امروز مصادف با سه شنبه, 14 اسد , 1399 , Tuesday, 4 August , 2020
کد مطلب : 10679 , ,
+
-

افغانستان؛ قربانی استراتیژی خونین امریکا

زمان انتشار : یکشنبه, 26 نوامبر , 2017 , بخش : مقاله

سفیر سابق طالبان در پاکستان، استراتیژی جدید واشینگتن در افغانستان را وحشیانه و ظالمانه خواند.
عبدالسلام ضعیف در نشست حزب محور مردم افغانستان گفت:  استراتیژی جنگی در افغانستان به بهانه‌ای برای جمع آوری پول از جامعه جهانی تبدیل شده و عامل ترویج فساد اداری در کشور است.
وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که استراتیژی خونین نظامی به یک استراتیژی سیاسی تغییر نیابد، افغانستان به ثبات دست نخواهد یافت، باید تلاش کرد تا استراتیژی خونین امریکا تابع یک استراتیژی سیاسی شود.
این مقام سابق طالبان گفت: ما در اجرای عدالت در افغانستان ناکام مانده‌ایم در حال حاضر 37 هزار محبوس سیاسی در کشور داریم که این رقم در تاریخ کشور بی سابقه بوده است.در بین این محبوسان کسانی هستند که دوره محکومیت خود را سپری کردند، اما آزاد نشده‌اند و در زندان‌ها به سر می‌برند.
او اظهار داشت تلفات ملکیان در نتیجه استراتیژی جدید واشینگتن در کشور افزایش یافته است، اما به جای کاهش این تلفات تلاش‌ها جریان دارند که رسانه‌ها و معترضان را تحت فشار قرار دهند که این نقض آزادی و عدالت محسوب می‌شود.
دپلومات سابق طالبان گفت: دو طرف جنگ برای مشروعیت خود تلاش دارند، می‌خواهند طرف مقابل را غیر مشروع جلوه دهند و از تمام امکانات خود در این راستا استفاده می‌کنند که این موضوع سلب حق تلقی می‌شود.
وی تاکید کرد: با حضور کسانی که بتوانند ضامن اجرایی شدن توافقات شوند زمینه تفاهم بین افغان‌ها فراهم شود.
ضعیف گفت در دومین نشست بن قرار بود جرمن‌ها با هماهنگی نماینده گان طالبان برای حل مناقشه پلان سیاسی را ارایه دهند اما از این کار جلوگیری صورت گرفت.
این مقام سابق طالبان اظهار داشت : امریکا و افغان‌ها باید این مسئله را درک کنند که حضور نظامی امریکا برای کشورهای منطقه و مردم افغانستان قابل تحمل نیست.
وی افزود: مقامات امریکایی و افغان با درک این مسئله باید راهی برای خروج تدریجی و آبرومندانه نیروهای امریکایی از افغانستان پیدا کنند، اما افغانستان هنوز به حضور اقتصادی و سیاسی متحدان خود نیاز خواهد داشت.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید