امروز مصادف با پنج شنبه, 19 سرطان , 1399 , Thursday, 9 July , 2020
کد مطلب : 5982 , ,
+
-

پاکستان؛ همسایه ای تروریست پرور!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

پاکستان

ندای افغانستان: با وجود تاکیدهای واشنگتن برای از بین بردن پناهگاه امن گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان توسط دولت این کشور، هنوز هم گروه‌های تروریستی پناه‌گاه امن شان را در پاکستان حفظ کرده و بصورت آزادانه فعالیت‌هایشان را ادامه می‌دهند.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، وزارت دفاع امریکا اعلام کرده که گروه‌های تروریستی مانند شبکه حقانی و طالبان در داخل خاک پاکستان آزادانه فعالیت دارند و هیچ ممانعتی برای فعالیت این گروه‌ها در این کشور وجود ندارد.

وزارت دفاع امریکا در بخشی از راپور 100 صفحه‌ای خود گفته که پنتاگون بارها از مقام‌های اسلام آباد خواستار توضیحات در این باره شده و این کشور را تشویق کرده که بهشت امن گروه های تروریستی را در داخل خاکش برچیند.

وزارت دفاع امریکا افزوده است که ارزیابی‌های 6 ماهه این این نهاد نشان می‌دهد با وجود تاکیدهای واشنگتن برای از بین بردن پناهگاه امن گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان توسط دولت این کشور، هنوز هم گروه‌های تروریستی پناه‌گاه امن شان را در پاکستان حفظ کرده و بصورت آزادانه فعالیت‌هایشان را ادامه می‌دهند.

در راپور پنتاگون آمده است: واشنگتن به صورت روشن به مقامات پاکستانی گوشزد کرده که برای بهبود وضعیت امنیتی در منطقه، اسلام‌آباد باید گام‌های عملی را برای برچیدن بهشت امن گروه‌های تروریستی و افراطی در داخل خاکش بردارد.

در این راپور پنتاگون آمده است که تلاش‌های پایدار برای مختل کردن تهدیدات شبکه حقانی در پاکستان صورت نگرفته و هم اکنون مناطق سرحدی افغانستان و پاکستان به پناهگاه امن گروه‌های تروریستی مختلف مبدل شده است.

براساس این راپور، این گروه‌های تروریستی فعال دراین منطقه عبارتند از طالبان، القاعده، شبکه حقانی، فرقه طییبه، تحریک طالبان پاکستانی، گروه تروریستی داعش و حرکت اسلامی ازبکستان می‌باشد.

پنتاگون هشدار داده که حضور این گروه‌های تروریستی دراین مناطق سرحدی به یک چالش کلان امنیتی برای 2 کشور افغانستان و پاکستان مبدل شده و ثبات و امنیت تمام منطقه را با تهدید مواجه ساخته است.

در این راپور وزارت دفاع امریکا تاکید شده که حضور و فعالیت این گروه‌های تروریستی در منطقه به چالش جدی برای نیروهای امنیتی افغانستان و ایتلاف بین المللی به رهبری امریکا در افغانستان نیز مبدل شده است.

ازسویی هم پنتاگون تایید کرده که بیشترین تمرکز و فعالیت گروه‌های تندروی تروریستی در افغانستان و پاکستان بوده و تهدیدات بسیار پیچیده‌ای را برای 2 کشور به میان آورده است، پنتاگون افزوده که شمار زیادی از این گروه‌ها در فهرست سیاه قرار دارند.

در راپور پنتاگون آمده است: در کنار آن، حمایت گروه‌های تروریستی خاصتاً شبکه القاعده از فعالیت‌های شورشی طالبان و شبکه حقانی به یک چالش جدی برای ایتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا و نیروهای امنیتی افغانستان در کشور مبدل شده و بیشترین تهدیدات را متوجه آنها در افغانستان ساخته است.

پنتاگون در راپور 100 صفحه‌ای خود گفته سراج الدین حقانی که هم اکنون معاونت رهبری طالبان را به عهده دارد نفوذ شبکه حقانی را در بین طالبان بیشتر ساخته است و در اکثر تصمیم‌گیری‌های جنگی طالبان نقش فعال دارد.

بر اساس این راپور موقعیت سراج الدین حقانی در رهبری طالبان، برای شبکه حقانی این فرصت را فراهم ساخته تا منطقه نفوذش را در افغانستان گسترش دهد و طالبان را نیز در برنامه‌ریزی عملیات‌های نظامی در افغانستان همکاری کرده و توانایی جنگی این گروه را تقویت کرده است.

پنتاگون گفته است: اگر چه هسته رهبری شبکه القاعده در منطقه سرحدی افغانستان و پاکستان تضعیف شده است اما عناصر وابسته به این شبکه در تلاش ایجاد پایگاه‌های امنی در مناطق سرحدی 2 کشور هستند و از همین مناطق عملیات‌های تروریستی‌شان را برنامه‌ریزی میکنند.

پنتاگون هشدار داده که حضور و فعالیت متداوم شبکه القاعده در منطقه و شبه قاره هند، ماهیت خطرات جدی گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامیان شورشی را دراین منطقه برجسته می‌سازد و نشان می‌دهد که حضور وفعالیت این گروه‌ها در منطقه می‌تواند ماموریت و منافع امریکا را با خطر جدی مواجه سازد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید