امروز مصادف با سه شنبه, 24 سرطان , 1399 , Tuesday, 14 July , 2020
کد مطلب : 5838 , ,
+
-

آمار چشمگیر درخواست پناهنده گی دیپلومات های افغانستان در جرمنی

زمان انتشار : دوشنبه, 12 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

%d8%ac%d8%b1%d9%85%d9%86%db%8c

ندای افغانستان: در 15 سال گذشته حدود 70 دیپلومات افغان با اعضای خانواده خود پس از پایان ماموریت تنها در جرمنی درخواست پناهنده گی  داده‌اند به همین دلیل، از سال 2013 عیسوی دیپلومات‌هایی که برای انجام ماموریت به جرمنی اعزام می‌شوند، نمی‌توانند خانواده‌های خود را همراه خودشان بیاورند.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، تعدادی از دیپلومات‌های ارشد افغانستان پس از پایان ماموریت کاری خود در کشورهای خارجی به افغانستان بازنمی‌گردند. من‌حیث نمونه، عبید الله عبید که ریاست وزارت تحصیلات عالی افغانستان و سفارت کابل در ایران را در کارنامه خود دارد، پس از پایان ماموریت اخیرش من‌حیث سفیر در هالند به افغانستان بازنگشته است.

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان، در این خصوص توضیح داد: عبید که ماموریتش در ماه عقرب سال جاری به پایان رسید، در پاسخ به نامه این وزارتخانه نوشته که به دلیل مریضی نمی‌تواند برای مدتی به افغانستان بازگردد.

مستغنی همچنین از عدم بازگشت صالحه سنجر منشی دوم و مسئول بخش فرهنگی سابق سفارت افغانستان در هالند، به کشورش به دلیل مریضی صعب العلاج خبر داد.

صدیق چکری وزیر سابق حج و اوقات و عبدالقدیر فطرت رییس سابق بانک ملی افغانستان از دیگر دیپلومات‌های بازنگشته به کشورمان هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تأیید عدم بازگشت تعدادی از دیپلومات‌های افغان به کشورمان اعلام کرد که این رقم در دو سال اخیر خاصتاً سال 1395 خورشیدی به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.

برخی دیپلومات‌های افغان چالش سیستم اداری در وزارت امور خارجه و مشکلات امنیتی افغانستان را دلیل بازنگشتن به کشورمان می‌دانند.

اگرچه آمار دقیقی از دیپلومات‌های پایین رتبه و عالی‌رتبه افغان که به کشورمان بازنگشته‌اند، وجود ندارد اما در 15 سال گذشته حدود 70 دیپلومات افغان با اعضای خانواده خود پس از پایان ماموریت تنها در جرمنی درخواست پناهنده گی  داده‌اند به همین دلیل، از سال 2013 عیسوی دیپلومات‌هایی که برای انجام ماموریت به جرمنی اعزام می‌شوند، نمی‌توانند خانواده‌های خود را همراه خودشان بیاورند.

یکی از کارمندان سابق وزارت امور خارجه افغانستان در جرمنی که نخواست نامش فاش شود گفته که این وزارت از دولت جرمنی خواسته تا به خانواده‌های دیپلومات‌های افغان ویزا صادر نکند.

مستغنی نیز اعلام کرد که وزارت امور خارجه به تازه گی پیشنویس قانون کارکنان دیپلوماتیک و قونسولی را تهیه کرده که در آن اقدامات اساسی برای جلوگیری از فرار کادرهای نظام دیپلوماتیک افغانستان در نظر گرفته شده است.
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ، در این پیش‌نویس موارد تشویقی چون امتیازات و شرایط معیشتی مناسب، تقرّر‌های عادلانه براساس شایسته‌سالاری، فرصت آفرینی برای ارتقای ظرفیت و گماشتن افراد در پست‌های بهتر براساس توانایی آنها در دوره‌های بعدی ماموریت برای جلوگیری از فرار دیپلومات‌های افغان در نظر گرفته شده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید