امروز مصادف با جمعه, 28 سنبله , 1399 , Friday, 18 September , 2020
کد مطلب : 1692 , ,
+
-
کاش غنی نمی نشست...

نشست قلب آسیا هیچ دستاوردی برای ما نداشت!

زمان انتشار : جمعه, 11 دسامبر , 2015 , بخش : مقاله

نشست قلب آسیا هیچ دستاوردی برای ما نداشت!

نشست قلب آسیا که در پاکستان با حضور 14 کشور و 11 سازمان بین المللی برگزار شد، هیچ دستاوردی برای کشور ما نداشت!

گزارش ها بیان کرده اند که رییس جمهور علاوه بر اشتراک در این نشست با برخی مقام های پاکستانی نیز دیدار کرد و در خصوص آغاز پروسه گفتگو با طالبان صحبت نمود. با اینکه سفر قبلی رییس جمهور غنی به پاکستان هیچ دستاوردی نداشت اما چرا رییس جمهور دوباره دلخوش به پاکستان کرد؟

نظری پریانی روزنامه نگار در برنامه «بازنگاه» گفت: نشست قلب آسیا که در پاکستان برگزار شد دستاوردی برای افغانستان نداشت. این نشست در آغاز بسیار با اهمیت تلقی می شد. هنگامی که نخستین نشست برگزار شد، گمان بر این می رفت که چون سیزده کشور و چندین سازمان بین المللی در این نشست حضور دارند افغانستان به عنوان قلب آسیا بسیار حایز اهمیت خواهد بود و می تواند از این کنفرانس به عنوان یک ابتکار برای حل مشکلات خود استفاده کند اما دیدیم چندین کنفرانس برگزار شد اما حکومت افغانستان هیچ دستاوردی از آن نداشت. بر عکس این پاکستانی ها بودند که توانستنند با به کار گیری یک دیپلماسی موفق اقداماتی را که خودشان می خواستند انجام دهند. این پاکستان بود که از آنچه به عنوان گفتگوهای صلح یاد می شد استفاده کرد و استفاده می کند.

وی در خصوص سودهایی که پاکستان از این نشست ها برده عنوان کرد: هم اکنون پاکستانی ها توانسته اند چندین زندانی خود را از افغانستان آزاد کنند و با خود ببرند، بتوانند درون ارگان های استخباراتی افغانستان نفوذ کنند و آزادانه تحقیقات کنند، بتوانند برخی از فرماندهان مخالف خود را در داخل خاک افغانستان از بین ببرند، بتوانند مخالفان خود را در اینجا نابود کنند، آنها را از خاک خود بیرون کنند و در خاک افغانستان جا دهند، بتوانند وزیرستان پاکستان را که می توانست مرکزی برای داعش باشد به شرق افغانستان انتقال دهند و در اینجا مرکز داعش را تاسیس کنند. یعنی این پاکستان است که همه معضلات و مسایل خود را کم می کند و افغانستان هر روز به کام فتنه ها می رود و بر مشکلاتش افزوده می شود.

پریانی معتقد است این نشست سودی برای افغانستان نداشته و بیان کرد: افغانستان به این نشست رفته اما هیچ برنامه ای برای آن ندارد. علاوه بر آن مشخص است که رییس جمهور افغانستان هیچ حرفی علیه پاکستان نخواهد زد و هیچ موضع گیری در برابر آن نخواهد داشت. حرفهایی که رییس جمهور علیه پاکستان می زند فقط در سطح ملی و در سطح خوراک داخلی گفته می شود. ما تا هنوز در حد بین المللی و در آن سطح که جامعه بین المللی بر پاکستان فشار وارد کند تا نسبت به استراتژی شان نسبت به افغانستان انعطاف نشان دهند حرفی نزده ایم. متاسفانه خط سرخ هایی که زمامداران ما دارند باعث می شود که آنها نتوانند آنطور که باید علیه پاکستان حرف بزنند بلکه باید جانب این کشور را نگاه دارند. چرا که آنها از پاکستان و کشورهای غربی تمویل می شوند تا در قدرت باشند. این نشست برای ما کاملاً تشریفاتی است با وجودی که حرفها و راه حل های خوبی مطرح می شود اما جنبه اجرایی نخواهد داشت اما پاکستان می تواند کاملاً سود ببرد و از این نشست ها به نفع خود استفاده کند.

به باور این روزنامه نگار اراده ای برای مبارزه علیه پاکستان وجود ندارد و گفت: اشرف غنی قبل سفر به این نشست مطرح کرد که بحث ما دست یافتن به صلح بین دو کشور است. این بهترین حرفی بود که رییس جمهور بیان کرد. یعنی در این صحبت معضل افغانستان طالبان نبوده است بلکه طالب به عنوان ابزار دست پاکستان مطرح شده است اما متاسفانه این حرف خوب فقط در داخل گفته می شود. در جایی که باید این فکر گفته شود و این حرف بیان شود تا پاکستان وادار شود تا از کارهای خود دست بردارد زده نمی شود.

پریانی نتیجه ای خوبی از این نشست برای افغانستان نمی داند و افزود: خوب بود که افغانستان در کنفرانس قلب آسیا شرکت نمی کرد. اگر اشرف غنی قصد داشت که فشارهای جهانی را بر پاکستان وارد کند به این کنفرانس نمی رفت، با سران دولت پاکستان در داخل افغانستان هم دیدار نمی کرد، در کنفرانس پاریس هم با نواز شریف دیدار نمی کرد. چرا که در هر فرصتی که احساس می شود تا جامعه جهانی باید بیاید و بر پاکستان فشار وارد کند از دوران کرزی تا اشرف غنی این فشار را از سرشانه پاکستان رفع شده است. پاکستان ملامت را در ذهن جامعه جهانی به سلامت تبدیل کردند. حالا هم در این نشست سران کشور ما ادبیاتی را که باید در مقابل پاکستان داشته باشند ندارند. این ادبیات نه تنها تدوین نشده است بلکه عمداً در فکر و ذهن هیچ مشاور و سخنگویی نمی آید. چرا که بیشتر این افراد دست بوسان پاکستان هستند و رابطه آنها هزاران بار با آی اس آی به اثبات رسیده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید