امروز مصادف با شنبه, 21 سرطان , 1399 , Saturday, 11 July , 2020
کد مطلب : 11807 , ,
+
-

بررسی روابط جاپان و امریکا پس از دیدار سران دو کشور و حرکت جدید از سوی کوریای شمالی

زمان انتشار : شنبه, 28 آوریل , 2018 , بخش : اخبار جهان

اگرچه اقدام ناگهانی کیم جونگ-اون رهبر کوریای شمالی که هفته پیش اعلام کرد کشورش آزمایش‌های اتومی و راکتی دوربرد را تعلیق کرده و سایت آزمایش هستوی اصلی خود را برای تمرکز بر اقتصاد می‌بندد، ممکن است برای جاپان و امریکا غیرمنتظره بوده باشد اما تحلیلگران معتقدند بعید است شکافی بین این دو کشور متحد در آستانه‌ی دیدار ترمپ و کیم جونگ-اون به وجود بیاورد…
در حالی که ارگ سفید برای اولین دیدار بین رییس جمهور امریکا و رهبر کوریای شمالی آماده می‌شود، توکیو همواره در تلاش برای این بوده که متحد خود را به سمت درک نگرانی‌های خود سوق دهد. شینزو آبه نخست وزیر جاپان به خصوص نگران این بوده است که با وجود روابط بسیار خوب با رییس جمهور امریکا، ترمپ توافقی را با کوریای شمالی امضا کند که با نادیده گرفتن نگرانی‌های جاپان در خصوص راکت‌های کوتاه برد و میان‌برد کوریای شمالی، این کشور را در شرایط خطرناک رها کند. آبه در هفته‌های اخیر بر دو هدف کلیدی متمرکز بوده است. اینکه مطمین شود ترمپ در دیدار با کیم جونگ-اون موضوع اتباع جاپانی دستگیر شده توسط کوریای شمالی که مربوط به دهه‌ها قبل می‌شود را مطرح کند و این مسئله به سرعت حل شود و مورد دیگر اینکه از ترمپ بخواهد مسئله‌ی راکت‌های میان برد و کوتاه برد کوریای شمالی را که می‌توانند جاپان را هدف قرار دهند، فراموش نکند. اما به نظر می‌رسد آبه حتی بیش از آنکه انتظار داشت، توانست از دیدار با ترمپ در عمارت شخصی او در فلوریدا به دست آورد. آبه از او قول موکد گرفته است که مسئله دستگیرشدگان جاپانی را مطرح کند و کوریای شمالی را به خاطر راکت‌های با برد کوتاه‌تر نیز تحت فشار قرار دهد.
حتی مهم‌تر از این، تمایل دولت ترمپ برای گسترش حیطه‌ی مسایلی است که کوریای شمالی را برای آن‌ها تحت فشار قرار دهد. در اعلامیه ای که پس از دیدار آبه و ترمپ نشر شده، آمده است: لازم است کوریای شمالی نسبت به واگذاردن همه‌ی سلاح‌های کشتار جمعی و برنامه‌های راکت بالستیک خود اقدام کند. در این خصوص مقامات مربوطه نیز اشاره کرده‌اند که شامل همه‌ی سلاح‌های کشتار جمعی فراتر از تسلیحات هستوی می‌شود. آبه پیش از نشست خود با ترمپ نسبت به این مسئله ابراز نگرانی کرده بود که ممکن است با کوریای شمالی توافقی صورت گیرد که راکت‌های دوربرد را از بین ببرد اما این اجازه را به کوریای شمالی بدهد که راکت‌های کوتاه برد خود را حفظ کند. با این موارد ذکر شده در بیانیه، برخی تحلیلگران معتقدند که تقریبا دیگر هیچ شکافی میان دو کشور وجود نخواهد داشت. تتسو کوتانی پوهنوال پوهنتون میکایی در این خصوص می‌گوید: از آنجاییکه آبه و ترمپ در مورد CVID (خلع سلاح کامل، قابل راستی آزمایی و غیرقابل بازگشت) و از بین بردن همه‌ی راکت‌ها به توافق رسیدند، من فکر نمی‌کنم که شکافی بین توکیو و واشینگتن در این موضوع وجود داشته باشد .
بیشتر نگرانی‌هایی که در توکیو در مورد این موضوع وجود دارد، ریشه در غیرقابل پیش‌بینی بودن ترمپ دارد. او که زمانی تهدید کرده بود مُـلکی با جمعیت 25 ملیونی را به طور کامل نابود کند، در حال حاضر صحبت از حسن نیت میان واشینگتن و پیونگ‌یانگ به میان می‌آورد. از طرفی کیم جونگ-اون نیز در مانور دپلوماتیک از آنچه انتظار می‌رفت، خبره‌تر است. روز شنبه رهبر جوان کوریای شمالی اعلام کرد که آزمایش‌های هستوی و راکتی با برد بلندتر را به حالت تعلیق درآورده و سایت اتومی پونگیه-ری را موقتا می‌بندد و تمرکز خود را به ساخت اقتصادی معطوف ساخته که با تحریم مواجه شده است. این اقدام حتی با تمجید ترمپ مواجه شد و او آن را خبر خیلی خوب و پیشرفت کلان به سمت هدف خلع سلاح هستوی کوریای شمالی خواند. اما در حالیکه ترمپ از این خبر استقبال کرده، برخی تحلیلگران به دیده‌ی تردید به آن می‌نگرند.
جاپان تایمز در راپور دیگری که در تاریخ 1 ثور 1397 نشر ساخته به بررسی بیشتری از اظهارات کیم جونگ-اون و واکنش مقامات جاپانی پرداخته است. در این راپور آمده است: کیم جونگ-اون رهبر کوریای شمالی تکمیل شدن پروگرام سلاح‌های هستوی این کشور را یک پیروزی بزرگ خواند و گفت که در حال حاضر هیچ آزمایش هستوی و فَیْر آزمایشی از راکت‌های بالستیک میان برد و بین قاره‌ای مورد نیاز جمهوری دموکراتیک خلق کوریا نیست . براساس آژانس خبررسانی مرکزی کره، متعلق به کوریای شمالی او همچنین در گردهمایی کمیته مرکزی حزب کارگر گفته است که ماموریت آزمایش هستوی کوریای شمالی تا کنون به پایان رسیده است. شینزو آبه کمی متفاوت از ترمپ که از این اقدام کوریای شمالی استقبال کرده بود، نسبت به آن موضع گرفتو او در گفتگو با خبرنگاران در این خصوص گفت: من می‌خواهم از این اقدامات مثبت استقبال کنم اما تردید دارم که این اقدامات منجر به از بین رفتن سلاح‌های هستوی، سلاح‌های کشتار جمعی و راکت‌ها به صورت کامل، قابل راستی‌آزمایی و غیرقابل بازگشت شود. من تمایل دارم همچنان تحولات را با دقت دنبال کنم. ایتسونوری اونودرا وزیر دفاع جاپان نیز که برای دیدار با همتای امریکایی خود به واشینگتن رفته بود در این خصوص گفت که با وجود اعلام این اقدامات از سوی کوریای شمالی، جاپان هنوز نگرانی‌هایی دارد و افزود که کوریای شمالی اشاره‌ای به کنار گذاشتن راکت‌های بالستیک کوتاه برد و میان برد نکرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید