امروز مصادف با پنج شنبه, 12 سرطان , 1399 , Thursday, 2 July , 2020
کد مطلب : 5989 , ,
+
-

غربی ها، عامل اصلی در افغانستان جنگ هستند

زمان انتشار : سه‌شنبه, 20 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

مسعود ترشتوال

ندای افغانستان: به تازگی، سفیر روسیه در پاکستان اعلام کرده است که باید گفتگوهای صلح با حکومت افغانستان با طالبان از سرگرفته شود. این موضوع کم پیشینه است چرا که روسیه و پاکستان در طول تاریخ میانه خوبی نداشته اند چطور می شود طالبان این دو کشور را در یک محور به خاطر صلح گرد هم آورده است؟ اصلاً جنگ افغانستان چگونه جنگی است و چطور می شود آن را مهار یا کنترل کرد و به صلح رساند؟

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، مسعود ترشتوال استاد دانشگاه و سخنگوی شورای حراست و ثبات افغانستان، در برنامه «حاشیه خبر» گفت: در جنگ افغانستان چهار طرف یا چهار محور مهم دخیل است. سه محور آن بر می گردد به جغرافیای بیرون افغانستان و یک عامل هم داخلی است. در عوامل بیرونی، آمریکا و متحدان غربی شان یک طرف قضیه هستند، همچنین دو سه تا از کشورهای متحد آنها طرف دیگر قضیه هستند و کشورهای منطقه و همسایگی های ما غیر از پاکستان طرف های دیگر جنگ داخلی افغانستان می توانند باشند. طالبان در اینجا خودشان به عنوان یک محور تصمیم گیرنده فعال با دیپلماسی و تعریف دقیق از سیاست داخلی و خارجی حضور ندارند، بلکه این فرصت را دیگران برایشان فراهم می کنند و عامل داخلی که در حقیقت بستر مساعد هر سه محور را فراهم کرده، موجودیت یک حکومت ناتوان و ضعیف در داخل افغانستان است. حکومتی که نتوانسته توانایی و قابلیت لابی گری و اقناع دیگران را به نفع مسایل امنیتی افغانستان و به نفع منافع امنیتی کشور، داشته باشد.

وی افزود: به عنوان یک شهروند افغانستان این نکته را می گویم که ما باید جهت جنگ افغانستان را روشن کنیم. یکی اینکه جنگ افغانستان را از سطح جنگ استخباراتی و یک جنگ کلان منطقه ای به یک جنگ داخلی تقلیل ندهیم. جنگ افغانستان یک جنگ داخلی نیست. امروز جنوب افغانستان از جنگ آسیب دیده، شمال افغانستان آسیب دیده، مناطق مرکزی افغانستان آسیب دیده و شما در هیچ جای افغانستان به عنوان شهروندان این کشور احساس آرامش و امنیت نمی کنید.

ترشتوال، معتقد است حکومت افغانستان در حال حاضر هیچ تعلق خاطری به افغانستان ندارد و افزود: کسی که ادعای تعلق به جغرافیای افغانستان را داشته باشد نمی آید فرصت را برای کشت و کشتار هموطن خویش مساعد کند. بنابراین این موضوع هم برمی گردد به اینکه ما جنگ افغانستان را روشن کنیم که جنگ افغانستان جنگی استخباراتی و جنگی بیرونی است. افغانستان قربانی سه محور جنگ نیابتی است. امروز تنش میان اسلام و آباد و دهلی را در افغانستان می بینیم که روز بروز هم افزایش پیدا می کنند انفجار در کابل، پکتیا، ننگرهار و جاهای دیگر افغانستان را می بینیم.

وقتی ما مشکل را در میان آمریکایی ها و مخالفانشان در منطقه می بینیم، عاجل نتیجه آن را به صورت انفجار در کابل و در جاهایی دیگر از افغانستان می بینیم. همینطور رقابت های زیادی در کشورهای دیگر مانند چین و روسیه و دیگر همسایه ها می بینیم که هزینه آن را مردم افغانستان می پردازند. چرا ما باید تاوان رقابت منافع دیگر کشورها را در کشور خود بپردازیم. عامل آن بسیار روشن است و این برمی گردد به موجودیت یک حکومتی که در تیوری های مربوط به دولت سازی و حوزه جهان سوم، دولتی ناتوان و دولتی ضعیف و دولتی ورشکسته برایش عنوان می شود.

سخنگوی حراست و ثبات افغانستان، درمورد جنگ افغانستان از جانب عامل داخلی بیان داشت: دو دلیل به دولتی ضعیف برمی گردد. یک دلیلش این است که اختلافات درون نهادی حکومت چنان ریشه دار و عمیق است که تمام جوانبی که در حکومت افغانستان شریک هستند در دو محور اجماع ندارند. یکی عدم وجود تعریف دقیق از دشمن و دوست در ارکان حکومت است که این اختلافات درون نهادی خود سبب شده است که فرصت مساعد را برای مداخله گری های یک دیپلمات در امور داخلی افغانستان که برج حاکمیت ملی دقیق ما است مساعد و فراهم کند . دوم، در بحث رسیدن به مصالحه و گفتگو و مذاکره هم اجماع وجود ندارد. ما به عنوان شورای حراست و ثبات افغانستان موقف خود را بسیار روشن اعلام می کنیم که از هرجایی که صدای صلح بلند شود مورد استقبال و حمایت ما است اما باید گفت که قیمت این صلح چه باید باشد؟

وی، در ادامه گفت: این صلح باید منتهی به ثبات پایدار شود. هیچ نوع صلحی به ثبات پایدار نمی انجامد مگر اینکه صلح عادلانه و دموکراتیک باشد. صلح مثبت باشد که این منتج به قطع دوام دار جنگ و عوامل تنش زا و ریشه های اختلاف زا و ریشه های منازعات به صورت بنیادی خشکانده شود، بنابراین تا این قسمت بحث نگاه ما بسیار خوشبینانه است که صلح مورد استقبال ما است، مصالحه مورد استقبال ما است، با حکومت و نهادهای بیرونی هم در این چارچوب همکار هستیم اما صلحی که روشن باشد، قانون اساسی افغانستان ملاک قرار گرفته شود، حفظ ارزش های جهاد و مقاومت برحق ملت افغانستان مورد اهتمام و مورد توجه باشد و وحدت جغرافیای سیاسی افغانستان به هیچ صورت به معامله گرفته نشود، همچنان صدای تجزیه از هیچ گوشه و کنار افغانستان بلند نشود ما ملتی واحد هستیم و ملت افغانستان را برای افغان ها می خواهیم. برای کسانی می خواهیم که تابعیت این کشور را دارند و تعهد و وفاداری شان به بقا و منافع ملی افغانستان است.

ترشتوال افزود: بنابراین ما نباید جنگ افغانستان را را یک جنگ داخلی و جنگی کوچک جلوه دهیم و آن را جنگی قومی جلوه دهیم. هر کسی که به عنوان شهروند افغانستان فرصت این جنگ را برای دیگران مساعد می کند و فرصت کشتن اردوی ملی و پولیس ملی ما را و افراد بی گناه ما را در تمام افغانستان مساعد می کند پیوند وفاداری به ارزش های افغانستان را ندارند و فقط تابعیت افغانستان را دارا می باشند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید