امروز مصادف با شنبه, 22 سنبله , 1399 , Saturday, 12 September , 2020
کد مطلب : 4148 , ,
+
-

ارگ نشینان با خونِ مردم معامله می کنند!

زمان انتشار : یکشنبه, 2 اکتبر , 2016 , بخش : یادداشت

ارگ

 

بگفته محمدرفیع کاکل، والی و مسوولان امنیتی قندوز برای دزدی و چور و چپاول اموال مردم و بیت المال به قندوزرفته اند که بتوانند از مردم رشوه بگیرند و اسلحه های نیروهای امنیتی را به مخالفان دولت بفروش برسانند…

در بسیاری از بخش های ولایت قندوز، جنگ و درگیری به داغی در این اواخر بوده است. آغتاش، گل تپه، کلباد سه ولسوالی هستند که پس از سقوط قندوز به دست طالبان به دستور رییس جمهور ایجاد شدند و به دست طالبان اداره می شده است و تا هنوز نیز به دست طالبان است و جنگ و نبرد در آن سنگین می باشد. این روزها از شروع انجام عملیات هایی سنگین علیه طالبان سخن زده می شود. در بخش هایی از قندوز که به دست طالبان است نبردهای سختی در جریان است. اما اگر این نبردها و عملیات ها وجود دارد و انجام می شود چرا اوضاع امنیتی قندوز روبه بهبود نمی رود؟ محمدرفیع کاکل، آگاه مسایل سیاسی روز گذشته در گفتگو با برنامه «همگام» گفت: بیش از دو سال می شود که قندوز با دشواری های بسیار جدی درگیر است. در قندوز همیشه از زمامداران محلی می شنویم که یک عملیات تصفیه ای راه اندازی می کنند اما همه این عملیات تشریفاتی می باشد و فقط بخاطر این این است که حکومت مرکزی را مصروف سازد و خودی به مردم نشان دهند و بگویند که ما با تروریزم مبارزه می کنیم اما تابحال نتیجه ای از آن مشاهده نگردیده است.

 

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر هم قندوز با فاصله دو کیلومتری از چهار طرف محاصره است. در زاخیل، در چهارراهی بندر تخار و همچنان در انگور باخ جاهایی است که عملاً طالبان حضور دارند و به کارهای وحشیانه خود می پردازند. افراد مظلوم و بی دفاع را از موترها پیاده می کنند، جیب های آنان را خالی می کنند و آنها را با خود می برند. تابحال عملیاتی بر این طالبان انجام نشده و آنها آزادانه فعالیت می کنند.

 

رفیع، ابراز می دارد که مسوولان حقایق قندوز را از مردم می پوشانند و می گوید: والی قندوز، آمر امنیت، قوماندان امنیت به رییس رادیو تلویزیو های محلی قندوز اخطار می دهند که هرآنچه به شما می گویم همان را نشر کنید. اگر ما تلفات می دهیم آن را نشر نکنید، اگر خسارات می دهیم نشر نکنید. این رادیو تلویزیون ها توسط پول خریداری شده اند تا حقایق قندوز را نشر نکنند. از همه اینها متوجه می شویم که ضعف شدیدی در اداره های امنیتی قندوز وجود دارد و هیچ اراده قوی علیه تروریزم دیده نمی شود.

 

این آگاه سیاسی، با بیان اینکه اگر بخواهیم تعداد کل مخالفان مسلح را در قندوز حساب کنیم از هزار نفر تجاوز نمی کند، افزود: این تعداد در برابر یازده هزار عسکری که در قندوز داریم بسیار کم می باشد اما از آنجایی که اراده ای برای از بین بردن تروریزم وجود ندارد این تعداد نیروی امنیتی هم نمی تواند آنها را از بین ببرند. رییس جمهور هم به وعده های خود در قبال قندوز عمل نمی کند. قرار بود که هر ماه از مسوولان امنیتی قندوز خبر بگیرد اما هیچ خبری نشد و فقط حرف بود و عملی وجود نداشت.

 

رفیع، معتقد است ارگ نیز در کارهایی که از سوی والی و مسوولان امنیتی قندوز انجام می شود شریک می باشد و افزود: متاسفانه با خون مردم افغانستان و قندوز همیشه و همیشه معامله می شود. پسته ها در آنجا فروخته می شود و میدان به دشمن داده می شود. اینها همه موضوعاتی هستند که ارگ در آن شریک است و بخوبی از آن آگاه می باشد.

 

وی افزود: از والی و مسوولان امنیتی قندوز هیچ وقت سوال نشده و نمی شود که برای چه به قندوز رفته اند؟ مگر نرفته اند که امنیت قندوز را تامین کنند. متاسفانه همه آنها برای دزدی و چور و چپاول اموال مردم و بیت المال به آنجا رفته اند. آنها رفته اند که بتوانند از مردم رشوه بگیرند و اسلحه های نیروهای امنیتی را به مخالفان دولت بفروش برسانند.

 

وی، در اخیر گفت: انگار تمام تلاش دولت و دولتمداران و مسوولان امنتیی افغانستان و قندوز این است که چطور بتوانند مردم را به خاک و خون کشانند و آنها را آواره و بدبخت کنند. در حال حاضر هم قندوز در حال سقوط می باشد. مردم بیرق های مخالفان مسلح را از دور مشاهده می کنند و ترس وحشت شهر را فراگرفته است. متاسفانه نمایندگان مجلس هم اصلاً بفکر مردم قندوز نیستند. همه در زمستان و تابستان در خانه های خود مصون هستند و هیچگاه صدای واقعی برای مردم قندوز بلند نکردند. وقتی مسوولان ما در افغانستان با پول یک چوکی را می خرند دیگر از آنها انتظاری هم نمی شود داشت که برای مردم کاری انجام دهند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید