امروز مصادف با چهارشنبه, 18 سرطان , 1399 , Wednesday, 8 July , 2020
کد مطلب : 5741 , ,
+
-

انتقاد از حکومت ربطی به اسلام و دموکراسی ندارد

زمان انتشار : دوشنبه, 5 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

بشردوست

ندای افغانستان: ما نمی توانیم این حکومت را به دموکراسی و اسلام نسبت دهیم و بگوییم که اگر به این حکومت انتقاد شد به اسلام یا دموکراسی انتقاد شده است.

به گزارش ندای افغانستان به نقال از افغان پیپر، داکتر رمضان بشردوست، عضو مجلس نمایندگان، امروز دوشنبه 15 قوس 1395، در صحن علنی مجلس گفت: برنامه پارلمان در روز شنبه 13 قوس، به طور صد درصد به بیراهه کشیده شد. در آنجا بخصوص در جمع بندی رییس، نظر همه نمایندگان از جمله من در نظر گرفته نشد.

وی افزود: برنامه بر این اساس بود که پرسیده شود، آیا در مکاتب، دانشگاه ها و مساجد ما ثقافت اسلامی تعلیم داده می شود یا نمی شود. اما برنامه به سوی محکمه کسانی کشانده شد که اعتقاداتی دارند و آنها از این نظام حمایت نمی کنند. مگر جرم است که یک نفر که از نظام حمایت نمی کند محاکمه شود و ما آن را متهم به داعش و طالب و امثالهم کنیم؟

بشردوست گفت: من نماینده حکومت نیستم. من نماینده مردم افغانستان هستم و بر اساس ماده هشتاد و یکم قانون اساسی مظهر اراده و نماینده آنها هستم. در انتخابات هم برنامه ای در سال 1388 پیشنهاد داده شد که افراد بر اساس آن رای دادند. من از این حمایت می کنم. من نمی توانم از نظامی حمایت کنم که چور و چپاول و دزدی و غصب الفبای حکومتداری اش است. کسی هم نمی تواند بخواهد که از آن حمایت کنم. این یک توهین است که بخواهیم به نام اسلام و به نام دموکراسی از این نظام حمایت کنیم.

نماینده مجلس در خصوص معنای دموکراسی بیان داشت: دموکراسی یک کلمه یونانی لاتین است که هزاران سال قبل از بوجود آمدن آمریکا وجود داشته است که به معنی حکومت مردم، توسط مردم و برای مردم است. در کجای این حکومت نشانه ای وجود دارد که حکومتی برای مردم و توسط مردم باشد؟

وی، اضافه کرد: بنابراین ما نمی توانیم نه این حکومت را به دموکراسی و نه به اسلام نسبت دهیم و بگوییم که اگر به این حکومت انتقاد شد به اسلام یا دموکراسی انتقاد شده است.

بشردوست با اشاره به اشتباهات و عملکرد سران حکومت وحدت ملی گفت: کجای کارهای ع و غ به حکومتداری حضرت فاروق یا حضرت علی شبیه است؟ هر مسلمان می فهمد که حضرت عمر فاروق یا امام علی چگونه حکومت می کردند. آیا آنها کاخ یا قصر داشتند؟ زندگی حضرت فاروق با خادم مسجد تفاوتی نداشت. وی عدالت و قانون را ابتدا بر فرزند خود خالد بن ولید تطبیق می کرد. حضرت علی عدالت را ابتدا بر برادر خود مسلم عملی می کرد. اما این حکومتی که نام اسلامی را بر خود گذاشته است، قانون و عدالت و انسانیت را زیر پا گذاشته است و هر روز بر ناموس مردم، خانه های شان و زندگی های شان تجاوز می شود و زمین شان غصب می شود، رشوه بطور علنی خورده می شود، قاضی بر اساس دالر قضاوت می کند، دادستان بر اساس دالر جستجود می کند، وکیل بر اساس قومیت رای می دهد. سناتور بر اساس معامله کار می کند.

این نماینده مجلس در اخیر افزود: کجای این مملکت اسلامی است که ما اگر یک مولوی یا استاد از آن انتقاد کرد ما وی را تکفیری بنامیم؟ ما علیه این حکومت مبارزه می کنیم اما مبارزه ما سیاسی است و هیچ ربطی هم به داعش و طالبان ندارد. حتی با آنها هیچ وجه مشترکی هم نداریم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید