امروز مصادف با دوشنبه, 16 سرطان , 1399 , Monday, 6 July , 2020
کد مطلب : 11742 , ,
+
-

دالرهای عربستان و یک بام و دو هوای سازمان ملل!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 آوریل , 2018 , بخش : مقاله

اولین دست آورد رسمی رشوه یک ملیارد دالری عربستان به سازمان ملل مشخص شد…
سازمان ملل متحد، یک سازمان حقوقی ـ سیاسی و یگانه سازمان قدرتمندی است که بر کارکردهای حکومتها نظارت می کند؛ اما واقعیت این است که جنبه های سیاسی در کارکرد این نهاد بر جنبه های حقوقی آن غلبه کرده است و در بیش تر موارد ابعاد حقوقی آن را تحت الشعاع قرار داده است.
این سازمان در طول عمر خود، فراز و نشیبهای زیادی را از لحاظ تصمیم گیری و استقلال پیموده و در دورانهای مختلف به دلیل مداخلات کشورهای قدرتمند، همچون عربستان سعودی بارها خود را از ایفای نقش حقوقی و سیاسی اش در عرصه بین المللی ناتوان دیده است.
همچنین در بسیاری از موارد، تصمیمات این مرکز از سیاستها و پروگرام های کشورهای کلان تأثیر می گیرد و بسیاری از مفاهیم، همچون: نقض حقوق بشر، حقوق زن، حقوق زندانیان، آزادی و… سلیقه ای و مطابق خواستهای برخی کشورها مطرح شده است. جنایات ضد بشری عربستان و متحدانش در یمن و هچنین اعدام های ضد بشری باشنده گان عربستان از مواردی است که هیچ وقت توسط سازمان ملل محکوم نشده است.
سازمان ملل متحد روز سه شنبه مجوز فعالیت 2 گروه‌ حقوق بشری به ظاهر مردم نهاد امریکایی متمرکز بر ایران و کوریای شمالی را صادر کرد. بر این اساس، از این به بعد این گروه‌ها حق سخنرانی و اشتراک در جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل و دیگر نهادهای زیرمجموعه این سازمان را پیدا می‌کنند.
به نوشته آژانس خبررسانی آسوشیتدپرس ، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد که پنجاه و چهار عضو دارد، با درخواست روز سه‌ شنبه کمیته حقوق بشر امریکا در زمینه مستندسازی وضعیت حقوق بشر ایران و کوریای شمالی موافقت کرد.
پیشتر و در ماه فِبریوری، کمیته نزده عضوی مردم نهاد سازمان ملل، با پذیرش فعالیت این 2 سازمان مخالفت کرد اما با پیگیری امریکا و کانادا و به جریان انداختن این موضوع در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل ، این مسئله رفع شد.
نیکی هیلی نماینده امریکا در سازمان ملل متحد در واکنش به این مسئله آن را پیروزی حقوق بشر نامید. وی مدعی شد که کمیته اعتبار بخشی مردم نهاد سازمان ملل از سوی ناقضان حقوق بشر که اعتبار این نهاد را در زمینه حقوق بشر از بین می‌برند، اشغال شده است.
بر اساس این راپور، با رای گیری 2 گروه امریکایی HRNK خاص فعالیت بر حقوق بشر کوریای شمالی و IHRDC خاص فعالیت بر حقوق بشر ایران، امکان حضور در نشست‌های شورای حقوق بشر را پیدا کردند.
قطعنامه مرتبط با فعالیت کمیته امریکایی خاص حقوق بشر ایران با 22 رای موافق و 7 رای مخالف بلاروس، عراق، روسیه، افریقای جنوبی، ونزویلا و ویتنام و 17 رای ممتنع به تصویب رسید.
هیئت نماینده گی ایران در واکنش به این مسئله گفت که گروه IHRDC با سرمایه‌گذاری امریکا و کانادا شکل گرفته و خود را در قالب یک موسسه مردم نهاد نشان می‌دهد.
نماینده کوریای شمالی نیز گروه فعال در زمینه حقوق بشر کشورش را جمعی با انگیزه‌های سیاسی توصیف کرد که قصد دخالت در امور داخلی پیونگ یانگ را دارد.
سوالی که در اینجا مطرح است این است که چرا سازمان ملل با وجود ادعای سیاست بی طرفی، تحت تاثیر و نفوذ حاکمیت های کشورهای مختلف قرار می گیرد؟ چرا این سازمان به جنایات عربستان در بمباردمان یمن بی تفاوت است اما برای کشورهای دیگر نهایت سخت گیری را دارد؟ پاسخ معلوم است رشوه یک ملیارد دالری عربستان به سازمان ملل!

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید