امروز مصادف با شنبه, 14 سرطان , 1399 , Saturday, 4 July , 2020
کد مطلب : 5929 , ,
+
-

اگر حکومت صداقت به خرج دهد، صلح بعید نیست

زمان انتشار : جمعه, 16 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

نقیب الله هاشمی

ندای افغانستان: احتمال از سرگیری گفتگوهای صلح حکومت وحدت ملی با طالبان در حالی مطرح می شود که حکومت باور خود به صلح با این گروه را از دست داده است چنانچه پاکستان به طالبان هشدار داده است که آنها هم باید در این گفتگوها شریک باشد.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، نقیب الله هاشمی عضو شورای ولایتی کابل در برنامه “راه حل” درخصوص مساله صلح و نشست های متعددی که در این زمینه تحت عنوان های مختلف برگزار می شود گفت: نتیجه نشست پگواش و کنفرانس های سه چهارجانبه ای که انجام می شود چون دست کشورهای دیگر است از قبل مشخص است و روشن است که وقتی مذاکرات بین الافغانی نتیجه ندهد، هیچ کشور دیگری به خاطر ما خون نمی دهد.

هاشمی می گوید: شکی نیست که جنگ افغانستان، جنگ استخبارات و منافع کشورهای بزرگ و کشورهای همسایه است و تا زمانی که دست اندازی آنها ادامه داشته باشد، جنگ هم ادامه خواهد یافت.

وی، درخصوص اهمیت داشتن استراتژی و برنامه می گوید: هرکاری باید با سیستم پیش برود و حکومت فاقد برنامه و سیستم است، طالبان وقتی بحث صلح را پیش می کشند زمستان شده اما برنامه جنگی خود را هم دارند اما حکومت نه برنامه صلح را قوی حمایت می کند و نه جنگ را.

عضو شورای ولایتی کابل درباره کوتاهی حکومت در پروسه صلح اظهار می کند: در دوماهی که از توافقات با حزب اسلامی می گذرد هیچ یک از مفاد آن اجرا نشده است و در این شرایط نمی توان توقع داشت که گروه های مختلف طالب انگیزه و طمع صلح پیدا کنند و اینها در حالی است که تنها بعد از نوشته شدن توافقنامه، ملارسول علنا گفت که مذاکرات بین الافغانی با حکومت را شروع می کند و ملاعبدالمنان نیازی رسما اعلام کرد که هیچ کشوری نمی تواند میان ما وساطت کند و خود ما افغانی هستیم و با حکومت به میز مذاکره می نشینیم.

هاشمی معتقد است که جنگ هزینه های گزاف دارد و زمانی که فشار بر پاکستان زیاد شد مخالفین مجبور شدند به سمت روس بروند و می گوید: داخل کشور صادقانه کار نمی شود مثلا اینکه والی ولایت قندوز که مسوول درجه یک ولایت است خودش می گویدکه طیاره ها و سلاح های روسی در دست مخالفین دیده می شود و از جانب آنها تجهیز می شوند.

رییس جمهور برای حل معضل صلح به کشورهای تاثیرگذار سفر می کند اما نتیجه و برآیند خوبی بدست نمی آید، این آگاه به مسایل سیاسی در اینباره اظهار می کند: واقعیت این است که اگر حکومت صادقانه عمل کند و صلح را در اولویت قرار دهد حتی از روس ها وامریکا هم طالبان را تجهیز کنند، باز هم موفق می شود.

وی افزود: حکومت باید سیاستمدارانه کار کند و مذاکرات بین الافغانی را با مخالفانش شروع کند و همانگونه که کمک پاکستان را در هند رد کرد و جواب دندانشکنی به نماینده این کشور داد، همین مردانگی و قاطعیت الفاظ رادر مقابله با روس، امریکا، ایران و کشورهای مداخله گر دیگر هم خرج بدهد باز هم در پروسه صلح موفق تر هستیم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید