امروز مصادف با شنبه, 14 سرطان , 1399 , Saturday, 4 July , 2020
کد مطلب : 11761 , ,
+
-

حربه حکومت برای کوچ اجباری اقوام هزاره از غرب کابل

زمان انتشار : دوشنبه, 23 آوریل , 2018 , بخش : مقاله

یک نماینده ولسی جرگه اعلام کرد که رییس جمهور برای کوچ اجباری اقوام هزاره از غرب کابل هزاران جریب از زمین‌های منطقه دشت برچی (زمین های قوریغ) را به افراد حکمتیار واگذار می کند…
براساس اسناد موجود، رییس جمهور اشرف غنی فرمان واگذاری هزاران جریب زمین را به افراد وابسته به گلبدین حکمتیار صادر کرده است. نماینده مردم کابل در ولسی جرگه اعلام کرد که رییس جمهور اشرف غنی مناطق مجاور محله‌های هزاره نشین کابل را با هدف ناامنی و کوچ اجباری مردم به حزب اسلامی شاخه حکمتیار سپرده است.
جعفر مهدوی نماینده ولسی جرگه با نشر پیامی در فیسبوک اعلام کرد که با وجود مخالفت اقوام هزاره و شیعیان منطقه دشت برچی در غرب کابل حکومت وحدت ملی قصد دارد تا با هدف محاصره و کوچ اجباری این اقوام، زمین‌های نزدیک دامنه کوه قوریغ این منطقه را به شاخه حکمتیار حزب اسلامی که حامی داعش در افغانستان می باشد واگذار کند.
وی با نشر اسنادی اعلام کرد که رییس جمهور اشرف غنی فرمان واگذاری زمین‌های نامبرده به مساحت هزاران جریب را صادر کرده و این فرمان به وزارت دفاع نیز ابلاغ شده است.
در ادامه نیز از وزارت شهرسازی و مسکن و شاروالی کابل نیز درخواست شده تا اقدامات جدی را برای اجرای فرمان رییس جمهور اتخاذ کنند.
جعفر مهدوی نماینده ولسی جرگه افزود که این اقدام ارگ در مغایرت آشکار با قانون اساسی افغانستان است که رییس جمهور را از فروش و اهدای زمین‌های دولتی بدون حکم قانونی منع می‌کند. وی با اشاره به ماده بیست و چهارم قانون احزاب سیاسی نیز گفت: رییس جمهور حق استفاده از جایگاه خود به سود و یا زیان احزاب سیاسی را ندارد.
نماینده کابل در ولسی جرگه هدف از این اقدام را اعمال فشار روانی بر ساکنان غرب کابل، تغییر بافت جمعیتی این منطقه، افزایش ناامن سازی در دشت برچی و در نهایت کوچ اجباری آنان دانست.
اقدام واگذاری زمین‌های منطقه دشت برچی (زمین های قوریغ) به حزب اسلامی یک اقدام غیر عاقلانه و غیر منطقی از سوی حکومت می باشد که اگر صورت گیرد عواقب نامطلوبی را بدنبال خواهد داشت که به نظر می رسد حل آن از توان ارگ خارج است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید