امروز مصادف با پنج شنبه, 19 سرطان , 1399 , Thursday, 9 July , 2020
کد مطلب : 5654 , ,
+
-

تغییر مهره ها در پاکستان تغییری در افغانستان می آورد؟

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af%d8%b9%d9%84%db%8c-%d8%a7%d8%ad%d9%85%d8%af%db%8c

ندای افغانستان: تغییرات در مقام های بلند پایه ارتش نظامی پاکستان و پرسش ها درمورد آینده روابط افغانستان و پاکستان، با پایان یافتن ماموریت راحیل شریف رییس کل ستاد ارتش پاکستان، نواز شریف نخست وزیر پاکستان جنرال قمر جاوید باجوا را به عنوان رییس ستاد مشترک پاکستان و جنرال زبیر محمد حیات را به عنوان معاون وی تعیین کرد. با این تغییرات برخی از جنرال های برجسته پاکستان می گویند که جنرال قمر باجوا روابط افغانستان و پاکستان را به طرف مسیر مثبت حرکت خواهد داد. آیا این تغییرات می شود تنش ها میان افغانستان و پاکستان کم شود یا خیر؟

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، محمدعلی احمدی، استاد دانشگاه در برنامه «تحول» گفت: نظر به عرف و تجربه ای که ما در ادبیات سیاسی داریم، نظام ها به لحاظ ساختاری و به لحاظ محتوایی به دو قسم تقسیم می شوند، نظام های با ثبات، نظام های کم ثبات و بی ثبات. معمولاً در نظام های باثبات، که دارای استراتژی های بسیار دراز مدت، اهداف تعریف شده، منافع ملی کاملاً توجیه شده و حتی روابط دوست و دشمن و خادم و خاین هستند، تبدیل و تغییر یک مهره و چند مهره و حتی دست به دست شدن قدرت به این حزب و با آن حزب، چندان تاثیری در وضعیت کلی ندارد. چرا که در آنجا ساختار از یک نظام مندی خاصی برخوردار است و آمدن مهره ها و چهره ها و حتی احزاب سیاسی، کوچکترین تغییری در استراتژی های درازمدت و پالسی های کلان نمی آورد.وی افزود: همانطور که وضعیت سابق و تاریخ پاکستان معلوم است، ما فراتر از تغییر چند جنرال و چند وزیر و چند وکیل، دست به دست شدن قدرت، بین دو حزب عمده تاثیرگذار در نظام پاکستان که در طی شصت سال شانه به شانه رقابت کرده، را دیده ایم. این دو حزب در قسمت مسایل مختلف گرچه اختلاف نظرهایی داشتند، ولی در ارتباط با اهداف منطقه ای، خصوصا مساله تامین مناسبات با هند موضوع افغانستان و توقعاتی که آنها از کشور و مردم افغانستان دارند، کوچکترین تغییری به وجود نیامده است. بنابراین آمدن یک مهره و یا تغییر چند مهره در نظام پاکستان چون یک نظام باثبات است تغییری به وجود نمی آورد.

احمدی، در خصوص نظام پاکستان بیان داشت: خوشبختی نظام های باثبات این است که بر اساس یک استراتژی دراز مدت و بسیار واضح و در عین حال با تعاریف بسیار دقیق از اهداف منطقه ای، اهداف جهانی، مناسبات با دنیا، مناسبات با منطقه از آن اهرم ها استفاده می کنند و وقتی که تمامی این تغییرات و تبدیلات می آید، در همین چارچوکات کوچکترین تغییر در وضعیت ایجاد نمی تواند کند.

وی ادامه داد: اما در اینکه ما و مردم افغانستان در ارتباط با گشودن معمای جنگ و صلح چه می توانیم کنیم، نظر به کشیدگی هایی که بین دو کشور وجود دارد، وضعیت در مناسبات ما با پاکستان، خیلی پیچیده تر از آن چیزی است که آمدن یک رییس ستاد ارتش بتواند در وضعیت تغییر ایجاد کند. نزدیکی ارتباط دولت افغانستان با هند از یک طرف و اینکه بدبختانه در دوره حکومت وحدت ملی به جای گرم شدن مناسبات شاهد یخ زدگی ارتباطات با پاکستان بودیم از طرف دیگر مشکلات را بیشتر هم کرده است. بر همین اساس با توجه به مشکلاتی که در نظام وجود دارد، بسیار سخت است که انتظار داشته باشیم این تغییرات پاکستان در گشایش جنگ و صلح ما موثر باشد.

احمدی، در خصوص بهتر شدن روابط با پاکستان و بر آمدن از وابستگی به این کشور بیان داشت: نجات از کشور همسایه ما پاکستان و برآمدن از حوزه نفوذ پاکستان، که در افغانستان منافع درازمدت تعریف شده دارد و علاوه بر آن به لحاظ سیاسی، اقتصادی و حتی اجتماعی و فرهنگی قسماً در تمامی تصامیم کارکردهای کلان اداره و نظام ما تاثیرگذار است، به آسانی ها نیست و کاری بسیار مشکل است. تنها چیزی که امکان دارد این است که این وضعیت، شاید بتواند آغازی برای برآمدن از این سیاست وابستگی مطلق باشد. خوشبختانه معادلات دنیا تا اندازه ای در اثر انتخابات آمریکا در شرف تغییر است. احتمالاً سیاست های ترامپ در برابر تروریزم تا اندازه ای متفاوت خواهد بود. بر همین اساس اگر یک اندازه دولت مردان ما علاوه بر تامین اتفاق نظر و اجماع در سطح ملی بتوانند از طریق لابی گری در سطح جهانی تلاش کنند، می توانند از تغییرات پاکستان به نفع خود استفاده کنند.

والی پیشین غزنی، بهترین حالت رابطه با پاکستان را چنین بیان کرد: در قسمت پاکستان بهترین حالت این است که به هیچ عنوان از در سازش و آن هم سازش مبنی بر تسلیم و از دست دادن روحیه و توان مردمی نبایدوارد شد. متاسفانه دولت مردان ما در سیاست های کلی خود فوق العاده افراط و تفریط می کنند. کشور بحران زده ای مانند افغانستان یک سیاست گذاری کلان مبتنی بر تامین منافع دراز مدت را ایجاب می کند. ما باید در رابطه با پاکستان سیاستی مبتنی بر اعتدال و خرد را درپیش بگیریم. متاسفانه همین عدم ثبات در تصمیم گیری های ما خود، باعث ایجاد مشکل شده است و سال گذشته ما سالی بسیار خونین داشتیم. و این ارتباط دارد به اینکه ما در مقابل پاکستان سیاستی ضعیف و بی خرد داشته ایم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید