امروز مصادف با پنج شنبه, 12 سرطان , 1399 , Thursday, 2 July , 2020
کد مطلب : 5776 , ,
+
-

از دوام ناتو تا بی کفایت های جنگ

زمان انتشار : چهارشنبه, 7 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

ناتو درصدد تعرض به تونس و همه تونسی‌هاست!

ندای افغانستان: ناتو بار دیگر در پی اعلام حمایت و افزایش توانایی برای تامین امنیت و مرور اصلاحات در حمایت مداوم جامعه جهانی افغانستان است، نشست وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان ناتو روز دوشنبه (15 قوس) در مقر این سازمان در بروکسل آغاز و قرار است روز چهارشنبه وزیر خارجه افغانستان در این نشست حضور یابد.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، سر منشی این سازمان با بیان اینکه حضور ناتو در افغانستان به معنای تعهد درازمدت ناتو برای مبارزه با تروریزم است، گفت که حدود سیزده هزار سرباز کشورهای عضو این سازمان در افغانستان برای آموزش و حمایت از نظامیان کشور باقی خواهند ماند.

با وجود گذشت یک و نیم دهه از حضور نیروهای خارجی در افغانستان با هدف نابودی تروریزم اما همچنان کشور درگیر با گروه های مسلح چون طالب و داعش می باشد و امسال یکی از سخت ترین سال های ناامنی برای مردم و حکومت بوده است.

از سوی دیگر، فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان به تازگی از فساد مالی و بی کفایتی در رهبری نیروهای امنیتی کشور انتقاد کرده و ابراز امیدواری می کند که سران حکومت وحدت ملی در زمستان امسال اصلاحات لازم در رهبری نیروهای امنیتی اعمال کنند.

جنگ در سال های گذشته و بخصوص در سال جاری نه از کمبود نیرو و تجهیزات بود و نه قدرت طالبان! بلکه تنها از ضعف رهبران حکومتی و میدان جنگ نشات گرفته است و تا زمانی که اولویت های قومی و جناحی بر کفایت افراد ارجحیت داشته باشد همچنان دولت بازنده نبردها و مردم قربانیان جنگ است.

هرچند انگشت اتهام ضعف ها متوجه رهبران حکومت وحدت ملی است اما بخش عظیمی از فساد و افزایش تجارت مواد مخدر مربوط به سیاست غرب در قبال افغانستان می باشد و حملات کورکورانه نظامیان خارجی و کشتار مردم بی گناه روی دیگری از چنین حضوری است.

نمی توان از ضرورت حضور نظامیان خارجی در حمایت از نیروهای امنیتی چشم پوشی کرد اما وجود دولت ضعیف و مقامات معامله گر، افغانستان را تبدیل به کشوری کرده که کشورهای غربی هیچ گاه خود را ملزم به پاسخگویی در خصوص عمکرد خود و به خصوص ماموریت های حمله به غیرنظامیان نمی دانند در حالی که از پیشرفته ترین تجهیزات و نیروها برخوردار هستند.

میدان های نبرد برای سربازان افغانستان تبدیل به قتل گاهی شده که روزها گرسنه به دفاع می پردازند و بارها با میدان های خالی از رهبر مواجه شده و تاوان را با جان خود دادند.

قوای مسلح افغانستان درگیر با فساد و استخدام های قومیتی و جناحی است و نتیجه را می توان در جنگ دید: سربازانی که نه تجهیزات کافی دارند و نه آموزش معیاری دیده اند، ضعف خدمات رسانی که حتی سربازان در خط مقدم غذای کافی دریافت نمی کنند و بدترین آن، وجود مقاماتی معامله گر و رهبران دفاعی بی کفایت و ناآشنا با جنگ.

به طور قطع، ناتو در افغانستان می ماند و امریکا سکان هدایت افغانستان را همچنان در دست خواهد داشت اما آنچه مقامات افغانستان می توانند انجام دهند، استفاده از ظرفیت های نظامیان خارجی برای آموزش نیروهای امنیتی کشور و همکاری های این نیروها برای دفع تهدیدهای تروریستان می باشد نه کشتار غیرنظامیان.

نشست وزیران خارجی ناتو که علاوه بر بررسی وضعیت افغانستان به معضل پناهجویان نیز می پردازد به مانند دیگر نشست ها نه سخن تازه ای خواهد داشت و نه می تواند برای افغانستان راه گشا باشد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید