امروز مصادف با سه شنبه, 17 سرطان , 1399 , Tuesday, 7 July , 2020
کد مطلب : 11803 , ,
+
-

سود تحریم انتخابات توسط شورای علمای شیعه به جیب چه کسانی می رود؟

زمان انتشار : شنبه, 28 آوریل , 2018 , بخش : مقاله

به نظر می رسد، با تحریم انتخابات و عدم شرکت شیعیان افغان، منافع حکمتیار، اشرف غنی و در نهایت امریکا و عربستان تامین خواهد شد…
اخیرا رسانه های داخلی خبری را مبنی بر تحریم انتخابات توسط شورای علمای شیعه افغانستان نشر کرده اند. این در حالی است که محمدحسین رضوانی رییس کمسیون فرهنگی شورای علمای شیعه افغانستان، در مصاحبه با خبرنگار بی بی سی اظهار داشت: این شورا انتخابات را در صورت عدم تامین امنیت در مراحل مختلف اخذ رای تحریم می کند. به ادعای وی شورای علما معتقد است، حفظ جان مردم اهمیت بیشتری از انتخابات دارد و حکومت به شدت در این زمینه کوتاهی می کند.
رضوانی در ادامه افزود، به طرق مختلف پلان های امنیتی پیشنهادی را در جلسات مختلف به مسوولین امنیتی حکومت وحدت ملی ارایه کرده اند؛ با این وجود به هیچ کدام از این پلان ها توجهی نشده است.
با وجود هشدار مقامات مختلف به مسوولین امنیتی، کوتاهی در تامین مراکز ثبت نام انتخابات به وضوح مشهود است. علاوه بر شورای علما، مسوولین دیگر از جمله همایون محتاط رییس عمومی اداره ثبت احوال و نفوس افغانستان نیز مکررا مشکلات امنیتی مرکز ثبت احوال در منطقه دشت برچی غرب کابل را با نهادهای امنیتی در میان گذاشته بود. اما هیچکدام از مسوولین امنیتی به هشدارهای وی توجهی نکردند.
این در حالی است که به نظر می رسد، با تحریم انتخابات و عدم شرکت شیعیان افغان که بخش اعظم آن ها را هزاره ها تشکیل می دهند، منافع حکمتیار، اشرف غنی و در نهایت امریکا و عربستان تامین خواهد شد. راپور ها نشان می دهند، تا کنون صدها نفر از حامیان حکمتیار در پاکستان (اردوگاه شمشتو) و شمال افغانستان به شبه نظامیان داعش پیوسته اند. حکمتیار که برخی از وی با نام قصاب کابل یاد می کنند، در زمان ورود مجاهدین مسبب کشتار نزدیک به 30 هزار شیعه هزاره می باشد.
از طرفی اخیرا اخباری در رسانه ها نشر شده است که نشان می دهد، اشرف غنی طی توافقی، منطقه دشت برچی در غرب کابل را به حکمتیار واگذار کرده است. بیشتر ساکنان دشت برچی را شیعیان هزاره تشکیل می دهند. انفجار روز یکشنبه هفته گذشته در مرکز ثبت نام رای دهندگان در دشت برچی که داعش مسوولیت آن را بر عهده گرفت، با هدف جلوگیری از شرکت شیعیان افغانستان در انتخابات ولسی جرگه پیش رو بوده است.
کارشناسان معتقدند، رهبران شیعه افغان باید از اهرم های دیگری برای تامین امنیت شیعیان در انتخابات پیش رو استفاده کنند. شرکت ضعیف مردم شیعه راه یابی نماینده گان کمتری از شیعیان به ولسی جرگه را در پی دارد. از طرفی، در برخی از ولایات مانند کندهار و هلمند همان یک نماینده شیعه هم به ولسی جرگه راه نخواهد یافت.
البته رهبران حکومت وحدت ملی باید این نکته را در نظر داشته باشند که در صورت عدم حضور نماینده گان شیعیان در ولسی جرگه، حمایت یکی از جریان های موثر در افغانستان را از دست می دهند. همچنین با تضعیف حضور نماینده گان شیعیان افغان در قدرت، ممکن است این جریان تبدیل به اپوزیسیون گردد. منازعات حکومت وحدت ملی با حزب جمعیت اسلامی و دیگر احزاب از همیشه بیشتر شده است. کارشناسان بر این باورند، تقابل با شیعیان موجب تضعیف حکومت و تقویت حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار می باشد.
تهیه کننده: صدرا

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید