امروز مصادف با سه شنبه, 24 سرطان , 1399 , Tuesday, 14 July , 2020
کد مطلب : 5700 , ,
+
-

اوباما رفت و زندان گوانتانامو تعطیل نشد

زمان انتشار : شنبه, 3 دسامبر , 2016 , بخش : اخبار جهان

زندانی بی گناه گوانتانامو بعد از ۱۴ سال آزاد شد!

ندای افغانستان: مجلس نمایندگان آمریکا در حالی لایحه بودجه دفاعی ۶۱۱ میلیارد دالری خود را به رأی می‌گذارد که یکی از مفاد این لایحه ممانعت از تعطیلی گوانتانامو است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل جمهوری‌خواهان قرار دارد، درصدد است تا لایحه سیاست دفاعی خود به‌ارزش 611 میلیارد دالر را به تصویب برساند.

این لایحه مانع تعطیلی زندان گوانتانامو در خلیج کوبا می‌شود و از طرف دیگر وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) را از کاهش تعداد پایگاه‌های نظامی این کشور منع می‌کند و درعین حال بیشترین میزان افزایش حقوق برای نظامیان آمریکایی از سال 2010 میلادی تاکنون را در طول 6 سال آینده درنظر گرفته است.

این لایحه دفاعی شامل توافقی است که بر اساس آن، پنتاگون دیگر نمی‌تواند سربازان گارد ملی کالیفرنیا را مجبور کند که به بازپرداخت پاداش و مزایای دریافتی دوره سربازی‌شان در طول یک دهه بعد از استخدامشان در عراق و افغانستان بپردازند.

جمهوری‌خواهان در حالی درصدد باز نگه‌داشتن گوانتانامو هستند که «باراک اوباما» رییس جمهور آمریکا در طول رقابت‌های انتخاباتی سال 2008 میلادی متعهد به تعطیل کردن گوانتانامو شد و این زندان را ابزار عضوگیری‌های گروه‌های افراط‌گرا توصیف کرد اما جمهوری‌خواهان و تعدادی از دموکرات‌های هم‌حزبی اوباما مانع این امر شدند و این‌طور استدلال کردند که وجود این زندان به‌شدت برای حفاظت از تروریست‌های مظنون ضروری است.

ممنوعیت تعطیلی گوانتانامو همچنین شامل ممنوعیت انتقال زندانیان این زندان به تأسیسات امن در آمریکا نیز می‌شود.

آسوشیتدپرس در ادامه نوشت که «دونالد ترامپ» رییس جمهور منتخب آمریکا نیز نه‌تنها وعده باز نگه‌داشتن این زندان را مطرح کرده بلکه در طول رقابت‌های انتخاباتی خود تأکید کرده است که این زندان را پر (از زندانی) می‌کند.

در این لایحه، اجرای برنامه ریزی پنتاگون برای کاهش تعداد نظامیان فعال آمریکایی را منع کرده و تأکید شده است که تعداد نظامیان ارتش آمریکا نباید به کمتر از 476هزار نفر (16 هزار نظامی بیشتر از تعداد نظامی طرح‌شده در بودجه دفاعی پیشنهادی اوباما) برسد.

این لایحه همچنین خواستار افزایش 7هزار نیرو به نیروی هوایی و سپاه تفنگداران دریایی آمریکا شده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید