امروز مصادف با شنبه, 29 سنبله , 1399 , Saturday, 19 September , 2020
کد مطلب : 5301 , ,
+
-

دولت کنونی، دولتی عدالت محور و اسلامی نیست

زمان انتشار : جمعه, 18 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%a7%d9%85%db%8c%d9%86-%da%a9%d8%b1%db%8c%d9%85

ندای افغانستان: حزب اسلامی با رهبری حکمتیار در ماه های اخیر با حکومت افغانستان وارد مذاکرات صلح شده و توافقنامه ای را به امضا رسانده است. توافقنامه صلح با حکمتیار بنابر نظر کارشناسان سیاسی تاثیری بر روند صلح افغانستان و کاهش جنگ در افغانستان نداشته است.

 

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، امین کریم، رییس هیات مذاکره کننده حزب اسلامی، در گفتگو با «تحول» گفت: فرمان اول رییس جمهور و مطابق با توافقنامه تشکیل یک کمیسیون اجرایی بود. که جلسات کنونی اش وجه رسمی دارد و تصمیماتی که می گیرد برای اجرایی نمودن مفاد توافقنامه است. همچنین این تصمیم ها وجه الزامی به تمام نهادهای دولتی دارد.

وی افزود: مفاد توافقنامه صراحت دارد. حزب اسلامی افغانستان بخاطر اعاده صلح سرتاسری در کشور ابتکار مذاکرات بین الافغانی را گرفت و برداشت ما این بود که اهم ضرورت کشور ما در شرایط فعلی خاتمه جنگ و ایجاد صلح سرتاسری است. در این توافقنامه اصل براین است که حزب اسلامی افغانستان برای صلح کار کند و امضای توافقنامه بخشی مهم از ایجاد صلح است. همکاری نظامی بخشی از توافقنامه نیست. بلکه می تواند در مداری مورد استفاده قرار بگیرد.

کریم، با بیان اینکه، اولین قدم این حزب برای صلح، اعلان آتش بس سرتاسری از طرف دوجانب بود، افزود: که این مورد در حد نود و پنج درصد عملی گردیده است و قدم دوم، عملی ساختن توافقنامه است. مساله نظامی یک بخش از بیست و پنج ماده توافقنامه است. روند صلح یک روند زمانگیر هم در چگونگی امضا و تنفیذ و هم در عملی ساختن است. ما فعلا در وادی امر قرار داریم.

وی، در جواب این سوال که چرا با صلح با این حزب، تخفیفی در جنگ نیامده بیان داشت: حزب اسلامی از ابتدای تشکیل اراده ای برای جنگ با نیروهای نظامی داخلی نداشته است. بنابر همین موضوع هم هست که بسیاری از کارشناسان بر این عقیده اند که ما تخفیفی در جنگ افغانستان ندیدیم. طبیعی است که این اتفاق نمی افتد و تخفیفی در جنگی که طالبان با دولت دارند نمی افتد. اما سوال ها در این است که این صلح، چه تاثیری در آینده افغانستان می گذارد؟ باید گفت فقط بخشی از مساله صلح، نظامی است. جنگی که در افغانستان جریان دارد، انگیزه هایی دارد. تا انگیزه های این جنگ برداشته نشود، در جنگ تخفیفی به عمل نمی آید. انگیزه های جنگ، ایجاد یک حکومت مستقل از جانب حزب اسلامی و تامین حاکمیت ملی، تشکیل یک ایجاب و تامین یک نظام قانونمند اسلامی و اعاده عدالت است. در این راستا بعد از امضای توافقنامه. برای اولین بار یک دینامیزم حرکت به سوی صلح در سرتاسر کشور و در منطقه ایجاد شده است.

وی، در خصوص نتایج مطلوب صلح با حزب اسلامی گفت: مذاکراتی که دفتر طالبان به صورت مستقیم با دولت افغانستان انجام داد، نتیجه منطقی توافقنامه صلح با حزب اسلامی است و این مقدمه ای است برای اینکه طالبان دیگر هم گام هایی برای صلح بردارند.

کریم، در خصوص هدف این حزب از صلح اظهار کرد: دولت فعلی فرسخ ها با یک نظام عادلانه اسلامی فاصله دارد و دراین هیچ شکی نیست. تابحال هم کسی ادعا نکرده است که این نظام نظامی اسلامی و عادلانه است. یکی از اهداف حزب اسلامی اصلاح این نظام و نزدیک شدن به این عدالت و اسلامی بودن حکومت است.

وی، در خصوص تغییر کردن عقیده این حزب، درمورد خروج نیروهای آمریکایی از کشور بیان داشت: تا سال 2014 نیروهای وسیعی از خارجی ها اینجا را اشغال کرده بودند اما در سال 2014 اعلان شد که تا سی و یک دسامبر 2016 تمامی نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند و کمتر از هزار نفر در افغانستان باقی بمانند. این بدان معنی است که در گذشته افغانستان در اشغال خارجی ها قرار داشت اما فعلا یک حضور نظامی دارند.

رییس هیات مذاکره کننده حزب اسلامی، در خصوص حزب اسلامی و اهداف صلحش بیان داشت: تفاوت عمده حزب اسلامی افغانستان بادیگر حزب های افغانستان، این است که حزب ما معطوف به اهداف است. این حزب یک تنظیم یا یک نهضت فراملیتی، فرامذهبی، فرامنطقه ای، است که به خاطر اهداف والای اسلامی مبارزه می کند. بنابراین ما در تمام عرصه ها که باشیم وظیفه ما خدمت به ملت است چه در سطح وزارت باشد. چه در سطح یک کارمند عادی. به همین دلیل کسانی که حتی بر اساس توانمندی های شخصی خودشان و نه بر اساس عضویت در حزب اسلامی در چوکات دولت کار کرده اند، اکثر آنها الحمدالله مبرا از تهمت های و خیانت هایی است که دیگران به آن متهم هستند.

وی، در خصوص خشونت هایی که می گویند از جانب حزب اسلامی انجام شده گفت: به این دلیل است که جهاد بیش از پنجاه تعریف دارد. یک بعدش قتال است. ما در مقابل خشونت با خشونت اقدام کردیم. در مقابل کسی که با ما جنگ کرده است ما جنگ کرده ایم. در برابر کسی که با ما صلح را می خواهد صلح کرده ایم. در پانزده سال اخیر هدف و جانب مقابل ما دولت افغانستان نبوده است و به خاطر گرفتن اقتدار با دولت جنگ نمی کردیم. ما بخاطر استقلال وطن مان مبارزه می کردیم. گروه هایی هستند که امروز از طریق تقلب می خواهند جنگ را ادامه دهند. یعنی بخاطر گرفتن قدرت جنگ می کنند. با گذاشتن نام عمارت اسلامی بر تحریک طالبان و تاکید بر نگه داشتن این اسم بدون شک ایده تقلب در اذهان تداعی می کند. تقلب یعنی آن گروه از بین مسلمانان که فکر می کند که اگر قدرت را به زور هم به دست بیاوری، عمل مشروعی را انجام داده ای. از دید ما اسلام تقلب را اجازه نمی دهد.

کریم در اخیر گفت: بعد از چهارده سال، جنگ در افغانستان بیشتر از پیش شده است. افغان های ما به مراتب بیشتر از سال های 2001 و 2002 کشته می شوند. اعتیاد دو میلیون جوان ما را به نابودی می برد و فساد و فقر و انحطاط ارزش ها به شدت دیده می شود. حزب اسلامی با مشاهده این موارد خواسته است که جنگ را ادامه ندهد. چراکه این کار ما را از این منجلاب و بدبختی ها نجات نمی دهد. بلکه ما خواستیم که از طریق مذاکرات بین الافغانی کاری کنیم که نظامی مستحکم و استوار بسازیم و حکومتی قوی مرکزی بسازیم تا با این مشکلات و جنگ هایی که ما را تهدید می کند مبارزه کنیم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید