امروز مصادف با سه شنبه, 24 سرطان , 1399 , Tuesday, 14 July , 2020
کد مطلب : 5656 , ,
+
-

بی محلی پاکستان به دست دوستی رییس جمهور

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%aa%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%ba%db%8c%d8%a7%d8%ab%db%8c

ندای افغانستان: رییس جمهور و نخست وزیر پاکستان در حاشیه نشست ترانسپورت در ترکمنستان با یکدیگر دیدار کردند و خواستار عادی سازی روابط دو کشور شدند.در حال حاضر پاکستان به شهروندان افغانستانی و پاکستانی بدون گذرنامه اجازه ورود و خروج از مرزهای پاکستان را نمی دهند.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، توریالی غیاثی کارشناس سیاسی در برنامه “آخر خط” در خصوص تلاش های حکومت در عادی سازی روابط با پاکستان گفت: حکومت وحدت ملی با مراعات نکردن پروتکل ها در سطح ریاست جمهور و نادیده گرفتن تجارب گذشته بسیار دوستانه در این مسیر گام برداشت تا گزینه های نظامی کنار گذاشته شود و روابط خوبی برقرار شود که این به لحاظ دیپلماتیک و سیاسی درست نیست و بالاخره رییس جمهور به نقطه ای می رسد که سردمداران گذشته افغانستان به آن رسیدند و پاکستان این نیت خوب حکومت را ارج نمی گذارد.

کارنامه کاری رهبران گذشته نشان داده است که حکومت ها تا جایی می توانند با پاکستان ارتباط داشته باشند و از جایی به بعد این روابط را خود قطع می کنند، این کارشناس مسایل سیاسی در این زمینه می گوید که هرکس که به قدرت می رسد فکر می کند که اختلافات با پاکستان ناشی از سیاست های غلط شخصی است که در قدرت است و به یک دوره خاص مربوط می شود و یک تجربه نو را آغاز می کند که این تجربه نو منجر به همان تجارب گذشته می شود.

غیاثی می گوید که آفت دیگری که در نظام های افغانستان دیده می شود این است که هر کس که به قدرت می نشیند فکر می کند کار را باید خودشان شروع کنند در دوره خودش و جزو دستاوردهای حکومتش به پایان برساند که این درست نیست چراکه این نتایج باید به دور از حب و بغض در مناسبات سیاسی و در فرایند های چندساله به نتیجه برسد.

وی می افزاید: اینکه بعضی معتقد اند که پاکستان مقصر نیست و یک برخورد استراتژیک نسبت به افغانستان دارد، شاید درست باشد اما پاکستان از ابزارهایی استفاده می کند که در هیچ یک از قوانین و چهارچوب بین المللی پذیرفتنی نیست.

غیاثی در خصوص تلاش های پاکستان برای منزوی نگه داشتن افغانستان می گوید که پاکستان به لحاظ جغرافیایی یک کشور بسیار آسیب پذیر است و به خاطر اینکه بتواند یک عمق استراتژیک و جغرافیایی برای خود ایجاد کند به یک افغانستان ضعیف، وابسته و پیرو نیاز دارد و درواقع بدنبال کنفدراسیون افغانستان-پاکستان است تا هر زمان که خط ونشانی برای افغانستان تعیین کرد آن را بدون چون چرا بپذیرند و برخورداری پاکستان از انرژی هسته ای و مطرح بودن به عنوان یک قدرت مطرح در منطقه باعث شده که افغانستان را بیشتر تحت فشار بگذارد.

این آگاه به مسایل سیاسی در خصوص باز شدن راه چابهار، بندر آقینه، راه آهن چین به کشور و اجرایی شدن پروژه لاجورد چقدر به عادی سازی روابط با پاکستان منجر می شود، معتقد است که این امکانات در بهبود روابط با پاکستان تاثیری نخواهد داشت و تازمانی که اصل کار یعنی مذاکره شروع نشود و مستقیما با پاکستان وارد بحث نشویم این مسایل کارگشا نخواهد بود.

وی می افزاید: اینکه افغانستان می تواند از طریق این مسیرها قدرت پاکستان را نایده بگیرد و با کشورهای دیگر ارتباط برقرار کند این مسایل بیشتر پاکستان را تحریک می کند چرا که پاکستان می تواند با از بین بردن این امکانات و ایجاد ناامنی هزار مشکل برای افغانستان ایجاد کند.

غیاثی معتقد است که باید به دنبال تفاهم و آشتی بر پایه منافع مشروع با پاکستان باشیم تا پاکستان نوع نگاهش را به ما تغییر دهد و تا این تغییر نیاید گزینه های امنیتی و نظامی به نتیجه نمی رسد.

این کارشناس اضافه می کند برای بیرون رفت از اوضاع کنونی باید منافع اقتصادی را چنان با کشورهای منطقه گره زد که هیچ کشوری در معاملات و توسعه اقتصادی بازنده نباشد و در طرحی منافع مشروع کشورهای منطقه را در جهت توسعه اقتصادی آنها دنبال کنیم و همه به آن متعهد باشیم و حکومت فرصت دست اندازی بازیگران فرامنطقه ای را بگیرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید