امروز مصادف با سه شنبه, 21 اسد , 1399 , Tuesday, 11 August , 2020
کد مطلب : 575 , ,
+
-

سیاست اروپا مهاجران را به کام مرگ می‌کشاند

زمان انتشار : جمعه, 11 سپتامبر , 2015 , بخش : اخبار جهان

کرشنر

رسانه آرژانتینی «ته‌لام» گزارش داد که رئیس‌جمهور آرژانتین ضمن متهم کردن اروپا به ایجاد بحران مهاجرتی، اعلام کرده است که سیاست‌ورزی این کشورها مهاجران را به سوی مرگ سوق می‌دهد.

 

به نقل از «ته‌لام»، «کریستینا فرناندز کرشنر» رئیس‌جمهور آرژانتین روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه یک مرکز اورژانس در این کشور، ضمن متهم کردن کشورهای اروپایی به ایجاد بحران مهاجرتی، عنوان کرد که من نمی‌خواهم آرژانتین جزو کشورهایی باشد که مهاجران را اخراج می‌کند و اجازه می‌دهد کودکان مهاجر در دریا جان خود را از دست بدهند.

 

وی افزود که این اقدامات اروپا حقوق بشر را زیر سوال می‌برد و من امیدوارم که رئیس‌جمهوری بشر‌دوست باشم، نه رئیس‌جمهوری که بین خود و دیگران دیوار کشیده و مرزبندی قائل می‌شود.

 

رئیس‌جمهور آرژانتین با اشاره به کودک مهاجر سوری که جسد وی هفته گذشته در سواحل ترکیه پیدا شد، ضمن ابراز تأسف از وقوع این حادثه غم‌انگیز، تصریح کرد که قاره اروپا دچار انحطاط فرهنگی شده است.

 

وی در ادامه اظهار داشت که کشورهای اروپایی مهاجران را از کشوری به کشور دیگر پرتاب کرده و با آنها مانند توده‌هایی بی‌ارزش رفتار می‌کنند.

 

در این مراسم «دنیل سیولی» کاندیدای حزب حاکم «جبهه برای پیروزی» در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین و «لوییس ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس‌جمهور سابق برزیل، «فرناندز» را همراهی می‌کردند.

 

آرژانتین یکی از کشورهای منطقه آمریکای لاتین است که پیش‌تر آمادگی خود را برای پذیرش مهاجرانی که به خاطر شرایط جنگ و در جستجوی صلح از کشور خود می‌گریزند، اعلام کرده بود.

 

در همین راستا پس از انتشار تصاویر دلخراش جسد کودک مهاجر سوری در سواحل ترکیه، «انجمن فرهنگی سوریه» در آرژانتین نیز از ارسال کمک‌های بشردوستانه برای پناهندگان خبر داد.

 

هفته گذشته نیز «آنیبال فرناندز» رئیس دفتر ریاست جمهوری آرژانتین ضمن اعلام تسهیل شرایط پذیرش پناهجویان سوری از سوی این کشور، عنوان کرد که آرژانتین هر زمانی که لازم باشد آماده است که برای دفاع از بشریت مرزهای خود را به روی پناهجویان کشورهای دیگر باز کند.

 

آرژانتین، برزیل و اروگوئه کشورهای آمریکای لاتینی هستند که تاکنون برای پذیرش پناهجویان سوری در کشور خود اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

سوریه از ماه مارس سال ۲۰۱۱ (اسفند ۱۳۸۹) در یکی از بزرگترین بحران‌های تاریخ به سر می‌برد که طبق اعلام دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل تاکنون ۲۴۰ هزار کشته ومیلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

 

در این بحران عظیم که با هدف برکناری «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد، ارتش این کشور با گروه‌های تروریستی مختلفی درگیر جنگ مسلحانه است.

 

‌ شورای حقوق بشر سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود درباره وضعیت اسفناک پناهجویان سوریه که مجبور به ترک کشور خود شده‌اند، آماری تکان‌دهنده درباره مرگ هزاران نفر در دریا منتشر کرده است.

 

این نهاد وابسته به سازمان ملل پنجشنبه ۱۲ شهریور اعلام کرد که از سال ۲۰۱۱ بیش از ۲۰۰۰ سوری که در مسیر تلاش برای رسیدن به اروپا بودند، در دریای مدیترانه غرق شدند.

 

در همین راستا «نیلوفر دمیر» خبرنگار ترکیه‌ای که در حال تهیه گزارش از مهاجران غیرقانونی بود با جسد کودک ۳ ساله‌ای روبرو می‌شود که قرار بود به همراه خانواده‌اش به یونان برسد؛ تصویری که این خبرنگار در رسانه‌ها منتشر می‌کند و خبر اول رسانه‌های جهان تبدیل می‌شود، تصویری متعلق به جسد یک کودک که امواج آب آن را به ساحل شهر «بدروم» در ترکیه آورده است.

 

تصویر بدن بی‌جان «آیلان کردی» این کودک ۳ ساله، موجی از همدردی را با پناهجویان سوری برانگیخته است؛ بسیاری از دولت‌های اروپایی انتقاد می‌کنند که برای کمک به حل این بحران به اندازه کافی تلاش نکرده‌اند؛ روزنامه‌های جهان این تصویر تکان‌دهنده را به عنوان خبر نخست خود منعکس کردند.

 

«آیلان» به همراه برادر ۵ ساله خود به اسم «غالب» و مادرش ریحان ۳۵ ساله و پدرش، بعد از فرار از جنگ در کوبانی واقع در شمال سوریه قصد داشتند تا از طریق سواحل ترکیه به جزیره «کوس» در یونان مهاجرت کنند که قایق آنها در سواحل ترکیه غرق شد و جسدش بر روی شن‌های سواحل ترکیه آرام گرفت.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید