت که اگر تیم اشرف غنی حمایت رییس اجراییه دولت را به دست آورد با یک تیر دو نشان را هدف قرار می‌دهد، هم ایتلاف شمال بدلیل بروز اختلاف تضعیف خواهد شد و هم عبدالله در نظر قوماندانان شمال که نفوذ مردمی دارند عقبه سیاسی خود را از دست خواهد داد.
اگرچه که اظهارات اخیر عطامحمد نور علیه دولت همزمان با اعلام نامزدی در انتخابات آینده ریاست جمهوری و انتقاد تند و تیز از عبدالله به نظر برخی از کارشناسان امکان همراهی رهبران حکومت وحدت ملی را افزایش می‌دهد اما رییس اجراییه دولت نیز نشان داده که تصمیم عجولانه نخواهد گرفت.
دیگر اهداف احتمالی برکناری عطامحمد نور از ولایت بلخ
شورای عالی ایتلاف نجات افغانستان که با محوریت جنرال دوستم ، محمد محقق و عطامحمد نور تشکیل شده است، بزرگترین اپوزیسیون حکومت وحدت ملی محسوب می‌شود و می‌تواند در انتخابات آینده ریاست جمهوری کشور چانس برنده شدن برخی از افراد موافق و مخالف اشرف غنی را افزایش یا کاهش دهد.
با وجود تک روی‌های اخیر عطامحمد نور و احتمال دلخوری عبدالله و محقق اما خبر حضور نزدیک جنرال دوستم در افغانستان، می‌تواند جان تازه‌ای به شورای عالی ایتلاف نجات افغانستان دهد.
بنابراین در این شرایط اشرف غنی تلاش می‌کند تا با برکناری نور و یا جلب حمایت جنرال دوستم معاون اول اشرف غنی، ایتلاف شورای عالی نجات افغانستان به نتایج مطلوب خود دست نیابد.
این احتمال وجود دارد که معاون اول رییس جمهور در داد و ستد با ارگ ریاست جمهوری بار دیگر از حکومت وحدت ملی حمایت کند زیرا بشیر احمد ته ینج سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی چند روز قبل گفت که جنرال دوستم پس از حضور در کابل من‌حیث معاون اول رییس جمهور به کار خود ادامه خواهد داد و از حکومت وحدت ملی نیز حمایت خواهد کرد.
استقرار داعش در شمال افغانستان
همواره راپور‌هایی از حمایت نیروهای امریکایی از گروه تروریستی داعش خاصتاً در درگیری با طالبان نشر شده است و بارها نماینده گان در ولسی جرگه تصریح کردند که چرخبالهای نظامی خارجی تدارکات داعش را فراهم می‌کنند.
مقامات روسی و بسیاری از کارشناسان می‌گویند که امریکا به دنبال حضور داعش در شمال افغانستان است تا با تحت تاثیر قراردادن کشورهای آسیای مرکزی شکست خود در عراق و سوریه را در برابر کشورهایی مانند روسیه جبران کند.
در حال حاضر سیاست امریکایی‌ها و تا حدودی برخی از مقامات دولت به نظر می‌رسد که برگسترش ناامنی در شمال کشور متمرکز شده است.
با در نظر داشتن اینکه امریکا تلاش می‌کند تا شمال افغانستان را من‌حیث سکوی داعش علیه آسیای مرکزی قرار دهد در نتیجه می‌توان گفت که نیروهای خارجی نیز با برکناری عطامحمد نور و تضعیف ایتلاف شمال مشکلی ندارند اما در عین حال نگران تبعات سیاسی آن برای حکومت وحدت ملی هستند.
عطامحمد نور ، جنرال دوستم و دیگر قوماندانان شمال که نفوذ گسترده‌ای در شمال کشور دارند مانع بزرگی در برابر برنامه‌های ارگ ریاست جمهوری محسوب می‌شود.
والی بلخ پیش از این به حنیف اتمر مشاور امنیت ملی هشدار داده بود که از ناامن کردن شمال افغانستان دست بردارد و گفته بود که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی با داعش بیعت کرده است، اما در هرکجایی از شمال افغانستان که سر بلند کند سرکوب خواهد شد.
دولت و مقامات خارجی از پیامدهای برکناری عطامحمد نور به خوبی آگاهی دارند و می‌دانند که موجب بی‌ثباتی در شمال افغانستان خواهد شد اما تلاش می‌کنند تا با برکناری والی بلخ خلاء شمال کشور را با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار پر کنند.
در واقع این اتفاقی است که پس از تبعید دوستم رخ داد زیرا پس از آنکه این رهبر جنبش ملی اسلامی به ترکیه رفت تا حدودی جایگاه خالی وی در جوزجان و فاریاب احساس شد و دیری نگذشت که افراد وابسته به داعش در آنجا حضور یافتند.
با این حال به نظر می‌رسد که برکناری عطامحمد نور از مقام ولایت بلخ به نفع کسی نیست.
اگرچه اشرف غنی ممکن است پس از تلاش‌ها بتواند شورای عالی ایتلاف نجات افغانستان و در کابل ایتلاف شمال کشور را تضعیف کند اما با در نظرداشتن شرایط حساس امنیتی افغانستان و نارضایتی تمام جریان‌های سیاسی از دولت کنونی می‌توان گفت که رهبران حکومت وحدت ملی به هیچ عنوان توان مدیریت تبعات برکناری عطامحمد نور را نخواهند داشت و ارگ ریاست جمهوری تا سرحد سقوط پیش خواهد رفت.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید