امروز مصادف با پنج شنبه, 12 سرطان , 1399 , Thursday, 2 July , 2020
کد مطلب : 5764 , ,
+
-

منابر افراط گرایی و سکوتی که پارلمان شکست!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 6 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

%d9%88%d9%84%d8%b3%db%8c-%d8%ac%d8%b1%da%af%d9%87

ندای افغانستان: افراط گرایی و گرایش به آن همواره تهدید به بزرگی جنگ برای افغانستان بوده است که در این میان سو استفاده گران از دینی که مضامینی چون افراط گرایی را در قالب اسلام تدریس می کنند همان داعش و طالبی است که به دنبال خلافت تاریکی و بازگشت به جهالت هستند.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، اولین صدای اعتراض به مضمون تدریس افراط گرایی که از مجلس نمایندگان برخواست موجب شد تا وزیران و نمایندگان چهار وزارتخانه (حج و اوقاف، معارف، تحصیلات عالی و اطلاعات و فرهنگ) در مجلس حاضر شوند و نسبت به این نگرانی ها پاسخگو باشد.

برخی از نمایندگان با انتقاد از وزارت حج و اوقاف عنوان کردند که از مساجد و منابر “صدای داعش بلند و یا در اختیار داعش است” و شماری از دانشگاه ها مراکز جلب و جذب نیرو برای این گروه می باشد.

منصور، نماینده کابل که اولین مطرح کننده این بحث بوده با بیان اینکه در مضمون فرهنگ اسلامی که اکنون در دانشگاه ها تدریس می شود، نظام سیاسی اسلام به “خلافت” و “امارت” منحصر شده و در بخشی دیگر زن، افراد ناشنوا، نابینا، فاسق و غیر مکلف جایز نیست قاضی شوند که نشان دهنده جایگاه زن از نظر نویسندگان آن است.

این نماینده کابل در ادامه افزود که در این گونه مضمون ها آمده که در اسلام هیچ کس حق نامزد شدن در انتخابات را ندارد و دموکراسی نیز در آن نظامی جاهلی و ضد اسلامی است.

عثمانی، وزیر حج و اوقاف با قبول وجود برخی مشکلات در این خصوص و بیان اینکه به مانند رسانه ها که آزادی بیان دارند برای علما نیز وجود دارد و گفت: ” اگر علما ابراز نارضایتی کند با مشکل مواجه می شویم”.

بنا به گفته وزیر حج و اوقاف، در افغانستان 160 هزار مسجد وجود دارد که نزدیک به 6 هزار آن امکانات اندکی از دولت دریافت می کنند و 50 هزار مسجد دیگر ثبت شده است.

هرچند مقامات همواره در قبال مسایل و عالمان دینی بسیار محتاطانه عمل کرده اند اما با وجود تجربه تلخ افغانستان از افراط گرایی و سو استفاده از تعالیم دینی نه تنها نگرانی ها از تدریس و سخنان منبری افراط گرایی از حقیقت بدور نیست بلکه با وجود مناطق دور افتاده و زندگی اکثریت مردم در روستاها باید دولت و مقامات مسوول توجه بیشتری به مظامین تدریس شده در دانشگاه و مساجد داشته باشند.

زمانی که یک وزیر از نارضایتی علما و ایجاد مشکل ابراز نگرانی می کند نشان دهنده نفوذ بالای عالمان دینی در میان مردم است و به همین میزان باید نسبت به مفاهیم دینی که بیان و تدریس می شود افراد صاحب نظر حساس باشند تا افغانستان باری دیگر در افراط گرایی ها و ترویج آن به سوی نابودی نرود.
وزارت تحصیلات عالی با تاکید بر تجدید نظر و بازنگری “فرهنگ اسلامی” عنوان کرد که کمیسیون نظارتی و فنی برای بازنگری شیوه تدریس و محتوای این مظامین ایجاد شده و از شماری از استادانِ پشت پرده گفت که “چیزهای دیگری” تدریس می کنند.

با وجود فقر مردم و بی کاری گسترده در میان جوانان، بستر مناسبی برای ترویج افراط گرایی فراهم شده و داعشی که به دنبال نفوذ و سربازگیری در افغانستان است از هر فرصتی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند.

همچنان که وزیر حج از عالمانی می گوید که در برخی از خطبه ها حرف های خنده دار و بدور از آگاهی از مظامین اسلامی می زنند می توان پی برد که چه تعداد از مردم هر روزه به سخنانی گوش می دهند که آنان را به سوی تاریکی و افراطیت سوق می دهند، همواره بسیار سو استفاده کنندگان از دین در تاریخ بوده اند که مردم را قربانی افکار شوم خود کرده اند.

طالبان و داعش نمونه های از افراطیت ی هستند که اکنون دیگر تنها برای افغانستان، سوریه و عراق تهدید نیست بلکه کل جهان را با خطر مواجه کرده و همین نیروها با سو استفاده از مردم که دین در تمامی سطح زندگی آنان وجود دارد در پی تجدید قوا و قدرت و رسیدن به خلافتی است که حق خود می دانند.

افغانستان که خود قربانی افراط گرایی است و تجربه به تلخی طالب را پشت سر گذاشته و همچنان در تهدید آن به سر می برد دیگر به گذشته باز نمی گردد و در این راه باید مردم در کنار مقامات به سوی رسیدن به دموکراسی و روشنی گام بردارند و هوشیارانه مسائلی را پذیرا باشند که از اسلام ناب نشات می گیرد نه نفرت و کینه سودجویان را.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید