امروز مصادف با سه شنبه, 17 سرطان , 1399 , Tuesday, 7 July , 2020
کد مطلب : 11617 , ,
+
-

سکوت حکومت در خصوص اعزام افغان ها بوسیله عربستان به یمن

زمان انتشار : چهارشنبه, 4 آوریل , 2018 , بخش : مقاله

براساس افشاگری خبرگزاری بی بی سی، عربستان سعودی باشنده گان افغان را به نبرد با شبه نظامیان حوثی در یمن اعزام می کند…
گزارش برخی خبرگزاری های بین المللی نشان می دهند، سازمان های استخباراتی عربستان با دالرهای خاندان آل سعود از طریق مکاتب دینی در افغانستان و پاکستان در حال استخدام پیکارجویان علیه شبه نظامیان حوثی در یمن می باشند. اما استفاده از پیشرفته ترین سلاح های نظامی جهان توسط عربستان در جنگ یمن نتوانسته موجب موفقیت اهداف سعودی ها در یمن شود و سران ریاض دست به دامن افغان ها شده اند. از طرفی هم سکوت معنی دار مقامات حکومت وحدت ملی و حمایت ضمنی رییس جمهور محمد اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشورمان از سیاست های عربستان در منطقه، مشکلات بزرگی را برای حکومت و ملت افغانستان به وجود خواهد آورد. زیرا گسترش تروریزم در افغانستان و پاکستان، تحت تاثیر مستقیم فعالیت مکاتب دینی وابسته به وهابیت می باشد و از طرفی، عدم مقابله حکومت با اعزام پیکارجویان به یمن و حمایت حکومت از فعالیت های عربستان، می تواند منجر به تقویت مکاتب دینی و افزایش تروریزم در منطقه گردد. اعزام نیروهای افغان به جنگ با حوثی های یمن در حالی انجام می شود که افغانستان خود درگیر جنگ با تروریزم طالبان است!
جَنیوری 2016، خبرگزاری بی بی سی اقدام به یک افشاگری نمود که بر اساس آن، عربستان سعودی باشنده گان افغان را به نبرد با شبه نظامیان حوثی در یمن اعزام می کند. در حال حاضر، عربستان بیشترین بهره را از مکاتب دینی در افغانستان و پاکستان به دست می آورد. این مکاتب علاوه بر تربیت نیروهای تروریستی برای شبه نظامیان در دو کشور، نیروهایی را برای نبرد علیه حوثی ها استخدام می کنند. دستگاه استخباراتی عربستان به وسیله مفتی های وهابی در این مکاتب با پلان شعار دروغین تهدید نظامی حرمین شریفین توسط حوثیان یمن، اقدام به استخدام افراد بی سواد و نا آگاه افغان می کنند.
بر اساس گزارش بی بی سی، یکی از کسانیکه اعضای خانواده اش به جنگ یمن رفته‌اند، در مصاحبه با آن شبکه اظهار داشت: بیشتر جوانان قریه ها که او در آن زند‌ه گی می کنند، به یمن رفته اند تا با دشمنان عربستان بجنگند.
در همین راستا، برخی از مفتی های وابسته به حکومت عربستان به این اشخاص و افراد گفته اند، اماکنی که برای مسلمانان مقدس است در معرض تهدید امنیتی قرار دارند و آنان باید برای حراست از این اماکن به میدان نبرد بروند و با دشمنان حکومت عربستان بجنگند. در واقع، کسانی‌که به نبرد با حوثی های یمن رفته اند، قریه نشینان ساده ای استند که نه سواد دارند و نه به منابعی دسترسی دارند که اطلاعات موثقی در اختیار آن ها قرار بدهند. در حقیقت، سازمانهای استخباراتی از طریق مکاتب دینی عربستان و مفتی های وابسته به آن ها، ذهن این قریه نشینان را با اطلاعات کاذب و هدفمند، پر می کنند و سپس آنان را به میدان های نبردی می فرستند که نه تنها هیچ سودی برای افغانستان ندارد، بلکه بی تردید تهدیدی برای امنیت افغانستان تلقی می شود.
روزگاری باشنده گان کشورهای عرب زبان در افغانستان جنگیدند و بعد برای کشورهای خود به یک تهدید امنیتی تبدیل شدند؛ لذا دور از ذهن نیست، روزی آن دسته از افغان های تندرو که در سوریه و یمن ‌میجنگند به کشور خود بازگشته و با کینه های فرقه ای و مذهبی، جامعه افغانستان را ناامن و به آشوب بکشند. به همین دلیل، نهادهای امنیتی کشور باید این تهدید را جدی بگیرند و با روشن ساختن افکار عمومی در افغانستان، از اعزام قریه نشینان ساده دل به یمن جلوگیری کنند. بهترین راه برای مقابله با این مسئله این است که حکومت وادار به پاسخگویی شود و اطلاعات دقیقی در این رابطه در اختیار افکار عمومی قرار دهد و سکوت پرمعنای خود را بشکند.
گفته شده که در جنگ یمن چندین هزار نفر کشته، زخمی و بی خانمان شده اند و یکی از بزرگترین بحران های بشری قرن در حال وقوع است. این در حالی است که اشرف غنی همواره به طور ضمنی حمایت خود را از سیاست های عربستان در منطقه اعلام کرده است. دیگر مقامات افغان نیز با سکوت خود در برابر این اقدامات عربستان، اظهار می دارند که منابع و مدارک موثقی در خصوص ارسال باشنده گان افغان به عربستان و سپس به یمن وجود ندارد. شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه در این رابطه اظهار داشت، تاکنون مدارک و شواهد لازم در مورد اعزام جوانان افغان به یمن در اختیار وزارت خارجه قرار نگرفته، اما این وزارت بررسی خود را در این مورد آغاز می‌کند. به گفته وی، وزارت خارجه نتایج بررسی خود را بعدا در اختیار رسانه‌ها و مردم قرار خواهد داد.
با این حال عبدالودود پیمان، عضو ولسی جرگه تایید می‌کند، صدها جوان افغان که عقاید مذهبی شان از سوی برخی گروه ها در داخل کشور تحریک شده و با شعار خانه کعبه در خطر است ، از عربستان سعودی به جنگ یمن فرستاده شده اند. به گفته وی: آن ها مردم را اغفال می کنند و می گویند: دفاع از جنگ یمن، دفاع از خانه کعبه است و با تحریک احساسات مذهبی، جوانان ناآگاه و بی تجربه را به این جنگ می کشانند. در همین راستا، شماری از کارشناسان مسایل سیاسی و باشنده گان افغان از سران حکومت وحدت ملی خواسته اند، برای جلوگیری از اعزام جوانان افغان به جنگ های نیابتی اقدام کند.
برخی از باشنده گان در شرق افغانستان طی مصاحبه با خبرگزاری ها اظهار داشتند، دوستانشان پس از ثبت نام به بهانه زیارت حج به عربستان و از آنجا به یمن فرستاده شدند. روند استخدام و انتقال آنها با حمایت عربستان سعودی صورت می گیرد؛ مُـلکی که یکی از طرف های درگیر جنگ در یمن است و ایتلاف کشورهای عرب زبان علیه حوثی ها را رهبری می کند. یکی از جوانان افغان می گوید، به او گفته شده، قبله مسلمانان در خطر است و برای حفاظت از مکه مکرمه تا یک ماه دیگر به جنگ حوثی ها می رود.
گزارش ها نشان می دهند، حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار نیز در انتقال این جوانان به عربستان و از آن جا به یمن نقش دارد.حاجی کشمیر خان از قوماندانان این حزب و یکی از دانش آموختگان در مکاتب دینی عربستان طی مصاحبه ای با بی بی سی اعلام کرد، به آن ها پیشنهاد شده برای کمک به عربستان در جنگ یمن نیرو بفرستند. حزب اسلامی سابقه ای طولانی در اعزام جوانان از افغانستان به جنگ در خارج از کشور دارد و این طور به نظر می رسد، روابط ریاض با گلبدین حکمتیار، هنوز هم مانند گذشته بسیار خوب می باشد. حکمتیار همچنین در ماه سرطان 1394 و پیش از صلح با حکومت افغانستان برای ارسال نیروهای افغان در نبرد عربستان علیه حوثی های یمن، اعلام آماده گی نمود.
عبداله نظامی، یک گزارشگر آزاد توانسته با چند تن از کسانی که برای جنگ با نیروهای حوثی عازم عربستان استند مصاحبه کند. البته مشروح این مصاحبه توسط شبکه خبری بی بی سی فارسی پخش شد. ناآگاهی و بی سوادی افغان ها این زمینه را فراهم کرده که بسیاری از رهبران وهابی با شستشوی مغزی آنها را برای جنگ با حوثی های یمن آماده نماید. این اتفاق در حالی روی می دهد که افغانستان بیش از همه نیازمند یک عزم ملی برای نابودی تروریزم طالبان است.
در جریان گزارش، فرد مصاحبه شونده اذعان می کند، او و بسیاری از اعضای خانواده و جوانان منطقه قرار است ظرف چند روز آینده به بهانه زیارت کعبه عازم عربستان شوند و از آنجا برای جنگ با حوثی ها به یمن منتقل شوند. وی با بیان اینکه از قریه ی آنها حدود 40 نفر برای حفاظت از کعبه به عربستان رفته اند گفت: پس از ورودشان به خاک عربستان، تماس با آنها قطع شده است. یکی دیگر از کسانی که قرار است ظرف چند روز آینده به عربستان برود می گوید: من ثبت نام کرده ام تا به آنجا بروم و بجنگم؛ به خاطر اینکه ما مسلمان استیم و به ما گفته شده در مکه شریف جنگ است.
در ادامه عبداله نظامی به سراغ بشیر هاتف تحلیلگر مسایل سیاسی افغانستان می رود. بشیر هاتف می گوید: این افراد از سواد محروم استند و بدون شک به راحتی تحت تاثیر تبلیغات مذهبی قرار می گیرند. تبلیغاتی که از سوی سازمان استخباراتی عربستان صورت می گیرد و ذهنیت مردم را برای جنگ آماده می کنند.
اعزام افغان ها برای جنگ با حوثی های یمن، آن هم به صورت سازماندهی شده توسط وهابیون عربستانی در حالی است که افغانستان در ایتلاف به رهبری عربستان در جنگ با یمن حضور ندارد. کارشناسان بر این باورند، اعزام نیروهای افغان به جنگ در یمن ممکن است در آینده افغانستان را درگیر ماجراهای سیاسی و حتی نظامی کند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید