امروز مصادف با پنج شنبه, 19 سرطان , 1399 , Thursday, 9 July , 2020
کد مطلب : 5842 , ,
+
-

خارجی ها راه دزدی را باز گذاشته بودند

زمان انتشار : دوشنبه, 12 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d9%86%d8%b8%d8%b1%db%8c-%d9%be%d8%b1%db%8c%d8%a7%d9%86%db%8c

ندای افغانستان: وزیر دفاع آمریکا، در سفر اخیرش به افغانستان گفته است که حمایت آمریکا با افغانستان، بود، هست و خواهد بود. اصلاحات اقتصادی و مبارزه با فساد اداری در افغانستان یک نیاز جدی است که دولتمردان افغانستان باید آغاز نمایند. همچنان گفته است که ماموریت گروه های نظامی آمریکایی در افغانستان ادامه خواهد داشت تا هیچ گروه تروریستی نتواند در افغانستان پناهگاه های امن داشته باشد و ثبات افغانستان و مردم افغانستان را تهدید کند.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، نظری پریانی خبرنگار گفت: به نظر می رسد که چیزی به نام فرصت شناسی برای استفاده از داشته ها در این پانزده سال وجود نداشته است. البته اگر فرصت شناسی هم وجود داشته، بیشتر در محور منافع شخصی سیاست مداران و آنهایی که به کمک های بادآورده جهان دسترسی داشتند،بوده است. این کمک ها بسیار زیاد بود و می شود گفت که دیگر امکان ندارد چنین کمکی در اینجا یا جای دیگری صورت بگیرد. در افغانستان هدف سیاستمداران، کار برای کشور و متحول ساختن این کشور نبود و هدف بیشتر این بود که کی و چگونه از این کمک ها و فرصت ها دزدی بیشتر کنند و برای خود هزینه بیشتر کنند و چگونه بتوانند گروه دیگری را از قدرت کنار بزنند و چگونه یک حساب و کتاب بسیار شخصی در امر سیاست باز کنند.

وی افزود: حالا ما برخی از بازنشستگان از سیاست را می بینیم که به میلیاردران منطقه تبدیل شده اند. اینها این پول را از کجا کرده اند؟ این پولی است که بصورت بسیار مدرن دزدیده شده است. نفس حضور خارجی ها در افغانستان با هدف متحول کردن چهره افغانستان به عنوان یک کشور تحول یافته نبود. اینها بر بنیاد یک سلسله اهداف چارجوب بندی شده بر بنیاد سیاست هایی که داشتند وارد افغانستان شدند. آنها خواستند برخی افراد بگونه ای عمدی در افغانستان پا بند شوند. برخی افراد بگونه ای عمدی به حدی پولدار شوند که بتوانند نیرو خریداری کنند. یعنی در واقع خواستند که به زور پول در افغانستان رهبر سازی کنند. در افغانستان حرف بگونه ای بود که رهبران یا فرماندهان یا چهره ها در یک فرآیند تدریجی همگام با مردمشان بالا آمدند و در کرسی ها نشستند. از طرفی دیگر آنها خواستند به شکلی عمدی پول های بادآورده را به افرادی تعلق دهند که اینها بدیل ساخته شوند. یعنی آمریکایی ها و سایر خارجی هایی که به افغانستان کمک می کردند، راه دزدی را باز گذاشته بودند.

پریانی ادامه داد: در واقع این کمک ها سیاسی بوده است و در جهت های خاصی صورت گرفته است. یعنی یک نفر می توانست تا حد توانش پولدار شود و از این کمک ها ببلعد و ذخیره کند. در حال حاضر هم این روند وجود دارد. تمام این روندها و فساد مالی که از این کمک ها بوجود آمد جزو اهداف خارجی ها بود.

پریانی، معتقد است، کمک های آمریکایی ها و حضور آنها در افغانستان ادامه دارد و بیان داشت: موضع آمریکایی ها در برابر طالبان تابحال بسیار متناقض بوده است. در هر فرصتی گاهی از نابود کردنشان سخن زده اند و گاهی از نابود نکردن آنها حرف زده اند. مساله این است که طالبان به عنوان وسیله ای که امروزه به شاخه های مختلف تقسیم شده اند قابلیت استفاده برای بازیگران مختلف را در منطقه و جهان دارند و امروزه برای پیشبرد آن اهدافی که بازیگران دارند حضور طالبان برای آنها یک نیاز است. به این خاطر حفظ طالبان، بسیار طبیعی است. این بسیار روشن است که آمریکایی ها قرار است سالهای سال در افغانستان بمانند و رفتنی نیستند. چنانچه وزیر خارجه آن گفته است که ما بودیم و هستیم و خواهیم بود. حاصل سخن این است که این وضعیت موجود ادامه دارد. اگر واقعا اراده در این باشد که طالبان از بین بروند، اصلاً کار سختی نیست. چرا که این گروه ریشه مردمی ندارد و پروژه ای از سوی خود این قدرتمداران است.

این خبرنگار، در اخیر گفت: این جنگی که هم اکنون در کشور جریان دارد و توسط گروه هایی مانند داعش و طالبان پیش می رود برای بسیاری ها مانند مردم زیان و دربدری است اما برای عده زیادی از قدرتمندان عاید و سود است. خارجی ها از جمله آمریکایی ها نیز از این جنگ سود می برند. پس کمک های آنها نیز ادامه خواهد داشت تا حضورشان نیز ادامه داشته باشد تا بتوانند جنگ را مدیریت کنند. همچنین علاوه بر مدیریت جنگ مدیریت قاچاق مواد مخدر و قاچاق منابع نیز از اهداف خارجی ها می باشد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید