امروز مصادف با پنج شنبه, 12 سرطان , 1399 , Thursday, 2 July , 2020
کد مطلب : 11744 , ,
+
-

آیا افغانستان مرکز بعدی خلافت داعش است؟

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 آوریل , 2018 , بخش : مقاله

داعشی ها سرزمین خود را از دست داده اند اما سلاح های خود را تحویل نداده و در پی سرزمین در افغانستان، پاکستان و آسیای مرکزی هستند تا بتوانند مفکوره تاسیس خلافت به اصطلاح اسلامی را احیا نمایند…
به گزارش خبرگزاری آریانانیوز، گروه های تروریستی اغلب برای توسعه نفوذ خود از راهبرد ادغام در گروه های دیگر و یا اتحاد با آن ها استفاده می کنند. تروریست ها معمولا زمانی این اقدامات را صورت می دهند که یا موجودیت آن ها در خطر باشد و یا قصد داشته باشند پایگاه های قدرت خود در کشور بیگانه را مستحکم نمایند. این امر به آن ها کمک می کند تا حوزه عملیات و نفوذ خود را گسترش دهند. از سویی این موضوع به تروریست ها کمک می کند تا نیروی انسانی، ثروت، فناوری و خلاقیت خود را تقویت نمایند.
چنین رویکردی برای گروه تروریستی داعش نیز مترتب است. علیرغم شکست داعش در عراق و سوریه بسیاری از تروریست های این گروه از عراق و سوریه جان سالم به در بردند. در حال حاضر شاهد توسعه نفوذ داعش از طریق جا به جایی مرکز قوماندانی و نماینده گی ها در نقاط مختلف هستیم. داعشی ها تلاش می کنند تا نیروهای باقی مانده خود را در یک نقطه گرد هم جمع نمایند.
بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران سیاسی نیز معتقدند داعش همچنان تهدیدی جدی برای امنیت منطقه تلقی می شود. داعشی ها سرزمین خود را از دست داده اند اما سلاح های خود را تحویل نداده و در پی سرزمین در افغانستان، پاکستان و آسیای مرکزی هستند تا بتوانند مفکوره تاسیس خلافت به اصطلاح اسلامی را احیا نمایند.
جنرال جان نیکلسون نیز اظهار داشته شاهد آن هستیم که داعشی ها تمام تلاش خود را معطوف به تاسیس خلافت در درون افغانستان نموده اند. علاوه براین، آمارها نشان می دهد که ساختار داعش در افغانستان تا حدودی متفاوت می باشد.
به گفته مقامات امنیتی کشورمان، تقریبا 4 هزار نیروی داعشی در سراسر ولایت ننگرهار حضور دارند. اگرچه تعداد نیروهای داعشی مستقر در افغانستان کاهش یافته اما سکوت حکومت و حمایت امریکایی ها از آن ها، این فرصت را در اختیار داعش قرار می دهد تا حوزه نفوذ و عملیات خود در افغانستان را توسعه دهند. نباید فراموش کرد که در افغانستان یک موجودیت خارجی هرگز نمی تواند پایدار بماند. تجربه مغول ها، انگلیسی ها، شوروی و…. مبین همین ادعا است. خارجی بودن نیروهای داعشی یکی از دلایلی است که به نظر باعث می شود تکفیری ها نتوانند جای خود را در میان مردم کشورمان پیدا نمایند. از سویی دیگر حرکت های داعش در افغانستان توسط دیگر گروه های شورشی محلی همچون طالبان محدود می شود. ایدئولوژی افراط گرایانه داعش ضعیف و در افغانستان غیر قابل قبول است.
دو قوماندان سابق طالبان در گفتگو با موسسه خاورمیانه گفتند که به جهت دریافت معاش ماهیانه و ثابت به داعش پیوسته اند و رویکردهای داعش مورد قبول آن ها نبوده است. بر خلاف داعش، نیروهای طالبان اگرچه دارای ایدئولوژی های مذهبی می باشند اما از حمایت بیشتری در میان مردم افغانستان بهره مند هستند. از این رو داعشی ها برای توسعه نفوذ خود باید با گروه های محلی افغانستان به مبارزه بپردازند که این موضوع دشواری برای آن ها خواهد بود. ولی نباید فراموش نمود که حکومت وحدت ملی بسیار شکننده و ناتوان در حل مسایل است. ضعف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و نبود دارایی و درآمد کافی از جمله چالش های پیش روی حکومت در برخورد با تروریست ها است. همین موضوع تروریست ها را تحریک می کند تا ضمن ارتباط گیری با مردم محلی، رویکردهای آنان را بررسی و اهداف راهبردی خود را پیگیری نمایند. همین امر به تروریست ها کمک می کند تا آزادانه جذب نیرو نموده و کمک های مالی، سیاسی و اخلاقی را برای خود جمع آوری نمایند.
در پایان می توان گفت که امریکا به منظور مقابله با حمایت های پاکستان از طالبان، گروه تروریستی داعش را مورد حمایت خود قرار دهند. همچنین این احتمال وجود دارد که امریکا با حمایت از تروریست ها سعی می کند از آن ها برای خرابکاری در پروژه کریدور اقتصادی چین – پاکستان استفاده نماید چرا که امریکایی ها این پروژه را تهدیدی اساسی برای هژمونی خود می دانند. با چنین دلایلی علت حضور داعش در افغانستان کاملا روشن است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید