امروز مصادف با پنج شنبه, 12 سرطان , 1399 , Thursday, 2 July , 2020
کد مطلب : 5885 , ,
+
-

اتهامی برای کم هزینه ترین پیروزی ارگ!

زمان انتشار : چهارشنبه, 14 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

ارگ

ندای افغانستان: استفاده از دادگاه لاهه جوابی بود به جنرال دوستم در قبال تهدید ریاست جمهوری، اما اینبار جریان ایشچی می تواند پرونده سیاسی و اجتماعی دوستم را برای همیشه به تاریخ بدل کند.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، اتهامات احمد ایشچی که بنا بر اخبار بعد از لت و کوب به مدت 16 روز از سوی معاون اول ریاست جمهوری زندانی و پس از رهایی دست به افشاگری زد که توجه جامعه جهانی را بسیار جلب کرد، هرچند تکان دهنده می باشد اما چه حقیقت باشد و یا تهمت، آسیب بزرگی به وجهه کشور وارد می کند.

این جریان اگر چه پیروزی کم هزینه اما بزرگی برای ریاست جمهوری می باشد، روی دیگر از سیاست ارگ را نشان می دهد: به هیچ وجه تحمل قدرت سیاستمداری جز قوم پشتون را ندارد و هر سرکشی را با هر روشی به زانو در می آورد.

از سوی دیگر، دوست دیروز جنرال دوستم، درست در زمان شدت اختلافات میان معاون اول و رییس جمهور، از معدود رهبران ازبکی بود که در جناح مخالف سیاسی وی قرار گرفت و اتفاقات جنگ جوزجان بر شدت آن افزود.

این اتهام که توسط بی بی سی با جزییات نشر شد، از سوی معاونت اول ریاست جمهور رد و به عنوان “حرکت تخریب کارانه از جانب بعضی از حلقات مجهول علیه مقام معاونت اول ریاست جمهوری” عنوان و ایشچی را به دست داشتن در ناامنی های پی در پی در ولایت جوزجان متهم کرد و مدعی شده که بازداشت وی توسط مسوولان امنیتی صورت گرفته است.

نکته قابل توجه، واکنش های سریع نمایندگی اتحادیه اروپا و سفارت های امریکا و بریتانیا در کابل نسبت به این رویداد که خواستار تحقیق همه جانبه شده اند این در حالی است که هرچند اتفاقی ساده نیست اما بیش از آنکه باعث نگرانی جامعه جهانی شود یک مسیله داخلی می باشد.

در انتخابات جنجالی گذشته، اشرف غنی توانست در اتحاد با جنرال دوستم به آرای بالای دست یابد و اما بر اساس تمرکزگرایی و قوم گرایی ارگ، درصدد انزوای معاون اول برآمد که دلیل شد بر اختلافات شدید میان غنی و دوستم از ماجرای لاهه گرفته تا ایشچی.

در این میان هرچند ریاست جمهوری از تحقیق و بررسی بی طرفانه نسبت به این جریان خبر داده اما چنین جریانی می تواند به راحتی جنرال دوستم را در میان مردم از فرد محبوب به چهره منفور بدل کند و برای ارگ کم هزینه ترین پیروزی شود.

ریاست جمهوری و حلقه طرفدارن وی به دنبال تضعیف آخرین رقیت قدرتمند و محبوب در سیاست به مانند چهره های مطرح سیاسی چون عبدالله، اسماعیل خان، محقق و … بوده که طی دو سال گذشته از انزوا گرفته تا به گفته ژنرال دوستم سو قصد به جان وی در جوزجان، همواره از بحث برانگیزترین مسایل افغانستان بوده است.

جرال دوستم هرچند از مقبولیت اجتماعی بسیار برخوردار است و توان نظامی بالای دارد چه در دوران کرزی و چه غنی، بارها مورد اتهام و تلاش برای برکناری مواجه بوده که با توجه به شخصیت تند که از وی سراغ داریم، اتهام ایشچی می تواند بدترین صدمه اجتماعی را به وی وارد و به گنامی در سیاست و اجتماع بدل شود.

بیش از اینکه چنین اتهامی ثابت و یا رد شود باید گفت که جامعه جهانی همواره همپیمان قوم پشتون در قدرت افغانستان و ارگ در پی قدرت طلبی و سیاست آن، انزوای قدرتمندان دیگر اقوام توسط فردی از همان قوم بوده است.

تشنج، جز جدای ناپذیر فضای سیاسی افغانستان است و نمی توان از حکومتی چون وحدت ملی و دادگاه عالی که زیر نفود غنی شکل گرفته است به بررسی بی طرفانه و عدالت، امیدی بست و از مقاماتی چون جنرال دوستم انتظار می رود که هوشیارانه تر نسبت به سیاست های ارگ گام بردارد تا به مانند دیگر قدرتمدان به سادگی از صحنه محو نشوند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید