امروز مصادف با جمعه, 13 سرطان , 1399 , Friday, 3 July , 2020
کد مطلب : 5677 , ,
+
-

مرگ افراد ملکی و کاهش کمک دونرها، طالبان را با بحران مالی روبرو کرده است

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

طالبان

ندای افغانستان: با خروج اکثر نيروهاي خارجي از ميدان جنگ و درگيري طالبان با رقباي داخلي شان همچنين جنگ با دولت معني خود را از دست داده است، آنها هميشه نيروهاي خارجي را عامل قيام شان مي دانستند با خروج نيروهاي خارجي چه توجيهي براي ادامه جنگ دارند.  طبق گزارش هاي چندين تن از اعضاي حرکت، طالبان با بحران مالي روبروست دونرهاي آنان مايل نيستند به آنها کمک هاي مالي کنند چرا که حضور کمتر نيروهاي خارجي  باعث افزايش تلفات غير نظاميان شده است.
به گزارش ندای افغانستان به نقل از دیلی افغانستان، ملا رحمت الله کاکا زاده يک مقام ارشد گروه جنگجوي طالبان به روزنامه گاردين گفته است، طالبان عليرغم موفقيت هاي چشمگيري که در چندين درگيري در سال گذشته کسب کرده بود در يک موقعيت دشوار مالي قرار گرفته است. او گفت اين جنگ دارد نفرت انگيز مي شود چرا که گزارش هاي بدي در مورد تلفات غير نظاميان ديده مي شود، کساني که به طالبان پول مي دادند ديگر نمي خواهند پول هايشان را در جايي مصرف کنند که فقط کودکان و غيرنظاميان کشته ميشود. طالبان مدت زمان زيادي است که از کمک هاي مالي فراوان هواداران خود بهره مي برند، از جمله تعدادي از ثروتمندان افغان و عرب هاي تاجر خليج عرب حامي مالي آنها هستند.  اما طبق خبرهايي از منبع طالبان، در حال حاضر وضعيت مالي طالبان ضعيف شده است، تعدادي از جنگجويان طالب که در درگيري هاي افغانستان به شدت زخمي شدند ديگر از سوي شفاخانه هاي خصوصي طالبان به آنها خوش آمد گفته نمي شود چرا که آنها قادر به پرداختن پول تداوي شان نيستند.
کاکا زاده گفت خروج بيشتر نيروهاي خارجي از ميدان جنگ در سال 2014 و وقوع جنگ خونين بين رقيبان طالب مشروعيت جنگ طالبان را از بين برده است، طالبان هنوز جنگ شان را جنگ عليه اشغال کشور توسط خارجي ها  قلم داد مي کنند. همچنين کاکا زاده به خاطر شرکت نداشتن در اين جنگ پانزده ساله يکي از رهبران با نفوذ حرکت هست. ديدگاه او منعکس کننده  ديدگاه مقامات رسمي طالبان فعال است که با گاردين مصاحبه کرده است.
يکي از چهره هاي ارشد رهبران طالبان گفت بعد از اعلام خبر مرگ ملا عمر رهبر طالبان  در ماه جولاي سال گذشته که سال ها پيش مرده بود دونرها در دادن پول بي ميل شدند . کشته شدن ملا اختر منصور جانشين ملا عمر توسط طياره بي سرنشين امريکا در اين سال به جمع آوري کمک ها بيشتر آسيب رساند، زيرا که ملا منصور با تاجران روابط محکم و خوبي داشت، او روابط شخصي با خيلي از دونر ها داشت.
ديگر منابع مالي طالبان، مالياتي بود که طالبان از کشت عظيم مواد مخدر ترياک  در مناطق تحت کنترل خويش در جنوب افغانستان بدست مي آورد که در درگيرهاي داخلي اين کمک ها مختل شد.  در تابستان امسال رهبر فعلي گروه جنگ جوي طالبان ملا هيبت الله آخوندزاده که خود حقوق اسلامي خوانده است، بدليل بي تجربگي در ميدان جنگ با ملا ابراهيم صدر رييس شوراي نظامي درگير شده بود مورد تمسخر واقع شد. ملا ابراهيم صدر يکي از ثروتمندان ترياک در هلمند است.  يک منبع طالب گفت ابراهيم از ارسال پول به شوراي کويته که رهبر آن مشخص شده بود سرپيچي کرد و در يک نامه اي ملا آخوند زاده را از اينکه در جاي امني در پاکستان زندگي مي کند سرزنش کرد. يک مقام اطلاعاتي طالبان بيان داشت که قبلا در دوران اوايل ملا منصور از هلمند براي شوراي کويته پول فرستاده ميشد اما ابراهيم مانع اين کار شد و به آخوندزاده گفت که به هلمند کوچ کند.
کاکا زاده اظهار کرد که يک توافق عمومي بين رهبران ارشد طالبان وجود دارد که طالبان بايد کوشش کند با دولت مذاکره کند و به اين درگيري ها پايان دهند اگر چه اکثر جنگجويان ميدان جنگ طالبان با اين امر مخالف هستند. او با اشاره به اينکه طالبان قبلا تقريبا تمامي کشور را در کنترل خود داشت گفت جنگجويان که در ميدان جنگ مي جنگند هيچ نظري ندارند اما 90 في صد افراد در پست هاي رهبري به اين باورند که ما نمي توانيم ادامه بدهيم، دوران سال هاي 1990 ديگر تکرار نشدني است.
موفقيت هاي اخير طالبان مانند به کنترل گرفتن شهر کندز به اين معني نيست که ما در هر جنگي پيروز مي شويم. براي تصرف کندز طالبان يک سال آمادگي گرفته بود آن هم براي اينکه اين شهر را به مدت يک هفته در اختيار داشته باشد. افغانستان 34 ولايت دارد به اين معني 34 سال طول مي کشد برنامه ريزي کنيم که کشور را به مدت يک هفته در اختيار بگيريم.  ما پيشرفتي نداريم، اما دولت هم پيروز نشده است، به اين معني که به بن بست رسيده ايم، تمام انرژي مان صرف جنگيدن مي کنيم به صلح فکر نمي کنيم. يک لابي قوي براي ايجاد صلح در بين طالبان وجود داشت به شمول طالبان به رهبري ملا منصور، او مي دانست مردم افغانستان به جنگ علاقه اي ندارند و به نفع شان نيست، او در باره شروع  گفتگو براي ايجاد صلح بين الافغاني جدي بود.
منصور استراتيژي که در سال 2013 توسط کاکا زاده طراحي شده بود تاييد کرد، در اين استراتيژي کوشش شده بود که با دولت بر سر صلح گفتگو صورت گيرد و با جامعه جهاني هم به تفاهمي برسند. اما منصور بعد از يک جلسه بين طالبان و نمايندگان کابل که در تپه ايستگاه موري در جولاي 2015 برگزار شد توسط پاکستان بيرون کشيده شد. پاکستان در اين جلسه نقش ارباب را داشت. کاکا زاده افزود نه ملا منصور و نه هيچ يک از رهبران جنگجوي طالبان اجازه دارد که روند صلح را به پيش ببرد، اين پروسه کاملا در اختيار پاکستان هست کشوري که طالبان هم به عنوان شريک و هم به عنوان يک گروه مظنون به آن مي نگرد. کاکا زاده علاوه کرد که طالبان مي خواهد از زير نفوذ پاکستان بيرون شود آنها مي خواهند که در بين افغان ها مورد احترام باشند. آنها نمي خواهند اينگونه تصور شوند که ابزاري در دست کسي باشند که منافع او را تامين کنند.
موجي به طور گسترده اي از دستگيري هاي اخير مقامات ارشد طالبان در داخل و اطراف شهر کويته نشان دهنده تلاش پاکستان براي اعمال کنترل بر اين گروه جنگجو است. بنا به گزارشها ماه گذشته پاکستان نگران بود که مقامات طالبان بدون آگاهي پاکستان جلسه اي را با رييس سازمان  اطلاعات افغانستان در قطر، جايي که خارج  از نفوذ پاکستان بود برگزار کرده اند.  کاکا زاده گفت چنين تاکتيک فشار، بر عليه طالبان افزايش يافته و پاکستان محبوبيتش را به شدت در بين طالبان از دست مي دهد اين درحالي است که اين کشور به شدت به سمت انزوا پيش مي رود. اينگونه دستگيري ها راه حل نيست و طالبان نخواهد پذيرفت، پاکستان بايد تسهيلات بوجود بياورد نه اينکه مداخله کند. ميزان اين نارضايتي در بين اعضاي طالبان در ماه گذشته در نامه اي که سيد محمد آغا رهبر پيشين طالبان در قطر به ملا آخوند زاده نوشت آشکار گشت. سيد محمد آغا از طالبان تقاضا کرد که خشونت در افغانستان را کاهش دهد و تمامي ارتباط شان را با افسران اطلاعاتي پاکستان قطع نمايند، رهبران طالبان از پناهگاهشان در پاکستان بيرون بيايند. در نامه اي که بدست راديو آزادي اروپا رسيده است سيد محمد آغا مي گويد رهبران طالبان که در پاکستان زندگي مي کنند چطور مي تواند از مردم در افغانستان و يا جاي ديگر بخواهد که با آنها وفادار باشند. او در اين نامه نوشته است که براي اينکه بتوانيم تصميم مستقلانه بگيريم، شما، اعضاي رهبري شواري ما، و روساي کميسيون هاي مختلف بايد پاکستان را ترک کنيد. حضور گروه طالبان و تصميم گيران اصلي و موسسات ما در پاکستان به اين معني است که آنها خواسته هايشان را به ما تحميل مي کنند و منافعي را دنبال مي کنند که بر خلاف منافع ما و افغانستان است.
اما کاکا زاده اين گفته هاي سيد آغا را رد و گفت اگر ما پاکستان را ترک کنيم، يک هفته هم دوام نمي آوريم، نابود مي شويم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید