امروز مصادف با سه شنبه, 24 سرطان , 1399 , Tuesday, 14 July , 2020
کد مطلب : 5944 , ,
+
-

عطا محمد نور نباید فریب ارگ را بخورد

زمان انتشار : یکشنبه, 18 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

محمود منجم زاده

ندای افغانستان: عطا محمد نور اگر بلخ را رها کند و فریب قول های داده شده ارگ را بخورد، مانند جناب اسماعیل خان به حاشیه رانده خواهد شد.
ارگ در هراس است و تلاش دارد بگونه های مختلف از جمله وعده هایی مانند وزیر شدن وغیره استاد عطا محمد نور را از پایگاه مردم اش رانده و نفوذ اش را ضعیف و ضعیف تر سازد و بالاخره خانه نیشن نماید.

به گزارش ندای افغانستان یه نقل از افغان پیپر، دولت اشرف غنی به فکر آبادانی و شکوفانی کشور نیست و گرنه بخش زیادی از شمال افغانستان هم امنیت داشت وهم بازسازی، همین ارگ نشینان، امنیت شمال را برهم زده و نیروهای هراس افکن را به نقاط شمال جابجا نموده و حالا در تلاش اند، برای پلان های مشکوک آینده با قول های ریاکارانه استاد اعطا را از آن مناطق دور سازند.

درمورد جناب اسماعیل خان نیز چنین شد، زمان اسماعیل خان اگر با امروز مقایسه نمایم هرات امن تر و آباد تر بوده و پروسه امنیتی و بازساری به سرعت پیش می رفت، ولی حامد کرزی با کمک خلیلزاد برای دور نمودن اسماعیل خان از هرات پلان ها ساخت ولی بیرون نمودن اسماعیل خان از هرات برای شان کار ساده ای نبود، نخست شورش نظامی از طرف ظاهر نایب زاده قوماندان فرقه هرات عیله اسماعیل خان و توطیه حمله به جان میروس صادق وزیر هوانوری وقت، برای ارگ نشینان کافی نبود تا اینکه جنگ شندند یا (سبزوار) را با مقامات محلی هرات سازمان دادند، اسلحه و مهمات بسیار زیاد در اختیار امان الله نورزی قرار داده شد. چدین روز و هفته هرات مورد حملات امان الله نورزی از طرف سبزوار و افراد مسلح دیگر از شرق هرات باعت کشته و ناپدید شدن صدها هراتی گردید.

بالاخره خلیلزاد، برای دور ساختن اساعیل خان شخصآ سازماندهی عملیات هرات را به عهده گرفت و پس از جنگ های شدید و کشتار مردم بیگناه هرات، با اسماعیل خان وارد مذاکره شده و بگونه ای او را ودار ساخت تا از مقام ولایت هرات کناری گیری نماید.
(بنده همان وقت در هرات بوده و اکثر جریانات به خصوص تظاهرات مردم هرات علیه خلیلزاد را از نزدیک شاید بودم)

پس از مدت کوتاهی اسماعیل خان را به وزارت آب و انرژی مقرر نمودند، گرچه اسماعیل خان بارها گفته است که من یک فرد نظامی هستم و می توانم در بخش های دیگر مانند وزارت دفاع و یا وزارت داخله انجام وظیفه نمایم، ولی ارگ بگونه ای به خواست اسماعیل خان توجه نکرد، بالاخره اسماعیل خان وزیر آب و انرژی شد و سرانجام طبق برنامه های ارگ از وزارت برکنار و در هرات ساکن گردید.

دوستان هراتی شاید برکناری اسماعیل خان را از زاویه دیگری ترسیم نمایند، که در جای خود درست می باشد. پس از خروج اسماعیل خان از هرات نا امنی، اختطاف و توقف پروسه بازسازی و فرار سرمایه داران از هرات آغاز شد و تا امروز همچنان ادامه دارد.

بنده نمی گویم که اسماعیل خان تنها شخص لایقی در افغانستان بود که می توانست خدمت کند، ولی در مقایسه با ده والی دیگر در جنوب و شرق و سایر نفاط افغانستان که بگونه ای با مخالفان مسلح دولت ارتباط داشته و ولسوالی ها را یکی بعد از دیگری به طالبان واگذار می کردند و یا مانند دندغوری به فروش می رساندند، درمقایسه با والیان بی کفایتی مانند فضل الله وحیدی و یوسف نورستانی در هرات، اسماعیل خان یکی از بهترین والی ها بود.

اینک ارگ نشینان چنین برنامه ای با عطا محمد نور والی با قدرت و لایق ولایت بلخ دارند که او را نخست تضعیف نموده و با وعده های دروغین از قبیل دادن چوکی وزارت و یا امنیت ملی او را از پایگاه مردمی اش دور سازند و سرانجام خانه نشین نمایند.

محمود منجم زاده

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید