امروز مصادف با پنج شنبه, 27 سنبله , 1399 , Thursday, 17 September , 2020
کد مطلب : 4970 , ,
+
-

نقش جامعه جهانی در گسترش فساد در افغانستان

زمان انتشار : جمعه, 4 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

ذوالفقار امید

نبود اراده جدی در کار مبارزه با فساد اداری در افغانستان، باعث افزایش روز افزون فساد اداری و اختلاس در حکومت می شود. بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان در مجلس سنای آمریکا، اظهار داشته است که فساد گسترده در افغانستان نه تنها زمینه حیف و میل کمک های خارجی را فراهم می کند بلکه دلسردی کشورهای کمک کننده را نیز در قبال دارد. اما چرا فساد اداری در افغانستان کاهش نمی یابد و واقعا گره کوری که باعث افزایش فساد اداری در افغانستان می شود در کجا است؟

ذوالفقار امید رییس حزب کار و توسعه در برنامه «آماج» گفت: سران حکومت وحدت ملی مولودی ازتقلب و دستبرد در انتخابات هستند. مولودی از جعل هستند که برای همه هویدا است. متاسفانه کسانی هم، در راس حکومت آمدند که در گذشته سوابق سوء داشته و خودشان فاسد بودند. ما نمی توانیم توسط فاسد، علیه فساد بایستیم. در این حکومت همیشه اراده ای علیه شفافیت، علیه عدالت، ارزشهای انسانی و روند مردمی به شدت ادامه داشته است.

وی، معتقد است در افغانستان، سران حکومت پیوسته فاسد بوده اند و افزود: همیشه سه شاخصه در طول تاریخ برای حاکمینی که در طراز اول در افغانستان قرار داشته اند می بینیم، یک، این حاکمین وابسته هستند. دو، این حاکمین فاسد هستند. سه، این حاکمین متعصب هستند. متاسفانه ما این سه شاخصه را در حاکمین افغانستان به روشنی می بینیم. حرکت های مثبتی را که آنها از خود نشان داده اند همه سمبولیک بوده است. خواست واقعی آنها گسترش فساد بوده است که ما امروز شاهد این مساله هستیم.

امید، جامعه جهانی را در گسترش فساد در افغانستان دخیل می داند و می گوید: جامعه جهانی هر روز، آمارهایی از فساد اداری در کشور ما می دهند و افغانستان را فاسدترین کشور معرفی کرده اند اما باید بگوییم که آنها بخصوص آمریکایی ها خود، این سران فاسد را حمایت کرده تا به حکومت برسند. حالا باید از آمریکایی ها پرسید که شما که ضد فساد حرف می زنید، چرا زمانیکه به آرای مردم دستبرد زده شد صدایی بلند نکردید؟ چرا روی قانون اساسی افغانستان پا گذاشتید و یک توافقنامه سیاسی ایجاد کردید؟ در واقع با امضای توافقنامه سیاسی، ما قانون اساسی را ملغا اعلام کرده ایم. فعلا قانون اساسی منسوخ است و اعتباری ندارد. مردم افغانستان گلایه بسیار بزرگی از جامعه جهانی دارند که چرا شما در جریان تقلب ها بودید ولی صدای خود را بلند نکردید؟ بنابراین جای شک وجود دارد که در مساله گسترش فساد و بالا رفتن گراف فساد خارجی ها هم دست داشته اند. در طول تاریخ و در کشورهای جهان سومی مانند افغانستان، دونرها همیشه کوشش کرده اند حاکمینی را بر سر قدرت بیاورند که فاسد باشند و مردمی نباشند. چرا که می خواهند از طریق آنها خواست های خود را اعمال کنند و منافع خود را از طریق آنها به دست بیاورند. هم اکنون هم بسیار واضح و هویدا است که فساد، گسترش فساد و فساد اداری رکن اساسی حکومت وحدت ملی است. اداره مبارزه با فساد یا اداره تفتیش هم سمبولیک است و بهتر است که دروازه های آن هرچه زودتر بسته شود چرا که تا به حال کوچکترین حرکتی در مبارزه با فساد از این اداره ها دیده نشده است.

رییس حزب کار و توسعه، حکومت را سرشار از فساد دانسته و افزود: فعلا چوکی حکومتی، کوتاه ترین و آسان ترین راه برای رسیدن به سرمایه است. هر کس که می خواهد در افغانستان سرمایه دار شود، مارکت و ساختمانها و شهرک ها داشته باشد باید چوکی دولتی را به دست آورد. چرا که در اینجا بازخواستی از پولهای گم شده وجود ندارد. امروز فساد در حکومت تبدیل به اژدهایی شده است که مردم عادی را می بلعد.

وی، ادامه داد: در جایی که انحصار وجود دارد، فساد نیز وجود دارد. ارگ ریاست جمهوری همه چیز را انحصار کرده است و حتی تدارکات ملی را نیز در داخل ارگ برده است. در انیجا چیزی به نام مشارکت، عدالت و نظارت وجود ندارد. پس دوام این حکومت هم ناممکن است.

امید، در پایان گفت: متاسفانه حالا در افغانستان فساد به یک فرهنگ برتر تبدیل شده است. یعنی اگر کسی می خواهد در یک پست و مقام باقی بماند باید فاسد باشد. چرا که اگر با راس حکومت داد و ستدی نداشته باشد نمی تواند وظیفه خود را جرا کند و در آنجا باقی ماند. اگر این نظام با این سیاست های خود ادامه دهد، سقوط خواهد کرد. چرا که در حکومت، نظام و پارلمان مردمی ها و دلسوزهایی هم وجود دارند. نشست هایی هم در برخی ولایت ها انجام شده است مبنی بر اینکه باید علیه این فاسدان بایستیم. این حکومت ما را به سمت طالبان و داعش می برند. این سران فاسد، پیوسته آنها را تمویل و تقویت می کنند و به آنها روحیه می دهند. این سران فاسد و خاین باید از بین بروند و گرنه سرنوشت مردم افغانستان به تباهی خواهد رفت.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید