امروز مصادف با پنج شنبه, 12 سرطان , 1399 , Thursday, 2 July , 2020
کد مطلب : 5636 , ,
+
-

قهرمان ملی احمدشاه مسعود است نه امان الله خان

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

احمد ضیا مسعود

ندای افغانستان: بنیاد شهید احمدشاه مسعود طی اعلامیه ای از رییس جمهور غنی انتقاد شدید کرد.در اعلامیه انتقادی بنیاد مسعود که توسط احمدولی مسعود انتشار یافته است چنین نوشته است که اخیرا رییس جمهور غنی در صحبت گشایش خط آهن بین ترکمنستان_افغانستان از شاه امان الله خان غازی بعنوان قهرمان ملی یاد کرده است.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، با احترام به جایگاه خاص امیر امان الله خان با القاب غازی و محصل استقلال افغانستان، تردید نیست که بحیث یک شخصیت ملی و تاریخی کشور و پادشاه افغانستان به ایشان ارج می گذاریم. روی هم رفته کاربرد غلط لقب قهرمان ملی که با نام شهید احمد شاه مسعود عجین گردیده است، رسمی و منحصر به فرد می باشد، نادرست، مغایر روحیه ملی، مغایر فیصله مجلس بزرگان (لوی جرگه) قانون اساسی و قوانین نافذه کشور است.

این مغالطه چه عمدی باشد یا خیر، از مقام رییس حکومت وحدت ملی، کاملا با روحیه همدیگرپذیری و همگرایی منافات دارد. در جایگاه رهبری کشور قطعا باید با مسایل ملی حساس بود و از حرکاتی که موجب ایجاد بی اعتمادی، غبارآلودگی، نفاق و چند پارچگی میان ملت گردد پرهیز کرد.

القاب قهرمان ملی احمدشاه مسعود، بانی استقلال کشور شاه امان الله خان غازی، موسس افغانستان، احمد شاه بابا و سایر القاب و چهره های تابناک ملی مان، همه سمبول های ماندگار تاریخ ملت مان می باشند که منحیث الگوهای وحدت دهنده، میان مردمان یک سرزمین نقش حیاتی و پیوند دهنده دارند. ملت ها با این اسطوره ها قوام پیدا می کنند و هویت ملی خویش را می یابند و در برهه هایی از تاریخ با چنین الگو ها ریشه می گیرند و متولد می شوند.

نقش محوری و قهرمانانه احمد شاه مسعود در جهاد و مقاومت افغانستان در مقابل قشون سرخ شوروی و تروریزم بین المللی و در دفاع از خاک، مردم و عزت کشور، شخصیت ایشان را منحیث ناجی افغانستان در قلب مردمان این سرزمین بحیث قهرمان ملی تثبیت نمود.

همچنان، لقب قهرمان ملی در چارچوب و از مجرای قانون، یکبار با فرمان ریاست جمهوری، بار دوم با فیصله مجلس بزرگان (لوی جرگه) و بار سوم با مصوبه مجلس نمایندگان بار بار تصویب گردید.

عنوانی رهبری حکومت وحدت ملی می رسانیم که در این وضعیت بسیار حساس کشور و شکنند، افغانستان به همگرایی، همصدایی، همدیگرپذیری و وحدت ملی نیازمندی شدید دارد.
بنابرین، به نیابت بنیاد شهید مسعود از مقام رهبری حکومت وحدت ملی تقاضا داریم تا بخاطر رفع این مغالطه و جلوگیری از تکرار آن، به اصلاح موضوع بپردازند تا فضای همگانی نشکند و خاطر مردم آسوده گردد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید