امروز مصادف با شنبه, 14 سرطان , 1399 , Saturday, 4 July , 2020
کد مطلب : 6009 , ,
+
-

در پس پرده سلب صلاحیت ها چه برنامه ای است؟

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 22 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

زلمی وردک

ندای افغانستان: مجلس نمایندگان، از حکومت می خواهد که هرچه زودتر به جای وزیران سلب صلاحیت شده وزیران جدید را معرفی کند. رییس مجلس می گوید که ادامه کار این وزیران غیر قانونی است و حکومت باید هرچه زودتر از ادامه کارشان جلوگیری کند. در همین حال برخی از اعضای مجلس می گویند که سکوت در برابر ادامه کار وزیران سلب صلاحیت شده مردم را به شک انداخته است.
به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، زلمی وردک، آگاه مسایل سیاسی در گفتگو با «نگاه» گفت: درست است که اعضای پارلمان هم اکنون در زمانی غیر مشروع کار می کنند و صلاحیت ندارند که وزیران را استیضاح کنند و آنها را سلب صلاحیت کنند، اما بدبختانه بازی که امروز در افغانستان پیش می رود مخالف مظاهر قانون اساسی افغانستان است. امروز ما با چنان سرنوشتی دچار هستیم که وزیرانی که غیر قانونی رد شده اند، به کارشان ادامه می دهند.

وی، در خصوص اشتباهی که اعضای پارلمان در استیضاح وزیران کردند، بیان داشت: استیضاح به این معنی است که وزیران به مجلس بیایند به سوالها جواب دهند و بعد از آن اگرقناعت حاصل نشد، درمورد آنها تصمیم گرفته شود اما در اینجا بدون اینکه معلوماتی ارایه شود، بدون اینکه وزیران حتی در پارلمان حضور یابند، درمورد آنها رای گیری می شود و تعدادی تایید و تعدادی هم رد می شوند.

وردک، در مورد تعلل دادگاه عالی در مورد پرونده ای وزیران گفت: حالا موضوع وزیران سلب صلاحیت شده به دادگاه عالی سپرده شده است در حوزه اختیارات و وظایف دادگاه عالی نیست که در این موارد تصمیم بگیرد و یا نظری دهد. به همین دلیل بعد از گذشت یک ماه دادگاه عالی نتوانسته است در مورد این موضوع نظری دهد.

این آگاه سیاسی، درمورد عدم تصمیم گیری حکومت در مورد این وزیران اظهار کرد: از جانب دیگر حکومت در حال حاضر در چنان آشفتگی غرق است که نمی تواند برای مسایل تصمیمی درست و جدی بگیرد. وضعیت ناامنی، فقر، مخالفت هایی که در داخل حکومت وجود دارد، فساد اخلاقی و فساد اداری، همه و همه سبب شده است که حکومت مانند افراد در گل مانده باشد و نتواند تصمیمی درست بگیرد. امروز راه برای حکومت گم شده است و نمی داند که به کدام یک از این مسایل رسیدگی کند. شاید دادگاه عالی به دنبال این باشد که بتواند هم قناعت پارلمان و هم ریاست جمهوری را حاصل کند.

وی، افزود: در حال حاضر اعضای پارلمان بر حکومت فشار می آورد که به جای وزیران سلب صلاحیت شده افراد جدیدی معرفی کند که آنها بتوانند کار خود را آغاز کنند و برای بودجه سال بعد تصمیم بگیرند اما از آنجایی که این کار از ابتدا غیر قانونی صورت گرفته است، غیر قانونی هم در حال پیش رفتن است و گمان نمی رود که حکومت بدین زودی ها افرادی را معرفی کند. همانطور که حدود دو سال گذشت و وزیران ما سرپرست بودند، حالا هم به طور حتم این وزیران تا دو سال دیگر به صورت سرپرست وزارت های مربوطه را اداره خواهند کرد.

وردک، در اخیر گفت: این موضوع یعنی استیضاح و سلب صلاحیت تعدادی از وزیران، از ابتدا پیچیده و مرموز بوده است و تابحال هم این جریان چنین پیش می رود. پس معرفی افراد جدید و یا ادامه کار آنها هم پیچیده است و مشخص نیست در پس پرده آن چه اهداف و برنامه هایی وجود دارد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید