امروز مصادف با سه شنبه, 21 اسد , 1399 , Tuesday, 11 August , 2020
کد مطلب : 10646 , ,
+
-

تاخت و تاز امریکا درآسمان افغانستان

زمان انتشار : چهارشنبه, 22 نوامبر , 2017 , بخش : مقاله

به گزارش یک رسانه امریکایی، حملات هوایی امریکا در افغانستان به شدت افزایش یافته است.
شبکه خبری ان.بی.سی امریکا گزارش داد آمار جدید نشر شده توسط وزارت دفاع امریکا از افزایش شدید حملات هوایی در افغانستان خبر می‌دهد.
نیروی هوایی امریکا از آغاز سال جاری عیسوی تا 31 آکتُبر، سه هزار و 554 راکت و بم را در افغانستان مورد استفاده قرار داده است که افزایش بیش از چهار برابری حملات را در مقایسه با سال 2015 نشان می‌دهد.
نیروی هوایی امریکا در سال 2016 نیز هزار و 337 راکت و بم را در افغانستان به کار برده بود که با توجه به تشدید حملات هوایی دور از ذهن نیست که حملات سال جاری نسبت به سال گذشته نیز افزایش سه برابری داشته باشد.
این در حالی است که با وجود افزایش این حملات، طالبان همچنان مناطق گسترده‌ای از افغانستان را تحت کنترول و یا نفوذ خود دارد.
جنرال جان نیکلسن قوماندان نظامیان امریکایی و ناتو در افغانستان اخیرا اظهار داشت مناطق تحت کنترول طالبان تقریبا برابر سال گذشته بوده است. این جنرال امریکایی همچنین تاکید کرد که طالبان در سال جاری موفق به کنترول هیچ شهری نشده است.
با این حال بیل راجو از اعضای ارشد بنیاد حفاظت از دموکراسی‌ها ضمن رد اظهارات نیکلسون اعلام کرد طالبان حدود 40 فیصد از مناطق افغانستان را تحت کنترول و یا درگیری دارد، که افزایش دو برابری نسبت به سال 2015 را نشان می‌دهد.
از سوی دیگر افزایش حملات هوایی سبب افزایش تلفات افراد ملکی نیز شده است و به راپور سازمان ملل، قربانیان حملات هوایی امریکا در 9 ماهه نخست سال جاری افزایش 52 فیصدی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته داشته است.
این در حالی است که چندی پیش نیز نیروی هوایی امریکا حملاتی را در وُلسوالی چهاردره در ولایت کندز انجام داد و با وجود تاکید امریکا و ناتو از کشته نشدن ملکیان در این حمله، سازمان ملل از کشته شدن شمار زیادی افراد ملکی در این حمله خبر داد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید