امروز مصادف با سه شنبه, 24 سرطان , 1399 , Tuesday, 14 July , 2020
کد مطلب : 5900 , ,
+
-

زیاده خواهی مردم از ارگ تا پارلمان

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

اشرف غنی

ندای افغانستان: کمتر آماری در افغانستان خبر از خوشی ها می دهد و رتبه های اول از آنِ فساد و قاچاق مواد مخدر و بیشترین درصدها مربوط به ناامیدی مردم از حکومت و مجلس نمایندگان است.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، مجلسی که خارج از زمان قانونی، با وجود نامشروع بودن، دست به خانه تکانی کابینه می زند و با دلایل ناموجه و بدون بررسی دقیق پرونده ها، چشم بسته وزرا را سلب صلاحیت و کابینه را غرق در سرپرست ها می کند.

وزارت خانه های امور خارجه، تحصیلات عالی، معارف، سرحدات و قبایل، معادن، کار و امور اجتماعی، ترانسپورت و هوانوردی، مخابرات و تکنولوزی معلوماتی و فواید عامه توسط سرپرستان اداره می شود.

هرچند مجلس نمایندگان هشدار داده بود که تا معرفی وزیران جدید، بودجه سال آینده تصویب نمی شود و رابطه حکومت و مجلس بهبود نمی یابد اما با توجه به اتهام های باجگیری و رشوه در میان نمایندگان، چنین اقداماتی نشات گرفته از امتیازگیری هاست تا اعمال قانون توسط مجلس.

فساد، مهم ترین گزینه بر بی اعتمادی مردم از نمایندگان مجلس است زیرا با توجه به عملکرد ضعیف و معامله گری های صورت گرفته در خانه ملت که نتیجه آن را می توان در فضای کشور مشاهده کرد، حقیقتی انکار ناپذیر است.

استیضاح های اخیر به خوبی اعمال بی قانونی در خانه قانون را نشان داد که نمایندگان بدون گوش کردن به دلایل وزیران و ارایه دلایل قاطع تنها به بهانه بودجه (آنهم با تغییر یکباره) بیش از گذشته، وجه مجلس در میان مردم خدشه دار شد و بر بحران کشور دامن زد.

نفوذ حکومت و عملکرد ضعیف، مبنای مجلس نمایندگان در این دوره می باشد و نمایندگان اگرچه خود را از مردم می دانند اما به راحتی وارد بازی های سیاسی شده و در معامله نقش دارند.

مردم افغانستان حق دارند که ناامید از حکومت و ناراضی از نمایندگان باشند، مردمی که سال ها در جنگ و ناامنی بر سر بردند و با تمامی تهدیدها به پای صندوق ها رفتند تا شاهد کشوری با ثبات باشند اما در عمل: رییس جمهور نه با رای بلکه با ایجاد بحران به ریاست رسید، نمایندگان با زدوبندهای سیاسی راهی پارلمان شدند و بی قانوی در کشور تبدیل به فرهنگ و فساد به عادت بدل شد.

دغدغه مردم و تلاش برای کاهش مشکلات آنان تنها شعارهای است که در مبارزات برای گرفتن رای استفاده می شود و پس از رسیدن به مقام، تبدیل می شود به همان فساد و سو استفاه از قدرت.

دموکراسی که به مانند صلح در افغانستان آلوده به سیاهی ها شده و زمانی بیان می شود که در پس آن، هدفی نهفته باشد البته نه برای مردم و اگر ارگ تبدیل به کاخی برای اشرف غنی و مقامات نالایق شده، پارلمان نه خانه مردم بلکه مکان معامله ها و امتیاز گیری ها است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید