امروز مصادف با جمعه, 20 سرطان , 1399 , Friday, 10 July , 2020
کد مطلب : 5773 , ,
+
-

با هند و پاکستان باید استراتژی دقیق داشته باشیم

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%b1%d8%ad%d9%85%d8%aa-%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%a8%db%8c%da%98%d9%86-%d9%be%d9%88%d8%b1

ندای افغانستان: هند کشوری است که در عرصه های سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی افغانستان را به صورت گسترده کمک کرده است. درحالیکه بیشتر از صد میلیون از نفوس هند در زیر خط فقر زندگی می کنند. اما هند در چهارده سال اخیر بالاتر از دو میلیار دالر به افغانستان کمک کرده است. دولتمردان افغانستان می گویند که کمک های هند در افغانستان کمک هایی صادقانه بوده است. از این طرف پاکستان به همین دلیل با افغانستان جبهه می گیرد.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، رحمت الله بیژن پور، آگاه روابط بین الملل در برنامه «نگرش» گفت: ما در رویکرد پالسی ها و سیاست گذاری های خارجی، در رابطه با هند و پاکستان با یک تحقیق و بررسی لازم عمل نمی کنیم. متاسفانه ما میزان نکرده ایم که تبعات رابطه با هند و یا پاکستان چیست؟ در واقع ما با پاکستان از مرز روابط گذشته ایم و می خواهیم خودمان را به نحوی خلاص کنیم و نمی توانیم. بنابراین بخاطر مشغول بودن با این بحرانی کنونی از آدرس پاکستان در افغانستان از اعمال یکسری سیاست های اعمالی در رابطه با تامین مناسبات با هند محروم شدیم.

وی افزود: هند در ساختار اقتصادی و سیاسی ما تاثیرگذار است و ما از آن محروم شده ایم و پاکستان هم در اوضاع افغانستان از نظر ایجاد بحران و مشکلات تاثیر گذار است. اینجا نیز پای ما به محرومیت می رسد. در واقع ما با هند و پاکستان به نحوی انفعالی در مقام سیاست قرار داریم. یعنی سیاست گذاری روابط خارجی افغانستان در باب تامین مناسبات با تعیین و گزینش یکی از این همسایگان به سیاست خارجی افغانستان برمی گردد و سیاست خارجی ما دچار آسیب است.

بيژن پور، معتقد است که ما باید روابط خود با هند و پاکستان، هردو را حفظ کنیم و افزود: هند تلاش می کند که مناسبات صمیمانه تری با افغانستان برقرار کند و از حوزه کمک ها به کشور ما وارد شود. تا سیاست گذاری های خودش را در منطقه از آدرس افغانستان عبور و بسط دهد. این سیاست هم به نفع هند و هم به نفع افغانستان است. اما چون پاکستان با هند مشکل دارد هر حرکت هند در افغانستان برای وی مساله ساز است. از این منظر افغانستان دو برابر تقاص پس می دهد. بنابراین ما در سیاست گذاری روابط خارجی افغانستان نیازمند این هستیم که با وضاحت تمام برای پاکستان اعلام کنیم که ارتباط ما با هند هیچ ربطی به مساله پاکستان و هیچ گوشه ای از آن مساله ساز برای پاکستان نخواهد بود. بلکه روابط ما با هند بر اساس منافع ملی مان صورت می گیرد و هیچ ضرری برای آنها ندارد.

این آگاه بین الملل، معتقد است، باید هرچه زودتر سیاست خارجی روشنی تدوین کنیم و افزود: به دلیل اینکه ما به یک استراتژی دقیق و سنجیده شده در حوزه سیاست گذاری های منطقه ای مان عمل نمی کنیم، طبیعی است که در زمان و مکان های مختلف دچار احساسات می شویم. (اشاره به حرف رییس جمهور به پاکستان در نشست قلب آسیا) گاهی در سطح واکنش، عمل می کنیم، گاهی در سطح نیاز حرف می زنیم و گاهی سیاست ها را منفعلانه مطرح می کنیم. این حالت عدم تعادل و عدم توازن است و با این وضع ما نقش خود را در منطقه تحلیل می دهیم و ضعیف می کنیم.

وی، در پایان گفت: هند بصورت بسیار منطقی می تواند همانگونه که در زمینه ساختار ها و زیربناها با افغانستان همکاری دارد در بسیاری از زمینه های دیگر نیز افغانستان را یاری بخشد، اما ما باید روابط خود را با پاکستان تعریف کنیم. اتفاقاً چون پاکستان عمق استراتژیک و تاثیرگذاری زیادی در افغانستان دارد و همکاران بین المللی ما برای پاکستان اولویت قایل هستند، از این خصیصه می توانیم استفاده کنیم و روابط خود را بهبود بخشیم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید