امروز مصادف با سه شنبه, 17 سرطان , 1399 , Tuesday, 7 July , 2020
کد مطلب : 5884 , ,
+
-

سیاست پوتین_ترامپ، تعامل می آورد یا تقابل؟

زمان انتشار : چهارشنبه, 14 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

رحمت الله بیژن

ندای افغانستان: روسیه به بهانه مراقبت از دفاتر سیاسی، کنسولگری های روس و امنیت آسیای میانه تماس خود با طالبان را توجیه می کند و امریکا تعداد نیروهای خود را در افغانستان افزایش می دهد. روشن است که اقدامات متقابل این دو کشور افغانستان را وارد فاز جدیدی از جنگ ها خواهد کرد.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، رحمت الله بیژن پور تحلیلگر مسایل سیاسی در برنامه “بازنگاه” درخصوص پشت پرده حمایت روسیه از طالبان گفت: سه سال قبل که روس ها در رهبری نوبتی شورای امنیت سازمان ملل بودند در یک پرسشنامه به امریکا یی ها مطرح کردند که موجودیت شما در مبارزه با ترورزیم به چه معناست که نه تنها ترورزیم سقوط نکرده که تقویت هم شده است و این ناامنی به مرزهای روسیه نزدیک می شود؟ امریکایی ها فهمیدند که روس ها از طریق استخبارات خود متوجه اند که دوران بودنشان در افغانستان استدلال ندارد.

بیژن پور می گوید:در پایان دوره حضور نیروهای خارجی در افغانستان هرچند که تفاهم نامه وپیمان استراتژیک انجام شد اما درواقع هیچ عملی با این دو تحصی نشد و از لحاظ امنیتی هیچ تعهدی از آمریکایی ها گرفته نشد.

وی، درخصوص حضور روس ها در کنارگروههای طالبان معتقد است که روس ها حق دارند که در کنار گوششان احساس تشویش کنند چرا که فهمیده اند که مساله موجودیت امریکا علیه تروریزم یک بحث طولانی است و کسی به دنبال تمام کردن و یا حل موضوع نیست و حتی آنها را تولید هم می کنند.

این تحلیلگر مسایل سیاسی با اشاره به اینکه روس ها متوجه هستند که طالبان تحت فرمان آمریکا فعالیت می کنند می گوید: پاکستان، سیاست های منطقه ای ، تقویت پروژه بحران، طالبان و داعش مسایلی هستند که روس ها را نگران کرده اند و آنها برای شناخت طالبان چندین مرتبه آنها را دعوت کرده اند که متوجه بشوند آنها ابزار آمریکایی ها هستند یا بر ضد آمریکا. چرا که شش میلیارد دالری که پاکستان از امریکا برای تولید تروریزم می گیرد نشان می دهد که آنها ابزار امریکایی ها هستند و دولت افغانستان هم دراین زمینه قصد ندارد جریان های واقعی را شناسایی کند.

بیژن پور می گوید: امروزاستراتژی نظامی ما، داکترین امریکا و سیاست های روسیه در یک نقطه تلاقی کرده است.طالبان امروز به دامن روسیه پرتاب می شود و این مرحله دیگری از چالش رویارویی قدرت ها خواهد بود.

وی معتقد است که در این اوضاع بدنامی بین المللی برای افغانستان می ماند و لازم است دولت پالیسی خود را در دستگاه جامعه بین المللی مجدد تعریف کند و دشمنان افغانستان را واقعا تعریف کند چرا که عام گویی های دولت و برخوردهای بسیار طولانی و استراتژیک امریکا چیزی برای مردم افغانستان نساخته است.

این تحلیلگر گفته وزیر دفاع آمریکا مبنی براینکه نمی گذاریم افغانستان پناهگاه امن طالبان شود را واقعی نمی داند و می گوید: امریکایی ها ظرفیت و توان طالبان را می شناسند اما نمی خواهند آنها را نابود کنند همانطور که می بینیم اعتراضات افغانستان علیه پاکستان زمینه نمی یابد بخاطر این است که افغانستان علیه استراتژی نظامی و پروژه های امنیتی آنان اعتراض کرده است.

بیژن پور سیاست پوتین ترامپ را، آینده ساز افغانستان می داند و می گوید اگر سیاست پوتین ترامپ به توافق و تعامل منجر شد و به انگیزه هایی که تروریزم را انرژی می دهند تیر خلاص بزنند برای افغانستان خوب است ولی اگر به تقابل و تنازع انجامید افغانستان بستربحران می شود و جنگ چهارم جهانی پیش می آید.

وی، درخصوص ناتوانی دولت در پادرمیانی کردن این موضوعات می گوید:دولت از یکسو می خواهد سیاست های مشخصی را در پیش بگیرد اما دستش بند مشکلات مالی است و ناجار می شود به فرمایشات آنان گوش کندو مواضع جدید کشورها نشان می دهد که انقطاع جدید و تقسیم جهان به دو قطب سیاسی و تبعات آن شکل می گیرد.

این تحلیلگر معتقد است که در شرایط اکنون نباید انتظار داشت که مشکلات با گفتگو حل شود چرا که گفتگو تمدن ها شکست خورده است.

این آگاه به مسایل اضافه می کند:اگر فرازو نشیب ها به سمت عقلانیت برود برای کشوربهتر است ولی اگر بازی منفعت و ترفند آغاز شد افغانستان قربانی است و متاسفانه نشانه های بازی داعش، طالبان و بازی ای که حتی مجاهدین در گذشته انجام می داند و ما متوجهش نمی شدیم، هر سه دوره قربانی یک وضعیت هستند.

وی افزود:دولت قادر به ترمز کردن این بازی ها نیست اما با عقلانیت می تواند برای ایجاد تعادل و تعامل نقش داشته باشد و به عنوان یک کشور مستقل اعلام کند که افغانستان ظرفیت این مشکلات را ندارد و اگر قدرت ها مساله ای با هم دارند آن را به خارج از مرزهای ماببرند چرا که همین سیاست گذاری های غلط است که یکباره از دامن یکی به دامن دیگری می افتیم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید