امروز مصادف با جمعه, 13 سرطان , 1399 , Friday, 3 July , 2020
کد مطلب : 5714 , ,
+
-

آیا ترامپ هم در باتلاق پشتونیزم گیر خواهد افتاد؟

زمان انتشار : یکشنبه, 4 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

%d9%be%d8%b4%d8%aa%d9%88%d9%86%db%8c%d8%b2%d9%85

ندای افغانستان: ارگ با خرسندی و افتخار اعلام نمود که اشرف غنی و دونالد ترامپ رییس جمهور منتخب آمریکا صحبت تلفنی نمودند.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، این اولین تماس تلفنی غنی با ترامپ بوده و مایه دلگرمی غنی شده است. غنی از پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا مایوس شده بود. زیرا او پول های هنگفتی را از بودجه و مالیات مردم فقیر افغانستان بالای پیروزی خانم کلینتون سرمایه گذاری نموده بود اما نزدیکی خلیلزاد روباه افغانستان با ترامپ مایه امیدواری غنی بوده است.

ترامپ هم در هنگام کارزارهای انتخاباتی و هم سال ها قبل رهبران افغانستان را فاسد و نالایق توصیف نموده بود وعده داده بود که در سیاست افغانستان مثل بوش و اوباما تحمیق نخواهد شد و خون و پول مردم امریکا را دیگر در افغانستان هدر نخواهد داد.

به گفته ترامپ: “آنها ما را نمی خواهند و ما آنها را نمی خواهیم. راه خویش را از هم جدا می کنیم.” اما بنظر می رسد ترامپ حرف های گذشته خویش را هم در مورد افغانستان و پاکستان فراموش کرده است.”

زمانیکه رییس جمهور باراک اوباما در 2008 به کاخ سفید رسید اولین کاری که کرد اعلام نمود از حامد کرزی رهبر فاسد افغانستان حمایت‌ نمی کند. اوباما و خانم کلینتون وزیر خارجه او کرزی را سلطان فساد نامیدند که تمام برادران و اقارب او در قندهار مصروف قاچاق مواد مخدر هستند اما کرزی میراث خوار مکتب پشتونیزم و با مظلوم نمایی دیپلماتیک تسلیم کاخ سفید نشد.

او برای جلب حمایت اوباما از تمام وسایل از جمله لابی ها و مافیای سیاسی خویش در واشنگتن استفاده اعظمی نمود. کرزی شکوه کرد که “بوش در آخر هر هفته با من از طریق ویدو کنفرانس گفتگو می کرد اما رییس جمهور اوباما تا حال حاضر نشده حتی یکبار هم تلفنی صحبت کند.” کرزی همچنین گفت: “اوباما هنوز من را نفر وفادار به بوش می شمارد. هر کی در کاخ سفید به قدرت برسد من به او بعیت می کنم.” لابی های کرزی بشدت وارد میدان شدند و دولت اباما را تشویق به حمایت از کرزی کردند و سرانجام کاخ سفید را متقاعد ساختند که کرزی بدیل ندارد.

واقعیت این است که ما شاهد بودیم دولت اوباما در 8 سال حکومت خویش از جانب پشتونیزم ارگ و لابی های آن چنان مغزشویی شدند که مجبور شدند او را از طریق تقلب در انتخابات 2009 باری دیگر به قدرت برسانند و با پول و خون سرزبازان شان تا به قدرت رساندن دلقکی جدیدشان اشرف غنی در 2014 در ارگ سر پا نگهدارند. اما آیا دونالد ترامپ هم راه اباما را در پیش خواهد گرفت؟

غنی در مظلوم‌نمایی و گمراه ساختن قدرت های بزرگ کمتر از شاه شجاع درانی ، عبدالرحمن خان، نادرحان و کرزی نیست. در آینده ما شاهد خواهیم بود که دونالد ترامپ متکبر و هوشیارنمای کاخ سفید چنان در تار عنکبوتی متفکر دوم جهان گیر خواهد افتاد که حتی تمام دارایی های شخصی خود را بفروشد، نخواهد توانست شکم مافیای قومی افغانستان را سیر کند.

شاید ده ها رییس جمهور آینده امریکا هم نتوانند خود را از چنگال کفتار های پشتونیزم نجات بدهند. چنانچه حامد کرزی به صراحت در برنامه سیاه و سفید تلویزیون طلوع گفت: “امریکای پولدار را در افغانستان زمینگیر کرده ایم تا لچش نکنیم رهایش نمی کنیم”.

ضرب المثل معروفی در میان مردم فارسی زبان نسل در نسل انتقال می یابد: “اوغان را که سلام دادی سه تنگه تاوان دادی”. آیا ترامپ به سه تنگه از چنگال کفتارهای پشتونیزم خلاص خواهد شد؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید