امروز مصادف با پنج شنبه, 19 سرطان , 1399 , Thursday, 9 July , 2020
کد مطلب : 5729 , ,
+
-

سوریه در یک قدمی دستاوردی تاریخی

زمان انتشار : یکشنبه, 4 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

%d8%b3%d9%88%d8%b1%db%8c%d9%87

ندای افغانستان: در حال حاضر روند پیشروی های اردوی ملی و نیروهای مقاومت سوریه در نقاط مختلف حلب نشان از قریب الوقوع بودن یک دستاورد تاریخی برای دولت سوریه است.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، مدت‌هاست که اردوی سوریه و نیروهای مقاومت عملیات آزادسازی کامل ولایت حلب از تصرف تروریست های تکفیری را کلید زده اند. از همان روزهای ابتدایی آغاز عملیات آزادسازی ولایت حلب، دو طرف درگیری کاملا به این مسأله واقف بودند که این عملیات، نبرد بزرگ برای تعین سرنوشت آینده تحولات میدانی در سوریه محسوب می شود. در حال حاضر روند پیشروی های اردوی ملی و نیروهای مقاومت سوریه در نقاط مختلف حلب نشان از قریب الوقوع بودن یک دستاورد تاریخی برای دولت سوریه است.

از زمانی که گروه های تروریستی در شرق حلب سوریه گرفتار شده اند، تلاش های متعددی از سوی همقطاران آنها در جبهه های جنوب و جنوب غربی حلب صورت گرفته است تا شاید محاصره شرق این ولایت شکسته شود. نام های متعددی برای تحرکات تروریست ها در نظر گرفته شده است و تبلیغات گسترده ای از سوی مخالفان و رسانه های کشورهای حامی این گروه ها صورت گرفته است اما همگی یک نتیجه داشته است؛ شکست.

پیشروی های گسترده اردوی سوریه در نقاط مختلف ولایت حلب خاصتاً در مناطق شرقی این ولایت موجب شده است تا تکفیری ها و حامیان منطقوی و بین المللی آنها متحمل ضربات شدیدی شوند. از جمله خسارت های وارد شده به تکفیری ها، نا امیدی آنها از ادامه نبرد کلان حلب است. همین ناامیدی موجب شده  گاه و ‌بی‌گاه درگیری های شدیدی میان آنها در حلب اتفاق بیفتد. حتی شکاف‌هایی که تکفیری ها برای شکستن محاصره اردوی سوریه در حلب ایجاد کرده بودند، در نهایت کارگر نیفتاد تا آخرین امیدهای آنها برای فرار از شکست کلان به ناامیدی و یأس تبدیل شود.

بر اساس آنچه که گفته شد، امروز با توجه به روند تحولات میدانی در جبهه های مختلف نبرد در ولایت حلب، گروه تروریستی جبهه النصره و حامیان منطقوی و بین المللی آن، این ولایت را که حساب ویژه ای روی آن باز کرده بودند، از دست رفته می بینند. چیزی که تکفیری ها و حامیانشان پیشتر از آن من‌حیث نبرد کلان یاد می کردند، امروز برای آنها به شکست کلان تبدیل شده است. تکفیری ها که بر اساس پروگرام ارایه شده به آنها از سوی حامیانشان از جمله امریکایی ها قصد داشتند با تسلط بر ولایت حلب، پروژه دو قطبی حلب ـ دمشق را کلید زده و از آن من‌حیث دستاوردی در مذاکرات سیاسی با دولت دمشق بهره برداری کنند، اکنون همه چیز را بر باد رفته می بینند.

در شرایط کنونی، ایالات متحده امریکا من‌حیث حامی اصلی گروه های تروریستی ـ تکفیری در سوریه و خاصتاً حلب، در تدارک پروگرام جدیدی است تا بوسیله آن بتواند شکست های تحمیل شده به تکفیری ها در حلب را به نوعی جبران کند و یا حداقل از شدت آن بکاهد. اکنون که پروژه دمشق ـ حلب با شکست مواجه شده و آنها دیگر هیچ امیدی به موفقیت این پروژه ندارند، به ناگزیر تلاش های خود رو روی دو ولایت الرقه و ادلب متمرکز کرده اند تا بدین طریق بتوانند جای خالی حلب را در پروگرام های خود پُر کنند.
امریکا و غرب قصد ندارند با امتیاز تقریبا هیچ از سوریه خارج شوند؛ این در حالی است که به خوبی دریافته اند که در رویارویی حلب که به أم المعارک (مادر نبردها) معروف است شکست خورده اند. اخیرا فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرده است: سقوط حلب به دست دولت سوریه منجر به پایان جنگ در این کشور نمی شود.

این اظهارنظر صریح موگرینی حاوی دو نکته اساسی است؛ اول اینکه غرب به قریب الوقوع بودن تسلط کامل نیروهای سوری بر ولایت حلب پی برده و اینگونه فریاد سر می کشد و دوم اینکه وی قصد دارد این پیام را به مقامات سوری مخابره کند که در صورت پایان مسأله حلب، جنگ را به دیگر ولایات سوریه می کشانیم.

اما ایالات متحده امریکا و غرب برای تحقق این خواسته خود چه اقداماتی را تاکنون انجام داده اند؟ حربه ایالات متحده امریکا برای تقویت موقعیت تکفیری ها در ولایت الرقه با استفاده ابزاری از نیروهای دموکراتیک کُرد سوری آغاز شد. چندی پیش وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که نیروهای دموکراتیک کُرد سوری و ایتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش، عملیات آزادسازی الرقه را آغاز کرده اند. این در حالی است که برای آغاز این عملیات، هیچگونه هماهنگی با دولت دمشق صورت نگرفته بود.

ایالات متحده امریکا همواره ثابت کرده است که حضور نظامی آن در سوریه و عراق، نه تنها به سرکوب شدن تروریزم در این کشورها منجر نشده، بلکه موجب گسترش این پدیده شوم نیز گشته است. از همین روی امریکایی ها، نیروهای دموکراتیک کُرد سوری را به آغاز عملیات آزادسازی الرقه تحریک و پس از آن، به بهانه مبارزه با تروریزم در این عملیات مداخله کردند تا بدین طریق بهتر بتوانند حضور تروریست ها در الرقه را تقویت و جایگاهشان را مستحکم تر کنند.

حربه دیگر ایالات متحده امریکا برای حفظ الرقه در چنگ تکفیری ها، روانه ساختن آنها از شهر موصل عراق به این ولایت است. محور غربی شهر موصل جایی بود که تکفیری ها از طریق آن به صورت گسترده وارد ولایت الرقه سوریه شدند. البته نیروهای حشد الشعبی در نهایت موفق شدند راه اصلی فرار داعش از شهر موصل به سمت الرقه را مسدود سازند. با این حال، امریکایی ها همچنان تلاش می کنند تا راه نفوذ داعش از موصل به الرقه را تسهیل سازند.
از سوی دیگر، موقعیت استراتیژیک حلب به گونه ای است که در صورت تسلط کامل نیروهای سوری بر این ولایت، راه برای تسلط کامل بر ولایت ادلب نیز هموار می شود. در حال حاضر تروریست های جبهه فتح الشام ـ یا همان جبهه النصره سابق ـ تا حدودی بر ولایت ادلب سیطره دارند. پیشروی های گسترده اردوی سوریه در ولایت حلب موجب شده تا حامیان تکفیری ها از جمله امریکا و غرب، نسبت به از دست دادن ولایت ادلب نیز احساس نگرانی کرده و برای تقویت جایگاه تکفیری ها در این ولایت از هیچ تلاشی دریغ نکنند. امریکا و غرب به خوبی می دانند که در صورت تسلط نیروهای سوری بر حلب و خروج الرقه و ادلب از تصرف تکفیری ها، آن ها باید با دستانی پُر از خالی بر سر میز مذاکره با دولت دمشق بنشینند و با شکستی که متحمل شده اند، کنار آیند.

اما، نباید از تحولاتی که در شهر استراتیژیک الباب حلب رخ می دهد، غافل شد. شهر الباب از شهرهای قدیمی و تاریخی سوریه و متعلق به زمان رومی هاست. این شهر پنج منطقه اصلی شامل؛ باب القدیم، منطقه شمالی، منطقه غربی، شرقی و جنوبی است که در هر یک از این مناطق، محله هایی قرار دارند. بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ تعداد ساکنان آن ۳۰۰۸۸۹ نفر بوده است. ترکیه از چندی پیش با هدف ایجاد دستاوردی برای خود و هم‌قراردادان غربی ـ امریکایی‌اش شمال سوریه را مورد تجاوز نظامی قرار داد و هم اکنون تمام تلاش خود را می کند تا وارد شهر استراتیژیک الباب شود.

با مقاومت نیروهای رزمنده سوری، تلاش های ترکیه که با حمایت امریکایی ها و غربی ها صورت می پذیرد، با ناکامی مواجه شده است. بنابراین، باید گفت که امریکایی ها و غربی ها برای جبران شکست خود در نبرد أم المعارک یعنی نبرد حلب، علاوه بر ولایات الرقه و ادلب، به شهر استراتیژیک الباب نیز چشم دوخته اند و قصد دارند از آنها من‌حیث برگ برنده ای برای بقای خود در سوریه استفاده کنند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید