امروز مصادف با پنج شنبه, 27 سنبله , 1399 , Thursday, 17 September , 2020
کد مطلب : 4145 , ,
+
-

حکومت افغانستان قومی است نه ملی!

زمان انتشار : یکشنبه, 2 اکتبر , 2016 , بخش : یادداشت

سران کشور با مردم همگام نیستند!

 

احمدسعیدی گفت: دولت توانایی هیچ گونه مبارزه ای علیه دهشت افکنی ندارد و بسیار ضعیف و ناتوان است. وجود رهبران قومی می تواند مفید باشد.

برخی مقام های دولتی، بیشتر به کارهایی سرگرم هستند که به کارهای اصلی شان پیوند ندارد. شهروندان کشور انتقاد دارند که این مقام ها به جای خدمت به مردم و رسیدگی به مشکلات جامعه، به کارهایی می پردازند که مشمول گستره صلاحیت های شان نیست و با انجام این کارها در جستجوی منافع فردی و حزبی خود هستند. مردم و آگاهان سیاسی از جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری، صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه و احمدضیا مسعود نماینده ویژه رییس جمهور بیشتر انتقاد دارند. اما چرا این افراد به کارهایی بیرون از صلاحیت خود مشغول هستند؟

 

احمدسعیدی آگاه مسایل سیاسی دربرنامه «فراخبر» گفت: رهبران حکومت وحدت ملی در مجموع از آدرس های قومی به قدرت رسیده اند، از آدرس قومی رشد کرده اند و از این آدرس قومی سیاست می کنند. هیچ کس در افغانستان از احساس لیاقت، اهلیت و دانش خود به قدرت نرسیده است. جنرال دوستم که هم اکنون در شمال به سر می برد، در جوزجان و در سرپل فعالیت می کند و سعی می کند امنیت آنجا را به دست بگیرد.

 

وی ادامه داد: احمدضیا مسعود وقتی می بیند که در داخل نظام همه چیز در هم و برهم است،از حکومت انتقاد می کند. آیا حق ندارد از نظام انتقاد کند؟ استاد عطا اگر در مزار نباشد کسی که امینت بلخ را بتواند نگاه دارد وجود ندارد. آنها مجبور هستند و وظیفه دارند که از مردم خود دفاع کنند چرا که همین مردم به آنها رای داده اند.

 

سعیدی در این خصوص اضافه کرد: این شخصیت ها از میان قوم خود برخاسته اند نه با باورهای عقیدتی و سیاست. بلکه براساس محبوبیت و توانمندی برای تامین امنیت مردم، مردم به آنها اعتماد کرده اند. اگر همین افراد از افغانستان دفاع نکنند، افغانستان، از اینکه هست بدتر می شود.

 

این آگاه سیاسی معتقد است، هرج و مرج در کشور فقط برخاسته از کارهای این رهبران نیست و افزود: نمایندگان پارلمان هر روز صدا بلند می کردند که چرا حکومت نامزد وزیر دفاع را معرفی نمی کند، حالا که رییس جمهور این کار را انجام داده و فردی را که جنرالی کارکشته است معرفی کرده، رسانه ها و نماینده ها هر کدام از آن انتقاد می کنند و برچسب های مختلف به وی می زنند تا همین فرد هم رای نیاورد. در حالیکه عبدالله خان حبیبی از کنر است، رییس پوهنتون و رییس قوای سرحدی بوده است و برای این پست مناسب می باشد. می فهمیم که دشمن حرف ها را به زبان رسانه ها و نمایندگان می اندازد تا این کشور همچنان لنگ و خالی از مسوولان مهم کشور باقی بماند.

 

وی، با دفاع از این رهبران منتقد بیان داشت: استاد سیاف شخصیت مطرح کشور است و مردم به او اعتماد دارند یک سال است که توصیه هایی پدرانه می کند و نصیحت می نماید اما باید گفت که حالا زمان نصیحت های پدرانه نیست، بلکه وقت عمل است و باید به خاطر امنیت برای مردم گام برداریم. نصیحت فایده ای ندارد و باید مانند افرادی چون جنرال دوستم عمل گرا باشیم.

سعیدی ادامه داد: دولت توانایی هیچ گونه مبارزه ای علیه دهشت افکنی ندارد و بسیار ضعیف و ناتوان است. وجود این رهبران قومی می تواند مفید باشد. حداقل این است که می توانند از قوم خود حمایت کنند و آنها را حفظ نمایند. امروز در افغانستان دولت مطرح نیست. بلکه شخصیت ها مطرح هستند و تا وقتی که شاخص ها جای شخصیت ها را نگیرند در این کشور آرامش برقرار نمی شود.

 

این آگاه سیاسی با بیان اینکه، حاکمیت در سرتاسر افغانستان وجود ندارد و دولت توان جلوگیری از دشمن را ندارد، افزود: رهبران مردمی هم که به خاطر رای مردم به این جایگاه رسیده اند، از آنها دفاع نکنند، چه کسی می خواهد از مردم دفاع کند؟ این وضعیت هم برخاسته از سیاست های دو پهلوی رییس جمهور غنی در برابر احزاب سیاسی و شخصیت هایی همچون جنرال دوستم، وزیر خارجه و همچنان احمدضیا مسعود است. آنها مجبور هستنند با این اوضاع، راه خود را از حکومت جدا کنند.

 

سعیدی ادامه داد: اگر این رهبران، پیوند قومی نداشتند، اشرف غنی آنها را معاون خود قرار نمی داد. اشرف غنی این افراد را در کنار خود مقرر کرد تا منافع خود را داشته باشد و همه اقوام با حمایت آنها از حکومت، حمایت کنند.

 

وی، در پایان گفت: حکومت افغانستان حکومتی ملی نیست، بلکه حکومتی قومی، زبانی و منطقه ای است و تا کل حکومت این دیدگاه را حل نکند این دیدگاه همچنان باقی می ماند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید