- ندای افغانستان - http://www.nedayeafghanistan.com -

سلاح هایی که پاکستان به کشور ما صادر می کند

مهمترین عنصر ساخت این بمبهای دست ساز خطرناک، کودهای شیمیایی است که در پاکستان تولید و به افغانستان صادر یا قاچاق می شوند. از مخلوط شدن این کودها با پطرول ترکیبی انفجاری و آتش زا بدست می آید که با استفاده از یک چاشنی به یک بمب مرگبار تبدیل می گردد

 

حملات موشکی پاکستان به ولایات شرقی کشور ما چند سال است که ادامه دارد که به گفته ی والی کنر در دو روز گذشته بیش از 40 موشک از پاکستان به خاک افغانستان اصابت کرده است.

 

این وضعیت در پنج سال گذشته ادامه داشته و نیروهای پاکستانی با موشک‌ و خمپاره شرق کشور ما را همواره هدف قرار داده‌اند که حاصل آن آواره شدن مردم این ولایت بوده و البته سکوت مرگبار و متداوم مقام های دولت کابل که معلوم نیست چرا نمی خواهند هیچ پاسخی به این حملات راکتی پاکستان بدهند.

 

گزارش ها نشان می دهد که از آغاز سال 1393 شمسی تاکنون نزدیک به 7000 موشک از سوی نیروهای نظامیان پاکستانی به مناطق مرزی شرق افغانستان اصابت کرده که جان صدها غیرنظامی را از جمله زنان و کودکان گرفته است و افزون بر 3 هزار خانوار آواره شده‌اند و این اعداد و ارقام در حالی است که مقامات اسلام‌آباد به دولت کابل تعهد دادند که برای بوجود آوردن صلح و ثبات با ما همکاری نمایند.

 

البته این فقط ظاهر دشمنی های اسلام آباد است، چرا که پاکستان از مدتها پیش سلاح های نامرئی ارزان قیمتی به افغانستان و بخصوص ولایت جنوب غربی صادر می کرده و می کند که سبب قطع عضو بسیاری از هموطنان ما می گردد.

 

بمبهای دست ساز آی ای دی IED یکی از مهمترین عواملی است که سبب مرگ و میر باشندگان منطقه می شود. این بمبهای دست ساز که معمولا در حاشیه سرک در ارتفاع نیم متری از زمین چال می شوند یا مانند ماین در زمین کار گذاشته می شوند، پس از انفجار جراحات بسیار بدی را در منطقه شکم و پایین تر از آن ایجاد می کنند .

 

هنگامی که یک بمب دست ساز کنار جاده ای در اثر برخورد با فرد یا موتر منفجر می شود، موج ناشی از انفجار و انرژی حاصله زیر شکم و پهلوی هدف را مورد اصابت قرار می دهد. حرکت موج و انرژی به سمت بالا باعث می شود تا پوست و بافت گوشتی به سمت بالا حرکت کند که نظر به ترکیب بافتی پایین تنه به راحتی به منطقه کشاله ران و آلت تناسلی آسیب جدی وارد می کند.

 

این بمب ها که یا با کنترل از راه دور توسط نفر و یا توسط صفحه فشار عمل می کنند، معمولا قدرت انفجاری بالایی دارند و فرد یا حتی موترها در برابر آن شانس چندانی ندارند و مهم ترین نکته میزان موادی است که در تهیه آنها به کار رفته است.

 

قابل توجه دولتمردان افغانستان باشد که مهمترین عنصر ساخت این بمبهای دست ساز خطرناک، کودهای شیمیایی است که در پاکستان تولید و به افغانستان صادر یا قاچاق می شوند. از مخلوط شدن این کودها با پطرول ترکیبی انفجاری و آتش زا بدست می آید که با استفاده از یک چاشنی به یک بمب مرگبار تبدیل می گردد.

 

پیش از این مقام های نظامی و سیاستمداران آمریکایی تلاش زیادی کرده اند تا مقامات اسلام آباد را متقاعد کنند تا جلوی ارسال این کودها به افغانستان گرفته شود، ولی از جانب مسوولان کابل هیچ اقدامی در این راستا تاکنون صورت نگرفته که علت آن یا بی اطلاعی است و یا باز هم سکوت اجباری که هنوز علت این نوع سکوتها برای ما نیز مشخص نیست.

 

متاسفانه احتمال قطع عضوها در منطقه پایین تنه و پاها آنقدر دلهره آور است که باعث شده تا شخص آسیب دیده زمانیکه گرفتار این نوع بمب می شود، اگر پنچه پا و زیر ساقش از دست رفته بگوید، باز هم شانس آورده ام که زانو آسیب ندیده و امکان استفاده از پای مصنوعی هست. وقتی از زانو به بالای یک پا قطع می شود هم بگوید باز شانس یار بوده چون پای دیگر از دست نرفته است. بدترین حالت زمانی است که هر دو پا قطع شود.

 

به هر حال این وضعیت اسفباری است که پاکستانی ها برای ما ساخته اند. آن از حملات علنی موشکی که ولایت کنر را آماج آن قرار داده اند، این هم از بمبهای دست سازی که به بهانه مبارزه با بیگانگان، مردم بیگناه افغانستان گرفتار آن می شوند که متاسفانه همچنان با سکوت جناب اشرف غنی و عبدالله همراه است