امروز مصادف با دوشنبه, 16 سرطان , 1399 , Monday, 6 July , 2020
کد مطلب : 5983 , ,
+
-

متهمین به فساد، شریک و ستون نظام اند

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

مسئول بحران اعتقادی در کشور، حکومت است.

ندای افغانستان: فساد ریشه در اهرم نظام، میان و قاعده اش دارد و هر چند که ادارات عریض و طویل تلاش هایی کردند اما به همت ادارات موازی همچنان از دید دیدبان شفافت افغانستان سومین کشور فاسد در امور اداری است و تنها از عنوان مبارزه با فساد استفاده ابزاری می شود و باور ها به مبارزه با این موضوع از دست رفته است.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، غلامحسین ناصری عضو مجلس نمایندگان در برنامه “تحول” درخصوص شعارهای آتیشن حکومت در مبارزه با فساد گفت: اگر کارنامه حکومت وحدت ملی را در بعد مبارزه با فساد اداری و تامین حکومت داری خوب بررسی کنیم، دستاورد ملموسی نداشته تا نقطه امیدواری به این حکومت باشد و می بینیم که نسبت به سال گذشته رشوه و فسادی که دو میلیارد دالر اعلام شده بود، یک میلیارد دالر دیگر افزایش یافته و به سه میلیارد دالر رسیده است.

ناصری می گوید: وقتی نام افغانستان به عنوان فاسدترین کشورها در سطح سوم جهان قرار می گیرد به این دلیل است که تا کنون قانون تشکیلات اساسی حکومت بوجود نیامده است. در دوران کمپین های انتخاباتی جناب کرزی در سفر به ولایت های مختلف شعار می دادند که هرگز ساختار حکومتم یک شرکت سهامی نخواهد بود، درحالیکه اکنون کسانی که متهم به فساد هستند در دو دوره حکومت فاسد دولت قبلی هر کدام در جایگاه خودش در ضلع و پاور قدرت هستند یا در وزارت خانه ها و پوزیشن های بالا حضور دارند و حکومت نتوانسته است کاری انجام دهد و تنها در ذهن و نیت خود تئوری مبارزه با فساد را پرورش داده است و درعمل کسی که متهم به فساد است به عنوان سفیر فوق العاده افغانستان در یکی از کشورها تعیین می کند.

این نماینده مجلس با انتقاد از اینکه شعار های حکومت پوپولیستی و عوام فریبانه بوده است می گوید: در هر دو تیم کسانی که نقش اساسی را بازی کردند و در دروان حکومت فاسد کرزی در ساختار های بسیار قوی قرار داشتند، فعلا هم شریک و ستون همین نظام هستند.

وی افزود: مبارزه با فساد صورت گرفته اما برای کسی که ده هزار افغانی دزدی کرده است ولی برای موارد کلان کلان اقدامی نمی شود و فساد تنها این موارد نیست چنانچه در تلویزیون تمدن گفته شد در یکی از ولایت ها هزار و صد پولیس خیالی بوده است که از جدول اصلی حذف شده اند اما تمام معاشاتشان دریافت می شده و اسلحه هایشان فروخته می شد.

ناصری می گوید: در این کشور کسی پیدا نشده است که مردانه کمر همت ببندد و با فساد مبارزه کند و تعداد مفسدان روزبروز بیشتر هم شده است و به جایی رسیده که در تمام زوایا جایی را پیدا نمی کنید که یک سنگی را آقای غنی بردارد و یک فساد پیشه زیر آن ننشسته باشد.

وی، درخصوص راه نجات از فساد سیستماتیک و فرهنگ فساد پیشگی اظهار می کند: متاسفانه کاسه و کوزه همه چیز بر سر نا امنی شکسته می شود چرا که فراموش کردیم عدالت در کنار امنیت نیست و امنیت نمی تواند علت عدالت باشد و تامین عدالت را در راس کشور رییس جمهور و قوای سه گانه باید تامین کنند، واضح است تا وقتی که شعارها پوپولیستی ، موضع گیری ها تباری و عملکردها قومی باشد از وحدت ملی، شفافیت و امثال ذالک بحث کردن راه به ترکستان است و تا صد سال دیگر هم به نتیجه نمی رسیم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید