امروز مصادف با پنج شنبه, 27 سنبله , 1399 , Thursday, 17 September , 2020
کد مطلب : 4965 , ,
+
-

عطا محمد نور جایگزینی برای عبدالله

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

حکومت باید در قضیه اعدام طالبان شفاف سازی کند!

اتحاد ناهمگون حکومت وحدت ملی اکنون آن روی اختلاف و نفاق خود را نشان داده و هرچند که رییس جمهور همواره فریاد مقامات منتقد را به سکوت بدل می کند اما زمان آن رسیده است که غنی دست به پاکسازی در قدرت زده و مقامی حامی را جایگزن کند.

مقامی که بتواند تهدید جدی برای منتقد تندگوی دولت باشد و سدی بر مقامات تاجیک که به دلیل ضعف سیاسی خود تبدیل به مهره های سوخته ارگ شده اند و برای غنی به مانند حزب بادی می مانند که روزی حامی و روز دیگر مخالف می شوند.

برخی منابع از توافق حکمران شمال با رییس جمهور خبر می دهند و امتیازاتی که عطا محمد نور برای رفتن به حکومت می گیرد و در قبال بلخی که از دست می دهد.
قدرتمندترین والی افغانستان (در 15 سال گذشته) با شرایطی چون تعیین والی بلخ توسط خود وی و استقرار برخی از نزدیکانش در سمت های دیپلوماتیک و دولتی به حکومت خواهد رفت.

اما عطا محمد نور که در تمامی این سال ها در مقابل تهدیدها و بازی های حکومت به مانند اسماعیل خان، جنرال دوستم و محقق سرخم نکرد، با وسوسه چه منصبی راضی به ترک امپراطوری خود می شود؟

چه مقامی برازنده والی بلخی است که حامی اصلی عبدالله در انتخابات بود و در حکومت وحدت ملی از عملکرد رییس اجرایی ناراضی؟
از سوی دیگر، رییس جمهور به دنبال انزوای جنرال دوستم است که چندی قبل به تندی از وی انتقاد کرد و دیگر اعتمادی به احمد ضیا مسعود ندارد و هیچ گاه در پی تقسیم قدرت با عبدالله نبوده است.

همچنان که این توافق به طور رسمی اعلام نشده است اما نارضایتی مقامات تاجیک را در پی داشته است و به طور قطع اگر به سرانجام رسد، توازن قدرت میان مقامات همسو با عبدالله و احمد ضیا مسعود که دیگر مورد اعتماد غنی نیستند را برهم خواهد زد.

در حالی که دوران مشورعیت رییس اجرایی به پایان رسیده است و عبدالله در حکومت نه قدرتی دارد و نه پشتوانه سیاسی محکم و از سویی از جانب قوم تاجیک متهم به عملکرد ضعیف سیاسی است با آمدن سیاستمداران قدرتمندی چون عطا محمد نور دیگر جایی در حکومت خواهد داشت؟

در حالی که عطا محمد نور گفته که برای خود از حکومت وحدت ملی مقامی درخواست نکرده است اما تا چه زمانی می تواند در مقابل فشارهای حکومت در حکمرانی بلخ باقی بماند و آیا زمان آن نرسیده که بلخ را برای مقامی نزدیک به ریاست جمهور ترک کرده و مقیم سپیدار شود؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید