امروز مصادف با شنبه, 14 سرطان , 1399 , Saturday, 4 July , 2020
کد مطلب : 5763 , ,
+
-

غنی عاجز از فهم سقوط شمال!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 6 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

غنی بازهم فرصتی را بر باد داد!

ندای افغانستان: ماه ها است که ولایت سرپل در آستانه سقوط و تبدیل شدن به قندوز دوم است وحتی مناطقی که مقاومت در یورش طالبان در زمان حکومت آنان بوده، اکنون تبدیل به پایگاهی برای آنان شده است.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، نمونه بارز بی توجهی حکومت به خطر سقوط و ویرانی، ولایت قندوز بود که طی یک سال دو بار سقوط کرد، ویران و هزاران هزار تن بی جا شد که مهم ترین دلیل آن نه قدرت طالبان بلکه ضعف مدیریت جنگ، معامله های پنهان مقامات بوده است که اعتراضات به شکسته شدن مقاومت رییس جمهور انجامید اما به مانند گذشته، مقصران را مسوولانی دانست که خود به آنان مقام داده بود.

طالبان که همواره در جنوب و غرب کشور حضور داشتند در سال جاری با تغییر جغرافیای جنگ به شمال و شرق کشور نیز نفوذ کردند و برخی از ولایت ها برای آنان تبدیل به پایگاه شد، در این میان داعش باری دیگر با اعلام وجود به ایجاد مراکز تعلیمی در شمال دست زد.

ولسوالی کوهستانات که در چهارده ماه بدینسو در تصرف طالبان است و اکنون به مراکز تعلیمی و تجهیز نیروهای تروریستی بدل شده و بنا به گفته های والی سرپل در گفتگو با اطلاعات روز، در ولسوالی های سوزمه قلعه، سنچارک، بخشی از گوسفندی و همچنین در شرق مرکز این ولایت که اراضی پیچیده ای دارد و به ولسوای شولگره بلخ منتهی می شود، جنگ در جریان است.

هرچند والی سرپل، وضعیت این ولایت را بدتر از هر ولایتی در شمال دانسته و بارها نگرانی های خود را به حکومت ابراز کرده اما تاکنون عملیاتی برای مقابله با مخالفان مسلح از سوی حکومت راه اندازی نشده است.

اینکه بیشتر مناطق کشور درگیر جنگ و حکومت توان راه اندازی عملیات های همزمان در تمام کشور را ندارد اما شمال از چنان حساستی برخوردار است که نباید با بی تفاوتی از سوی حکومت مواجه شود، هرچند حکومت هیچگاه خود را موظف به ریشه کن کردن مخالفان در ابتدای براندازی تهدید نکرده است.

از سوی دیگر خطر داعش در شمال از احتمالات به خود شکل واقعیت گرفته و هشدار جنرال دوستم از جابجایی هفت هزار نیروی داعش تا بهار سال آینده به شمال سخنی است در آستانه وقوع.

بطور قطع برنامه ریزی های میدان جنگ افغانستان که در خارج مرزها است و لانه آن در پاکستان، هدفمند اقدام به اعزام تروریستان به شمال افغانستان برای اهداف بلند مدت کرده، زیرا مناطق کوهستانی با جغرافیای سخت، برنامه ریزی های دقیقی را می طلبد که نفوذ و تصرف برخی مناطق توسط طالبان آن را اثبات کرد.

حال چگونه طالبان و داعش توانسته اند شمال را ناامن کنند و با سلاح های سنگین در شمال دست به ایجاد پایگاه و مراکز تعلیمی بزنند و حتی خانواده های آنان مستقر شوند؟ تا زمانی که از درون حکومت هماهنگی صورت نگیرد، هیچ گاه طالبان توان چنین نفوذ و داعش فرصت آسوده برای استقرار در شمال را ندارد زیرا باید از چنان امنیتی برخوردار باشند که دست به صرف هزینه مالی و جانی در این منطقه بزنند.

اگر چنین معامله های پنهانی صورت نگرفته بود به طور قطع حکومت بهتر از هر مسوول و والی از خطرات و تهدید سقوط باخبر بوده و قبل از هر استقرار و نفوذی با راه اندازی عملیات نیروهای طالب و داعش را نابود می کرد و امنیت را به شمال باز می گرداند اما به خوبی دیدیم که بی تفاوتی، جواب تمامی نگرانی ها بوده است.

تغییر جغرافیای جنگ و قدرت روز افزون گروه های تروریسیت موجب شده است که دیگر زمان های جنگ نیر دستخوش تغییر شود و فصل سرما مانعی برای حملات آنان نباشد در طی ماه ها جنگ و عملیات های سخت، تاکنون بخش های مهمی از ولایت سرپل در دست طالبان است و هر روز و هر ساعت در آستانه سقوط قرار دارد.

اگر ولایت سرپل سقوط کند یعنی: ولایت های فاریاب، بلخ، جوزجان نیز سقوط می کند و شمال می ماند برای طالبان و داعش و به راحتی چندین برابر از تعدادی که جنرال دوستم هشدار داد، نیروهای داعش به این منطقه اعزام می شود برای ایجاد سوریه و عراقی جدید.

امری که فهم آن چنان سخت، دشوار و خارج از توان درک رییس جمهور و مقامات دفاعی نیست اما سکوت و بی تفاوتی در این میان چه معنایی دارد؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید