امروز مصادف با پنج شنبه, 19 سرطان , 1399 , Thursday, 9 July , 2020
کد مطلب : 5917 , ,
+
-

عبدالعزیز بن حبتور: انگلیس مرتکب جنایت جنگی شده است!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

عبدالعزیز بن حبتور

ندای افغانستان: انگلیس با فروش بم های خوشه ای به عربستان با علم به استفاده ریاض از این بم ها علیه مردم یمن، مرتکب جنایت جنگی شده است.

 

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، نخست وزیر دولت نجات ملی یمن، انگلیس را به فروش بم و مهمات به عربستان و ارتکاب جنایت جنگی علیه مردم کشورش متهم کرد.

 

به نقل از آژانس خبررسانی فرانسه، عبدالعزیز بن حبتور در گفت و گو با شبکه خبری اسکای نیوز گفت که انگلیس با فروش بم های خوشه ای به عربستان با علم به استفاده ریاض از این بم ها علیه مردم یمن، مرتکب جنایت جنگی شده است.

 

وی افزود: این که انگلیس جنایت جنگی مرتکب شده است تصور نیست، اعتقاد من است. انگلیس در بمباردمان مردم یمن شریک است.

 

کابینه دولت نجات ملی یمن چند هفته قبل از سوی جنبش انصارالله و حزب کنگره وابسته به علی عبدالله صالح با حضور 42 وزیر به ریاست حبتور تشکیل شد. مجلس نماینده گان یمن در تاریخ 20 قوس سال جاری به این کابینه رای اعتماد داد.

 

امریکا در شرایطی که خشم افکار عمومی از مرگ افراد ملکی در نتیجه بمباردمان مناطق مسکونی یمن توسط ایتلاف عربستان افزایش یافته است، روز سه شنبه انتقال مهمات به عربستان را متوقف کرد.

 

ارگ سفید مدعی شد که با این اقدام به نگرانی ها درباره خطاهای ایتلاف عربستان پاسخ داده است.

 

گروه های حقوق بشری بین المللی بارها طی حدود 20 ماه گذشته، بارها حمله های عربستان را به مناطق ملکی، مانند شفاخانه ها، مکاتب و فابریکه های صنعتی محکوم کرده اند.

 

آژانس اطفال سازمان ملل (یونیسف) نیز چند روز قبل در راپوری درباره سوء تغذیه اطفال یمنی که ناشی از محاصره همه جانبه و مداخله نظامی خارجی در این کشور است، هشدار داد.

 

عربستان متحد دیرینه امریکا و انگلیس در خاورمیانه است. بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس هفته گذشته به خاطر انتقاد از سیاست های جنگجویانه عربستان در منطقه انتقاد کرد اما مورد مواخذه شدید دولت متبوعش قرار گرفت.

 

عربستان و هم قراردادان عربش با حمایت غرب، از حمل 94 به بهانه حمایت از دولت مستعفی عبد ربه منصور هادی، مداخله نظامی خود را در یمن آغاز کرد. در نتیجه این جنگ صدها هزار نفر آواره شده و ملیون ها ملکی دیگر نیازمند کمک های عاجل هستند.

 

بر اساس آمار سازمان ملل، دستکم 11 هزار نفر نیز در جنگ یمن کشته شده اند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید