امروز مصادف با شنبه, 29 سنبله , 1399 , Saturday, 19 September , 2020
کد مطلب : 1942 , ,
+
-

هدف از امضای تفاهمنامه دندغوری چیست؟

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 فوریه , 2016 , بخش : یادداشت

عباس ابراهیم زاده

 

این تفاهمنامه بر اساس برنامه ای بزرگ و با هدف ناامن کردن شمال، امضا شده است. این برنامه از سوی کشورهای بزرگ رهبری می شود و هیچ هدفی جز ناامن نگاه داشتن وپیچیده کردن اوضاع امنیتی افغانستان ندارد وگرنه هیچ اجباری وجود نداشته است که این تفاهمنامه امضا شود.

 

در نتیجه معامله ای که چندی پیش توسط وزیر اقوام و قبایل در دندغوری صورت گرفت و دندغوری به طالبان سپرده شد، مردم این ولایت در آتش جنگ می سوزند، کابل هم درنتیجه همین معامله در بی برقی به سر می برد. طالبان در دندغوری به حدی قوی شده اند که نیروهای امنیتی افغانستان هم نمی توانند در مقابل این گروه بایستند و مقابله کنند.

 

عباس ابراهیم زاده عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خط کابل» گفت: تفاهمنامه دندغوری خلاف قانون اساسی افغانستان است. هرچیزی که هم اکنون در این منطقه جریان دارد در تسلط حکومت نیست. در آنجا هم اکنون هم سلاح و هم مواد مخدر مبادله می شود. تفاهمنامه ای که در دندغوری امضا شده است به این معنا است که به طالبان مشروعیت داده شده است. حکومت ،به جای اینکه تفاهمنامه برای امنیت بغلان امضا کند، باید در حوزه پولیس و فرماندهی امنیت ایجاد می کرد و کسانی که در آنجا امنیت مردم را خراب می کنند دستگیر می کرد.

 

وی، هدف از امضای این تفاهمنامه را چنین بیان کرد: این تفاهمنامه بر اساس برنامه ای بزرگ و با هدف ناامن کردن شمال، امضا شده است. این برنامه از سوی کشورهای بزرگ رهبری می شود و هیچ هدفی جز ناامن نگاه داشتن وپیچیده کردن اوضاع امنیتی افغانستان ندارد وگرنه هیچ اجباری وجود نداشته است که این تفاهمنامه امضا شود.

 

ابراهیم زاده، با انتقاد از حکومت برای امضای این تفاهمنامه بیان داشت: چرا ما به جای اینکه با طالبان تفاهمنامه امضا کنیم و امنیت آنجا را به دست آنها بسپاریم، آنها را سرکوب نکرده و از آنجا بیرون نرانیم. اگر قرار باشد در هر ولسوالی از افغانستان چنین تفاهمنامه ای امضا شود این حکومت چرا ایجاد شده است؟ اردو، پولیس و امنیت ملی چه نقشی در کشور دارد؟ سناریوی خطرناک و بزرگی در پس پرده امضای این تفاهمنامه است که ازسوی آمریکا و حکومت اجرا می شود.

 

این نماینده مجلس، آمریکا را در پشت پرده این تفاهمنامه می داند و می گوید: کسانی که این تفاهمنامه راامضا کرده اند باید در مقابل پارلمان افغانستان و درمقابل مردم افغانستان پاسخگو باشند. وزیر اقوام قبایل این تفاهمنامه راامضا کرده است. در حالیکه این موضوع مساله ای ملی است. مساله ای است که حکومت خود مستقیماً باید در آن دخیل باشد. امروز ما هر ناامنی و بدبختی که در کشور مشاهده می کنیم، تاثیر این تفاهمنامه است. جواب دشمن را باید با جنگ بدهیم. باید آنها را سرکوب کرده و از کشور بیرون برانیم نه اینکه تفاهمنامه با آنها امضا کنیم. نه اینکه به آنها امتیاز و بها دهیم و قسمتی از کشور را بسپریم. این کار حکومت، نشان می دهد که اشرف غنی هیچگونه تفکر ضد طالبانی ندارد. بلکه با آنها همکار است و تا جایی که بتواند به آنها کمک می کند. این کمک هم زیر فرمان کشورهای غربی از جمله آمریکا انجام می شود چرا که همین غربی ها هستند که طالبان و تروریست را در افغانستان تمویل می کنند. طالبان ابزاری در دستان آمریکا هستند برای ناامن کردن افغانستان. آمریکا تا به اهداف شوم خود در منطقه نرسد به این ایجاد ناامنی و این پشتیبانی از تروریست ها ادامه خواهد داد. در این راستا هم هر نوع برنامه ای را که بخواهد توسط حکومت دست نشانده خود تطبیق خواهد نمود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید