- ندای افغانستان - http://www.nedayeafghanistan.com -

نارضایتی حکومت از روابط روسیه با طالبان

ندای افغانستان: هرچند که حکومت افغانستان خواهان تاثیرگزاری بیشتر روسیه در برقراری صلح است، اما از مناسبات طالبان و روسیه رضایتی ندارد.

 

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، فرزاد رمضانی بونش کارشناس مسایل آسیای میانه با اشاره به ارتباط روسیه با طالبان افغانستان گفت: تحولاتی که سال‌های گذشته در افغانستان رخ داد، بر رویکرد روسیه نسبت به طالبان تاثیرگزار بوده است. برخی معتقدند که مناسبات در سطح پایین میان طالبان و روسیه بعد از سال 2008 وجود داشته است.

 

وی افزود: در هر صورت روس‌ها بر این نظرند که با توجه به تحولات رخ داده در بدنه و ساختار طالبان افغانستان، می‌توان مانند چینی‌ها با این گروه ارتباط برقرار کرد و حتی با همراهی آنان به اهداف تاکتیکی و استراتیژیکی روسیه در رابطه با افغانستان مانند خروج نظامیان امریکایی از کشور، حفظ سرحدات منطقه آسیای مرکزی و به طور کلی منافع روسیه در کشور دست یافت. البته برخی مقامات این ارتباط روسیه و طالبان را تکذیب کرده‌اند.

 

کارشناس مسایل افغانستان در توضیح واکنش حکومت وحدت ملی نسبت به این مسئله، اذعان کرد: حکومت افغانستان معتقد است که هر نوع ارتباط با طالبان باید از دریچه کابل صورت بگیرد، از این رو مذاکرات دوجانبه و چندجانبه با این گروه در خارج از ساختار سیاسی حکومت را نمی‌پذیرد. بنابر این هرچند که حکومت افغانستان خواهان تاثیرگزاری بیشتر روسیه در برقراری صلح است، اما از مناسبات طالبان و روسیه رضایتی ندارد.

 

الکساندر مانتینسکی سفیر روسیه در کابل در یک نشست خبری تصریح کرد که تماس‌های روسیه با گروه طالبان با هدف امنیت اتباع روسی و نمایندگی‌های سیاسی روسیه در افغانستان انجام شده است.

 

وی به دلایل دیگر ارتباط روسیه با طالبان اشاره کرد و گفت: بخش دیگری از این تماس‌ها، به منظور تسریع صلح و آشتی میان حکومت کابل و گروه طالبان صورت می‌گیرد.