امروز مصادف با پنج شنبه, 12 سرطان , 1399 , Thursday, 2 July , 2020
کد مطلب : 5683 , ,
+
-

مجریان قانون، متهم و حامی متهم

زمان انتشار : شنبه, 3 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d9%85%d9%88%d9%84%d8%a7%d9%86%d8%a7-%d9%81%d8%b1%db%8c%d8%af

ندای افغانستان: لت و کوب والی پیشین جوزجان، از سوی جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، نگرانی ها و واکنش هایی را به همراه داشته است. معاون اول ریاست جمهوری پنج روز پیش احمد اسچی را در میدان بزکشی در ولایت جوزجان مورد ضرب و شتم قرار داده است و سپس او را در خانه اش زندانی ساخته است. اما دفتر معاونت اول ریاست جمهوری این موضوع را رد کرده و می گوید که والی پیشین جوزجان را نهادهای امنیتی به اتهام همکاری با مخالفان مسلح دولت و دامن زدن ناامنی ها در ولایت جوزجان باز داشت کرده اند. اما درکل برخوردها و مجازات های شخصی مقام های بلندپایه دولتی با شهروندان چه پیامدهایی را بر حاکمیت قانون و حکومت داری بر جا خواهد گذاشت؟

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، مولانا فرید، آگاه مسایل سیاسی گفت: ضرورت به موجودیت حکومت، در جامعه انسانی تامین عدالت است و برای جلوگیری از خودسری ها، محاکمه های شخصی و اعمال حرکت های خشونت آمیز در برابر شهروندان و همچنین تطبیق قانون لازم است.

وی افزود: متاسفانه حکومت در افغانستان هیچ زمانی به مسوولیت های خود در برابر افرادی که به دور از قانون عمل می کنند، یا از توان حکومتی، قدرت پولی و یا از توان نظامی خود در برابر افراد مصدوم استفاده می کنند هیچ وقت اقدام بجا و موثر نکرده است تا برای سایر اتباع کشور، عبرت باشد و قانون تطبیق شود و دیگر به حقوق شهروندی و انسانی افراد تجاوز بیجا صورت نگیرد.

فرید، با بیان اینکه تجاوز شخصی به دور از قانون از هر جانبی که صورت بگیرد، محکوم است، افزود: این کاری فراقانونی است و مسوولیت حکومت و دستگاه های عدلی و قضایی است که در برابر آن احساس مسوولیت کنند و به ندای مظلومین پاسخ گویند. در خصوص موضوع انجینر احمد، حالا چه این کار را جنرال دوستم و چه کسی دیگر انجام داده باشد، باید مطابق قانون با آن برخورد شود. همچنین اگر چنین عملی صورت نگرفته باشد و اتهامی علیه جنرال دوستم از جانب خانواده انجینر احمد زده شده باشد باید مورد بررسی قرار بگیرد.

این آگاه سیاسی، با انتقاد از قدرت بیش از حد زورمندان در افغانستان بیان داشت: زورمندان در افغانستان این جرات و قدرت را دارند و بسیاری از وقت ها از اعمال خشونت در برابر نظامی های ما کار گرفته اند و در برابر افراد ملکی اینگونه کارها از آنها سر زده است اما حکومت از آنها جلوگیری نکرده است. به یاد داریم که چندی قبل رییس شورای ولایتی هرات چه کاری نبود که در برابر ارگان های حکومتی و دولتی کرد اما وقتی به کابل آمد در مهمانخانه ارگ مهمان بود. به یاد داریم که پسر رییس ستاد مشترک سابق افغانستان سرباز بیچاره را در راه، لت و کوب کرد چرا که از وی پرسان کرده بود چه کسی هستی و به کجا می روی. حکومت کجا بود که این فرد را محاکمه کند؟ آری! ضعف حکومت، برخورد ضعیف حکومت در برابر افراد زورمند راه را برای عده ای از مردم باز کرده است تا بتوانند در برابر اتباع افغانستان به طور غیر قانونی دست به خشونت بزنند.

این آگاه سیاسی، با بیان اینکه رهبران افغانستان ادعا دارند که هیچ شهروندی، فراقانون نیست، افزود: همچنان ادعا دارند که ما مرکز عدلی و قضایی ایجاد کردیم، با این مرکز عدلی و قضایی در برابر تمام کسانی که مخالف اصول عدلی و قضایی محاکم افغانستان حرکاتی را رانجام داده اند مبارزه می کنیم. اما اگر ما در عمل ببینیم تا امروز مرکز عدلی و قضایی هیچ هدایتی برای ولایت جوزجان و ارگان های مربوط به این شهر تا قضیه را واکاوی کنند نداده است، تا مردم اصل قضیه را بدانند. مرکز عدلی قضایی باید پس از بررسی، مشخص کنند که این قضیه اتهام بوده است یا خیر. اگر اتهام است باید ورثه انجینر محمد پاسخگوی این اتهام باشند و جواب دهند که چرا معاون اول رییس جمهور را به نقض حقوق بشر و نقض حقوق شخصی متهم کرده است. اما شاهد هستیم که این مرکز فقط نام دارد و عملی بجا و بموقع از آن سر نمی زند.

وی معتقد است: متاسفانه مشکل افغانستان در این است که به کسانی که زور دارند، باج داده می شود و به کسانی که در تیم آنها هستند، به چشم و دیده قدر نگاه می شود. در این روزها، به کسانی که افغانستان را به پرتگاه سقوط بردند و آبروی کل مردم افغانستان را بردند و در رای آنها خیانت و تقلب کردند، عزت داده شده و به عنوان مشاوران رییس جمهور گماشته شده اند، پس کیست که دیگر از مواخذه قانون بترسد؟ کیست که از مواخذه خیانت بترسد؟ کیست که از مواخذه جرم و جنایت بترسد؟

وی افزود: بخشی از عملکردهای رهبران افغانستان خود، تشویق کننده به جرم و جنایت است. مردم افغانستان هم بسیار ضعیف و نمی توانند در برابر چنین دستگاهی که خودش به قانون عمل نمی کند کاری انجام دهند. مردم گرفتار روز خود هستند، گرفتار سردی هوا هستند، گرفتار گرسنگی و بیکاری خود هستند و گرفتار دربدری های خود هستند.

فرید، در اخیر گفت:حکومت مسوولیت دارد که به ارتباط تمام قضایای فراقانونی اعلامیه دهد و مردم را در جریان بگذارد. متاسفانه در کشور ما مجریان قانون کسانی هستند که خود متهم به نقض قانون هستند. مجریان قانون در کشور ما خود از مردمی که متهم به خیانت و متهم به خشونت و متهم به نقض حقوق اتباع افغانستان هستند، حمایت می کنند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید