امروز مصادف با جمعه, 24 اسد , 1399 , Friday, 14 August , 2020
کد مطلب : 11980 , ,
+
-

تهدید اقتصاد افغانستان در پی تحریم‌های امریکا بر ضد ایران

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 می , 2018 , بخش : مقاله

به راپور ویبسایت خبری رویترز، تصمیم دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا در خصوص خروج از توافق هستوی ایران و اعمال مجدد تحریم‌های تهران، تهدیدی برای بازسازی اقتصاد افغانستان محسوب می‌شود…
بندر چابهار در ایران که از پشتیبانی هند برخوردار است، در قالب کریدوری توسعه می‌یابد که امکان دسترسی به ملیون‌ها دالر را برای افغانستانِ محصور فراهم می‌کند و وابستگی کشورمان را به پاکستان کاهش می‌دهد. بازسازی اقتصاد افغانستان همچنین وابستگی آن را به کمک‌های خارجی کاهش می‌دهد و به تجارت غیرقانونی تریاک-منبع اصلی درآمد طالبان- آسیب می‌رساند.
اما تصمیم ترمپ برای اعمال مجدد تحریم‌ها بر ضد ایران و تنبیه نهادهای مالی که با این کشور همکاری می‌کنند، به اعتبار چابهار لطمه می‌زند؛ چرا که بانک‌ها، نگران از جرایم سنگین امریکا، از تأمین اعتبار این پروژه خودداری می‌کنند.
یک دپلومات ارشد هندی در این خصوص می‌گوید: تصمیم رییس‌جمهور ترمپ ما را به نقطه صفر بازگردانده است و ما مجبوریم در خصوص شرایط و قواعد استفاده از چابهار بار دیگر مذاکره کنیم. این مسیری است که می‌تواند تجارت میان هند، ایران و افغانستان را تغییر دهد؛ اما در حال حاضر همه چیز در بلاتکلیفی به سر می‌برد.
پروژه مشترک چابهارِ ایران-هند-افغانستان که در سال ۲۰۱۶ افتتاح شد، پیش از تصمیم ترمپ هم با مشکلاتی روبرو بود. بجز چند کانتینر اهدا‌شده گندم از طرف هند، این پروژه هنوز با ترافیک کاری چندانی مواجه نشده و انتظار نمی‌رود نخستین محموله‌های صادراتی میوه خشک افغانستان به هند نیز تا پیش از ماه ژوئیه از این مسیر عبور کند.
به گفته یکی از افراد آشنا با این پروژه، دست‌کم سه قرارداد برای طراحی زیرساخت‌های مناسب در این بندر به تعویق افتاده است و دو شرکت چینایی و یک گروه فنلندی در زمانی که بانک‌ها -پیش از تأیید ضمانت‌های مورد نیاز- در حال مذاکره با واشینگتن استند، در بلاتکلیفی به سر می‌برند. همچنین تجار افغان که امیدوار بودند به جایگزینی برای بندر کراچی پاکستان دسترسی پیدا کنند حالا خود را بدون راهکاری برای تأمین اعتبارات مورد نیازشان می‌بینند و مجبورند از راهکار سنتی و ناکارآمد انتقال پول از طریق حواله استفاده کنند.
مدیر ارشد یکی از نهادهای مالی کشورمان در این خصوص می‌گوید: ما می‌دانیم که بانک‌های طرف قراردادمان به ما اجازه نمی‌دهند برای وارداتی که از این بندر عبور می‌کند پولی بپردازیم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید