امروز مصادف با جمعه, 24 اسد , 1399 , Friday, 14 August , 2020
کد مطلب : 11748 , ,
+
-

صدور حکم اعدام برای سه صد داعشی در عراق

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 19 آوریل , 2018 , بخش : اخبار جهان

  ۳۰۰ تن از افراد داعش در زندان های عراق در انتظار حکم اعدام استند…
دو محکمه خاص در عراق اعضای داعش را محاکمه و برای آن ها حکم صادر می کنند که اغلب مجازات این افراد اعدام و حبس ابد است. دو محکمه خاص یکی در موصل و دیگری در تل کیف تشکیل می شوند. موصل که در سال ۲۰۱۷ پس از سه سال حکومت داعش آزاد شد بنوعی پایتخت خلافت اسلامی گروه داعش در عراق بود.
از اولین روزهای سال ۲۰۱۸ محکمه مربوط به اعضای داعش در موصل برگزار شد. در میان افراد محکوم به اعدام نام بسیاری از اعضای خارجی داعش نیز وجود دارد. تاکنون ۹۷ تن از اعضای خارجی داعش محکوم به اعدام شده اند، ۱۸۵ تن از حبس ابد گرفته اند و بقیه بین پنج تا سه سال زندان نصیبشان شده است. اغلب محکومان به اعدام اهل ترکیه هستند. از کشورهای آسیای میانه افراد زیادی وجود دارند. یک زن جرمن و یک زن فرانسوی هفته گذشته به حبس ابد محکوم شده اند.
برخی از اعضای اروپایی داعش به کشورهایشان بازگشته اند. از جمله در شش ماه اخیر ۳۲۳ عضو این گروه افراطی به فرانسه بازگشته اند. در محکمه خاص تلکیف تاکنون ۸۱۵ تن از اعضای داعش محاکمه شده اند و در میان آنها ۲۱۲ نفر حکم اعدام، ۱۵۰ نفر حکم حبس ابد گرفته اند. لوی څارَنوال این منطقه عراق عبدل ستار بایراقدار ضمن اعلام این مطلب اعلام کرد که اغلب افرادی که محاکمه شده اند عضو گروه دولت اسلامی هستند. به گفته وزارت عدلیه عراق اعضای چند گروه اسلام گرای افراطی دیگر در میان افراد محاکمه شده قراردارند.
روز دوشنبه وزارت عدلیه عراق همچنین اعلام کرد که حکم نزدیک به ۱۱ نفر از محکومین به اعدام هفته گذشته اجرا شده است. عراق در میان پنج کشور جهان از جمله چین و ایران است که بالاترین حکم اعدام در آن اجرا می شود. سازمان دیدبان حقوق بشر بارها نسبت به افزایش آمار اعدام در این کشور هشدار داده است. برخی از کارشناسان قضایی می گویند روند بررسی دادرسی های افراد متهم به عضویت در داعش کاملا برخلاف عهدنامه های بین المللی است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید