امروز مصادف با سه شنبه, 17 سرطان , 1399 , Tuesday, 7 July , 2020
کد مطلب : 5950 , ,
+
-

طالب دشمن آمریکا نبوده و نیست

زمان انتشار : یکشنبه, 18 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

عبدالعلی احمدی

ندای افغانستان: بعد از 15 سال جنگ و کشتار در افغانستان، به بهانه های از بین بردن گروه های افراطی و تروریزم، رییس جمهور امریکا متوجه شده است که طالب دشمن امریکا نبوده است. اگر طالب دشمن امریکا نیست، پس امریکا در این مدت با چه کسی می جنگید؟
به گزارش ندای افغانستان یه نقل از افغان پیپر، عبدالعلی احمدی، استاد دانشگاه در برنامه “پس از خبر” درمورد اظهارات اوباما درخصوص اینکه طالب دشمن امریکا نیست گفت: اوباما در طی هشت سال بارها از شکست تروریزم و القاعده و کشته شدن بن لادن به عنوان یک موفقیت یاد کرده و حالا که قرار است قدرت را به ترامپ واگذار کند اذعان می کند که شکست طالب غیرممکن است و وضعیت پیچیده تر از آنی است که ما تصور می کردیم.
احمدی در خصوص موضع گیری رییس جمهور امریکا اظهار کرد که این عملکرد وی در عرف سیاسی یک عقب گرد، ضعف و حرکتی غیر مسوولانه است چرا که هزاران نفر در افغانستان توسط نیروهای ناتو به نام طالب کشته شدند و هزاران تن دیگر به زندان های بگرام و گوانتانامو فرستاده شدند.

وی افزود که این اظهارات بیانگر واقعیت تلخ است که از یک سو پیچیدگی بحران در افغانستان را نشان می دهد و از سوی دیگر سردرگمی رهبری نظام نوین جهانی در قبال ریشه کن کردن افراط گرایی و تروریزم.

این استاد دانشگاه، مداخلات کاری و دست های درگیر در افغانستان را عامل دلسردی امریکایی ها از حل مشکل افغانستان می داند و می گوید این عوامل باعث شده که وضعیت سیاسی، اجتماعی، امنیتی و اقتصادی فوق العاده وخیم باشد و سرنوشت جنگ و صلح و مذاکرات به یک معما تبدیل بشود و یک جنگ فرسایشی خارج از توان مردم در کشور شکل بگیرد.

احمدی، در خصوص اینکه چطور قدرت های بزرگ 50 کشور که ماشین جنگ و کشتار ناتو را تشکیل می دهند نمی توانند با چند گروه در افغانستان بجنگند می گوید: آنچه در هشت سال ریاست جمهوری اوباما اتفاق افتاده نشان می دهد که اینها یا قسما در قضیه دخیل اند و یا جدیت لازم را در کار به خرج نداده اند.

این استاد دانشگاه معتقد است که اگر مساله از بین بردن طالب، القاعده و بن لادن بود مسلما امریکایی ها هیچ گاه به افغانستان نمی آمدند وهدف آنها امن ساختن پاریس، لندن و نیویورک است نه افغانستان.

وی معتقد است که امریکا تنها 15 درصد مسبب مشکلات امروز افغانستان است و باقی مشکلات مربوط به خود افغانستان می شود چرا که هر فرد و ملتی تا سرنوشت خود را تغییر ندهد، سرنوشت شان به خودی خود تغییر نمی کند. اگردیروز روس ها به افغانستان آمدند و امروز امریکایی ها گلیم خود را از آب بیرون می کشند و می گویند که طالب دشمن امریکا نیست، بخش عمده این کوتاهی ها به عهده خود افغانستان است.

احمدی اضافه می کند که به عنوان یک انسان عاقل و یک کشور مستقل باید خود مقدرات خود را بسازیم و از هر قوم و زبانی بدون اینکه از پاکستان و امریکایی دستور بگیریم عمل کنیم چرا که دو نسل از افغانستان بخاطر این موضوعات تباه شده اند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید